Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ZÜBEYDE ANA’YA SEVGİ VE SAYGIYLA
ZÜBEYDE ANA’YA SEVGİ VE SAYGIYLA

          14 Ocak 2015…
              Cumhuriyetimiz’in kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün annesi, Zübeyde Hanım’ın ölümünün 92. Yıl dönümü.

             Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Başkanlığı; “TÜRK ULUSUNUN MANEVİ ANNESİ ZÜBEYDE HANIM’I SEVGİ VE SAYGIYLA ANIYORUZ” başlığıyla yayınladığı mesajla Zübeyde Hanım’ı andı.
            Mesajda; “Tarihte eşi ve benzeri bulunmayan bugüne kadar dünyada yetişmiş en büyük lider olan Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında huzur, güven, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamamızı sağlayan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölümünün 92. yılında sevgi, saygı ve minnet duygularımızla anıyoruz.

            Türk milletinin üzerine kara bulut gibi çöken kötü talihi Zübeyde Hanım’ın dünyaya getirdiği oğlu sayesinde aydınlık ve kurtuluşa dönmüştür. Dört evladını toprağa veren, genç yaşta eşini kaybeden Zübeyde Hanım, ülkenin en buhranlı döneminde vatan uğruna Mustafa’nın asker olmasına müsaade etmiş ve onu görememenin acısını, hasretini yüreğine gömmüştür.

            Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ulu önderimiz Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım’ın soyu Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da "Konyarlar" olarak Rumeli'de anılan Yörük Türkmenlerdendir. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik'te doğmuştur. Yaşadığı dönemde kadınların okuryazar olma oranı çok düşüktü. Okula gitmiş ve okuryazar olması onun Zübeyde Molla olarak tanınmasını sağlamıştır.

            Selanik'te gümrük muhafaza teşkilatında memur olarak çalışan Ali Rıza Bey ile 1871 yılında evlenmiştir. Ancak Mustafa Kemal henüz 7 yaşında iken babası vefat etmiş ve Zübeyde Hanım 2 çocuğu ile hayat mücadelesine devam etmiştir. Bir süre sonra çocukları Mustafa ve Makbule’yi alarak Selanik Konilerde bir çiftlikte kahyalık yapan kardeşi Hüseyin Ağa'nın yanına yerleşmiştir.

Zübeyde Hanım burada öğrenimi aksayan Mustafa’yı okuması için Selanik'e geri göndermiştir. Mustafa'nın 1893 de gizlice Selanik Askeri Rüştiyesi’ne girmesine önceleri karşı çıktıysa da sonra kabul etmiştir.
            1919 da oğlu Mustafa ve kızı Makbule ile birlikte İstanbul’un Şişli semtinde bugün Atatürk Müzesi olan eve yerleşmiştir. 14 Haziran 1922 de Adapazarı’nda Mustafa Kemal ile buluşarak Ankara’ya gitmiş, bir süre sonra ise İzmir’e yerleşmiştir.

            Acılarla, özlemle süren hayatı oğlunun başarılarıyla mutlulukla bitmiştir. 92 yıl önce bugün 14 Ocak 1923'te İzmir de vefat etmiş İzmir de toprağa verilmiştir.

            Türk milletinin saygıdeğer annesi; sayende bir milletin kaderi değişti, tüm dünya gerçek bir lider nasıl olur gördü. Anneliğin kutsallığını bilindiği, kadın haklarının ve eşitliğinin korunduğu, kadına karşı işlenen zulüm ve baskıların son bulduğu, temel insan hak ve özgürlüklerinin savunulduğu, laik, demokratik bir hukuk devleti olabilmek için yeri dolmayacak ulu önderimizin açtığı yolda aydınlık, emin adımlarla yürüyen Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Başkanlığı olarak Zübeyde Hanım’ı bir kez daha saygıyla anıyoruz.” denildi. AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

ZÜBEYDE ANA’YA SEVGİ VE SAYGIYLA
tarih Tarih: 13.01.2015, 20:02 okunma Okunma: 1059
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales