Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
YER FISTIĞI “FISTIK GİBİ” KAZANDIRIYOR
YER FISTIĞI “FISTIK GİBİ” KAZANDIRIYOR

                Muğla’nın Menteşe, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Marmaris, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde, tütüne alternatif ekimi yapılan yer fıstığı, üreticilerin yeni gözdesi oldu.
                İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğünce ilk defa demonstrasyon kapsamına alınan, yerfıstığının  ilk tarla günü Milas’ın Derince mahallesinde, Menteşe İlçesi Orta mahallede üreticilik yapan, Osman Çalışkan’ın tarlasında yapıldı.

                Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü’nce “Tütüne alternatif  Katma Değeri Yüksek” sebze yetiştiriciliği projesi kapsamında, ilk defa ekimi yapılan yer fıstığının hasadı başladı. Menteşe, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Marmaris, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde yaklaşık 100 dekar alanda deneme amaçlı ekimi yapılan yer fıstığı üreticilerin yeni gözdesi oldu. Dekar başına yaklaşık 500 - 800 kg kabuklu ürün alınan yer fıstığının hasadı, sahil bölgelerinden başlayarak yüksek bölgelerde devam ediyor.  Üreticiler ortalama 300 - 400 kg/da iç fıstık verimi almakta ve kabuklu olarak kilosu 7 - 8 TL’den, iç fıstık olarak ta 15 - 20 TL’den satılıyor. Yerfıstığı tohumları; içerdiği yağ, protein, karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler ile insanlar ve hayvanlar için değerli bir besin kaynağı.  Yerfıstığı tohumları, çeşitlere göre değişmekle beraber, % 44 - 56 oranında yağ içeriyor ve tat ve dayanıklılık özellikleri bakımından pek çok bitkisel yağdan, daha üstün.  Yağı çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspe, çok değerli bir yem katkı maddesi olarak kullanılıyor. Küspesinde; yaklaşık % 45 ham protein, % 24 azotsuz öz maddeler ve % 5.5 madensel maddeler bulunuyor. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

YER FISTIĞI “FISTIK GİBİ” KAZANDIRIYOR
tarih Tarih: 10.11.2014, 14:01 okunma Okunma: 1493
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales