Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
YENİ PİKNİK ALANLARI MEZARLIKLAR
YENİ PİKNİK ALANLARI MEZARLIKLAR

                Çocukken Türkiye haritasını alıp incelerdik; “Nerede ne yetişir, nerede hangi tarihi eser var?” diye ve birbirimize sorardık… Haritadan baktığımız yerleri görmek için hayaller kurardık…
                Şimdilerde ise haritaya baktığımızda aklımızda olan kalan, “Nerelerde hangi olaylar yaşanıyor , bu gün kaç kişi  şehit oldu, çocuk - kadın tecavüzleri, Ankara’da, İstanbul’da patlamalar,  Güneydoğu’da bilinmeze gidilen çatışmalar, neden niçin-lerle yaşanan belirsizlikler…
                Çocuklara insanlık dışı gözle bakan kişiler nasıl besleniyorlar, bakış açıları nasıl bu derece değişiyor, düşünmeden edemiyorum!.. Bu kişiler, yaptıklarını nasıl doğal bir şey gibi karşılıyorlar,  açıkçası akıl sır erdiremiyoruz?..
                Çocuklarımızın geleceğini karartacak kadar, maruz kaldıkları bu çirkin karabasanlar karşısında yüreğinde vicdan kırıntısı olan, kılını kıpırdatmıyorsa, gün gelecek tarih onları da yargılayacaktır.
                Yaşadığım İstanbul’a dönüp bakıyorum. Masal gibi güzelliği, eski Türk filmlerinde kalmış.  Çocukluğumuzdan bugüne; yaşadığımız çevremizin yavaş yavaş değişime uğrayarak, bir ağaç bir park bir boş arsa derken, inşaatların hızla çoğalmasına, bahçelerin yok edilmesine sessizce tanıklık ediyoruz.
                İki gün önce  İstanbul’da Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçerken dikkatimi çeken bir şey oldu!.  Alabildiğince yeni binalar mantar gibi bitmiş, tüm ihtişamı ile göz yoruyordu. Ne bir ağaç, ne bir park!..Artık yeşil alanlar varlığını sürdüremez hale gelmiş.  Aralarda görebildiğimiz tek yeşil alanlar,  “Mezarlıklar” dikkat çekiyordu. Yakın zamanlarda vatandaşlar,  piknik yapmaya tek yeşil alan olarak yansıyan mezarlıklara giderlerse şaşırmamak lazım.
                Yüreğimdeki burukluklarla feryatlarım arasında yeşil alanı, ağacı, doğayı koruyan ölülerimizi rahmetle anıyorum... Rahmetlilerde olmasaydı, sanırım gelecekte torunlarımıza ağacı ve yeşili,  masallarda geçen hayal yerler gibi anlatmak zorunda kalacaktık.
                Baharı yaşadığımız Yaz mevsimine hazırlandığımız bugünlerde, orman yangınları geldi aklıma bir anda…  Ne tuhaf!  Yok olan, yanan ormanlar. İçerisindeki yaşamın gerçek döngüsü kuşlar, kurtlar, karıncalar  gibi canlı çeşitleri de ait, bu dünyaya. Ne kadar benciliz, ne kadar aciziz!.. Bu dünya bu doğa yalnızca insanoğluna değil, birlikte yaşayan yaşanan tüm canlılara verilmiştir.
Doğa ortak kullanıldığında paylaşıldığında, kendini korur. Zincirin bir halkası koptuğunda ne kadar tutabiliriz ki  o zincirin bütünlüğünü?.. Bizden sonraki nesilleri hiç düşünüyor muyuz? Çocuklarımızın tüm ihtiyaçlarını e iyisiyle karşılamak için iki ayağımızı bir pabuca sokarken, çocuklarımızın gerçek  ihtiyaçları olan doğal yaşam alanlarını, neden koruyamıyoruz?..
    Maddi çıkarlar öncelik olunca, manevi varlıklarımız bir bir harcanır oldu. Benlik-teki açlığımızı, doyumsuzluğumuzu  ne ile bitirebiliriz, bilen var mı?
                                   Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

YENİ PİKNİK ALANLARI MEZARLIKLAR
tarih Tarih: 11.04.2016, 00:26 okunma Okunma: 1103
Yorumlar
Biz büyüdük kirlendi dünya değil mi? Sevgili Birsen Dinç; bu haftaki yazını okurken hava Güneşli Pırıl Pırıl bir bahar günüydü ancak bunun bile farkında değilken yazının son satırına geldiğimde geçmişin heyecanları ve sıcak anıları bugünün burukluğu yarının bilinmezliği içinde gidip geldim.Bu hafta sevgili Birsen Dinç bir metafor yaratmış kaleminin ucundaki duygularla....!Sarstı,silkeledi ve uyanın bahar geldi memleketime diye seslendi yüreklere Teşekkürler Birsen Dinç Teşekkürler Kalemine Teşekkürler Yüreğine....!
Tarih: 11.04.2016 - 12:11 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Sevgili Birsen, bende senin gibi Istanbul'u gezerken sadece mezarlıkların yesil alan olarak kaldıgını gorüyorum. Bu konuya çok güzel değinmişsin. Keşke senin duyarlılığını yetkili olanlarda hissetse ne iyi olur, ve gereğini yapsa...Eline, yüreğine sağlık. Duyarlılıgın için teşekkürler.
Tarih: 11.04.2016 - 22:30 | Gönderen: Aylin Koksal
Bizi yönetenler önce yaşam alanlarını hiç acımadan yok ediyorlar rant uğruna. Gün gelip bu alanlar bittiğinde ne yapacaklar bilmiyorum. Kazandıkları o paralarla ne alacaklarını sanıyorlar. Çok geçmiş olsun demekten başka bir şey olmayacak.
Tarih: 12.04.2016 - 11:36 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales