Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
FARK KATMAK
FARK KATMAK

            Bakmak ile görebilmek arasında ki ince çizgi; farkındalık, Fark katmak…
            30 Eylül - 02 Ekim tarihleri arasında, Harbiye Hilton Hoteli’nde, “ Breastanbul”  Meme Kanseri Konferansı gerçekleşti.
            Bahçede,“ Meme Kanserine karşı bir basket de sen at” sloganı ile basketbolcularımız vardı.Sonrasında Işın Karaca ile birlikte doktor ve halk söyleşisi başladı. Orada tüm kadınların özellikle yaşayanların tatsız tecrübelerinde, değerli cerrahlarımız ile kendinin farkına varma, bilinçlenme aydınlanma eğitimi vardı.
            Konferans sırasında destek amacı ile bulunan değerli sanatçımız Selda Alkor da, Europa Donna Turkey Temsilcisi Violet Aroyo’ yı yalnız bırakmamıştı. Fark ettiğim bu hastalığı yaşayanların gözlerindeki ışıktı, umut ve hayat sevgisi ışığı. Ömrümüz devam ederken, hayat tarlamızda karşımıza çıkan yabani otlar karşısında duruşumuz ve hiç eksik etmememiz gereken sevginin ve kendimizin değeri. Işıl ışıl yüzlerinde, onca yüke rağmen aydınlık kadınlar gördüm.
            Zekiye Kaynar; Matematik öğretmeni olan Zekiye hanım, 1999 yılında yakalanmıştı kansere.  8 kemoterapi, 33 radyoterapi onun hayat enerjisini çalmamıştı ve artık iyileşmişti. Başlarda yaşadığı kırgınlığı, onu asla yalnız bırakmayan doktorları yok etmişti,  “ Çocuğuma ders verir misiniz?”…
            Zuhal Satılmış hanım ise 2004’te yakalanmıştı bu hastalığa ve tedavisi devam etmekteydi. 8 kemoterapi, 33 radyoterapi, Süreyya Bahtiyar hanım ise 1998 – 99 yılları arasında 6 kemoterapi 25 radyoterapi...
            Yürekleri ile duyan, gözleri ile konuşan kadınlarımız, güçlü kadınlarımız.  Gerek dışarıda gerek içeride baktığımda istisnasız tüm kadınlarda ki yaşama sevinci, sağlam duruş dikkatimi çekti. Ve en çok da daha önce fark etmedikleri, yapmak isteyip de hep bir başkaları için erteledikleri yaşam taşlarında ki ışıltıları…
             İçeride derin sohbet vardı. Çünkü çok değerli cerrahların ve hastaların birlikteliğinde;  Genel Cerrah Uzmanı, Prof. Dr. Cihan Uras moderatörlüğünde program aktı geçti. Gerek içeride gerek bahçede, Prof. Dr. Cihan Uras’a gösterilen sevgi ve minnet duygusunu görmek gerekti. Hastalığa yakalanan her bir birey, bunu hak etmemişti ancak hayat mücadelemizde onlar da savaşmışlardı. Savaşırken yanımızda olacaklar; elbet de inanç, sevgi ve yakın bildiklerimiz. Kendi içinde çok değerli insanlarla tanıştım mesela hastalığı boyunca, o yorucu seanslarda asla işini bırakmayan ülkemizin yetiştirdiği alanında, Minyatür ve Kat’i sanatçısı şu an tek olan Emel Ongan. En çok pay sahibi olanlar arasında yer alan sivil toplum örgütleri, Pembe İzler Derneği, birçok kadın, birçok yüz, birçok hayat…

            Bunların içinden, burada bulunmamıza en çok emeği geçenlerden ve kendi hayatı içerisinde de bunu tecrübe etmiş olan 1993 yılında İtalya Milano’da kurulmuş olan Europa Donna Derneği’nin 2001’de Türkiye ayağını kuran birkaç kişiden birisi Violet Aroyo. Onun da gözleri ışıl ışıl, hayatı telaşlı. Hep yetiştirme amacı var. Mücadeleci ve başaran… Çok yoğun bir tempoda, o tatlı gülümseyişi ile kısa bir söyleşi yaptık, Aroyo ile:
            _ 2001 yılında kurulan dernek ve dernek başkanlığı bugüne kadar sizde, bu derneği kurmanızda esas amaç neydi?
            _ Derneği ben kurmadım dernek, 1993 yılında Milano da kuruldu, bizde 2001  yılında Türkiye ayağını kurduk. Türkiye ayağını kuran bir kaç kişiden biriyim. Europa Donna;  47 ülkede bulunmakta ve bu ülkelerden biriside biziz. Europa Donna’nın amacı meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak, erken teşhisin önemini vurgulamak ve kadınları bu konuda eğitip fark yaratabilmek.
             _ Kaç kişiye hizmet vermektesiniz, hizmetleriniz arasında neler var?
            _
Yıllar içinde Türkiye genelinde yüzlerce, binlerce kadına ulaşmayı başardık. Hizmetlerimiz arasında meme kanseri konusunda eğitimler, hastalık sırasında destek grupları gibi çalışmalarımız var.
            _Farkındalık aşamasında kadın bakışı ile kadın temalı ileriye dönük projeleriniz nelerdir?
            _ Yakın gelecekte kadın bakışı ile kadın temalı bir projemiz yok, ancak erkek bakışı ile kadınlara destek veren bir projemiz olacak. 
            _Toplumdan beklentileriniz nelerdir?
            _ Toplumdan beklentimiz, meme kanserine gözlerini ve kulaklarını kapatmayıp daha bilgili ve bilinçli olmak için çaba sarf etmeleri ve kendilerine önem vermeleri. Çalışmalarımız zaten gönüllülük esasına dayanmaktadır.
             _Gönüllü çalışmak isteyenler, sizlere nasıl ulaşabilirler?
            _Yukarıda saydığım tüm çalışmalar gönüllü olarak yapılmakta bu nedenle de gönüllülere tabii ki ihtiyacımız var. Bize, www.europadonnaturkiye.org web sitemizden ve  europadonnaturkey@gmail.com mail adresimizden ulaşabilirler.
            _Dernekçi kimliğiniz dışında, edindiğiniz tecrübeleriniz ve bir kadın olarak bize neler söylemek istersiniz?
            _Bir kadın, bir anne ve bunu yaşamış biri olarak; ele ele vererek, tüm kadınlarımıza erken teşhisin önemi anlatılmalı. Bu konuda çok ciddi farkındalık çalışmaları yapmalı ve toplumu bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yapmamız gerektiğine inanıyorum.
…………………..
            Hepimizin öncelikle sevgiye ve gerçek paylaşımlara ihtiyacı var. Yaşam şartları zorlandıkça; insanlar birbirlerinin değerlerini bilmiyor, kırıp geçiriyor. Duyarı,  üreten kadınlar narin kırlangıçlar misali kırılıyor kanatları, üşüyor tüyleri. Yapmamız gereken önemsemek, farkına varmak, değer bilmek. Tüketim zamanında, saatleri tüketime çevirmemek.  Siz de uçurtmanın kuyruğunda yer almak isterseniz, katılın onlara.
            Onlar genç Amazonlar, onlar birçok gerçek oluşumu ile dünyanın Türkiye ayağında, mutlulukla ve faydalı olmanın ışığındalar.
            Selam olsun, sevgiyi yaşatıp paylaşanlara!..
                                                      Yazar Emel Seçen

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

FARK KATMAK
tarih Tarih: 11.10.2014, 12:45 okunma Okunma: 1715
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales