Marmaris Bülten
DİŞ SAĞLIĞININ GÜVENCESİ DENTAL TOMOGRAFİ MARMARİS’TE HATAY DÖNER İSTASYONU AÇILDI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SİZCE KİM KİMİN YAVRUSUDUR?
SİZCE KİM KİMİN YAVRUSUDUR?

SİZCE KİM KİMİN YAVRUSUDUR?

            Kendimize ve çocuklarımıza tüketim çılgınlığını damardan aşılayıp AVM zehirlenmesi yaşayıp yaşattığımız ve bağımlılıktan bir türlü çıkamadığımız zamanlardayız.
            Bugünlerde neredeyse tüm sosyal medyada bir yarışma videosu, hastalık gibi yayıldı bir anda.  Eşimin bana, “ izler misin?” diyerek uzattığı telefonundan, izlemeye başladığımda büyük bir şaşkınlıkla gördüklerim ve duyduklarım karşısında, sadece gözlerime değil kulaklarıma da inanamadım!.. Eşimle birbirimize bakarak, “Vay bey geldiğimiz nokta bu mudur?” dedik. Yüreğimizin burukluğu ile bir müddet gözlerimizdeki sessizliği seyrettik bakışarak…
            Bir   TV kanalında yayınlanan yarışmada net ve basit bir soru vardı.

            _  “Yeni doğmuş, sütle beslenen sığır yavrusuna ne  ad verilir?” Şıklar; Kuzu, Sıpa, Buzağı ve Oğlak.
            Soru karşısında yarışmacılar ve sunucu arasında bir anda nasıl bir hararetli tartışma oluştu anlatamam!...  Sanırsınız,  atomu parçalara bölüyorlar, hatta her parçanın da kodlamasını yapıyorlar(!)..  Nasıl bir enerji harcıyorlar, nasıl bir bilgi birikimi ortaya koymaya çalışıyorlar, ortak bir cevapta karar kılmak için nasıl teoriler üretiyorlar, ürettikleri teorilere önce inanıp, sonra kendi teorilerini yerle bir ederek nasıl başka bir teorinin içerisinde buluyorlar kendilerini!..
             Dakikalar geçerken tartışma karşısında seyirciler, pür dikkat merakla gelecek olan cevabı bekliyor. O anlarda da “cehaletimizin sinenerjisi” buram buram havaya yayılıyordu.

Yarışmacı bir anda öne atılıyor ve heyecanla elini kolunu oynatarak, “Bunu biliyordum!  Babam bunu söylüyordu. Babam belgeseli sever, ama ben sevmem!”  diyerek entel mi dantel mi karar veremediği yapısını, hangi açıdan ortaya koyacağının şaşkınlığını yaşıyordu. 
            Sunucu, yüzündeki şaşkınlıkla sorduğu sorunun cevabını alabilmek için rolden role girerken,  “Üzülüyorum, bakın tek tek gidelim, kim kimin yavrusudur?” diyerek sorunun doğru cevabı için alternatif yollar arasa da başka bir yarışmacı bir anda, “Sıpa!” diyerek  doğru cevabı bildiğini sanmamın mutluluğunu yaşıyordu.  Görünen o ki, yaşadığımız zamanda toplumsal kültürümüzde, “Kral çıplaktır” diyenlere kulaklar tıkanmıştı ne yazık ki!
            Bu konu sosyal medyada çılgınca dolaşırken,  birçoğumuz pür dikkat, “Buzağı da nedir ki ilk kez duydum(!)” düşünce muzipliğiyle yarışmanın -  tartışmanın içerisinde buluyor kendisini belki de.
            Sunucu, “Arkadaşlar normal yaşamınızda nelerle ilgileniyorsunuz, kitap okuyor musunuz?” diye sorduğunda, karşıdan gelen cevabı eminim sizler tahmin edebiliyorsunuzdur!
            Artık Toplumsal kronik hastalığımız olarak bilinen; AVM’lere koşarak önünde, içinde fotoğrafları seri halde çekip sosyal medyalarda paylaşma durumlarımız aslında bizlerin yaşamımızda eğitmenimiz olan,  yaşam rehberimiz olan kitapların kapaklarını açmayarak, tozlu raflar unutmalarımızdandır.

            Bu tüketim çılgınlığını kitaplar yerine; yeme içme ve giyim üzerine yaptığımız sürece, daha çok hep birlikte ağlarız, gülünecek hallerimize…
            “Aklımdan geçenleri, sizlere nasıl anlatayım?” diye düşünürken, düşümde beliriverdi geçmişten bugüne gelen, “Sağıra sözünü köre yüzünü süsleme, yorulursun.” özdeyişimiz.
                                        
                            Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

SİZCE KİM KİMİN YAVRUSUDUR?
tarih Tarih: 21.07.2019, 11:04 okunma Okunma: 2793
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales