Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE ANKET - MARMARİS’İN BAŞARISININ NEDENİ? ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLMAYA BAŞLADI AMA?..
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLMAYA BAŞLADI AMA?..

            Bir LGS Velisi Olarak:
             "LGS Sınav mı, taban puan mı, okul tercihi mi?"

            Bir İstanbullu olarak, “Her şey çok güzel oldu.” diyerek, yaşamın penceresini bir kez daha araladık.

            Bu sene, ne kadar yoğun ve koşuşturmalı geçti gerçekten!.. Seçim seçim derken, araya ballı börek birde LGS yi sıkıştırdık.
             Günler biri birini kovalayarak, adeta birbirleri ile yarıştılar. Biz LGS anneleri ve babaları olarak sistemin içinde yer alırken haftalarca, aylarca yardımcı kitap koşturmaları yaptık… Hangi test hangisinden daha başarılı yarışını takip ederken, bir anda kendimizi çocuğumuzun sınava gireceği okulun önünde bulduk. Hep beraber nefesleri tutarak, “Yuuupi artık kurtulmaya saatler, saniyeler kaldı.” dedik, biri birimizi kutladık. Çocuklar içeride gelecek teri dökerken, biz büyükler de aklımıza gelen tüm duaları, enerji birikimlerini, dilekleri, okunmuş pirinçler birleştirerek, sınava dair birbirimize bildiğimiz bütün şehir efsanelerini anlatıp durduk. Ay birde baktık sınav bitmiş, hepimiz sudan çıkmış balık gibi birbirimize bakıyoruz. Eeee, şimdi ne olacak?..

            Neyse hızlı tempolu günlerden sonra, normal güne alışmak ne zormuş be kardeşim?..
            Sınav sonrası kızım tv seyrederken bir anda ayağa kalkarak, “Ay anne benim test çözmem gerek!..” diye haykırdığı anda, “Sakin, sakin kızım, bitti gitti.” dedim ve kızımı olduğu zamanın farkına vardırarak, hızlıca tv deki kanalları gezindirdim…

            Gösterebildiğimiz performans derken: Biz LGS dönemini zor sanalım; meğer se sınav sonuçları belirlendikten sonra, okullar arasında kayıt için gösterdiğimiz performansın zorluk derecesi, onun yanında solda sıfır kalırmış…
             LGS puanları açıklandıktan sonra; normal veli modelinden çıkarak veli olarak bir anda ahtapot gibi okullara sarıyoruz, bu defa okul puanını tutturmak, ilk tercih ikinci tercih, bu da olmadı üçüncü tercih derken, bir anda kendini yedek listesinin bilmem kaçıncı sırasında görebiliyorsun, artık ismini ve kim olduğunu da unutuyorsun vallahi.

            Ne pis bir yarışmış be kardeşim!..
            Kardeşi kardeşe kırdırır gibi okullar arasında puan kovalıyorsun, bir üst “Level”ı atlamak ne zormuş!..  Hadi puanı tutturdun okulu da buldun, bu sefer adaylar arasında başka incelikte başka bir yarışa giriyorsun. Birde tercih kelimesine de takılıp kaldım ben. Okul mu öğrenciyi tercih ediyor, öğrenci mi okulu tercih ediyor? Tıpkı yumurta civciv misali!

            Bu kadar uğraştan sonra ne acıdır ki kayıt sırasında en çok duyduğumuz cümle ise, çocuklarımızın üniversiteyi yabancı bir ülkede okumak istiyor olmaları. Bunun nedenini sorgulama görevini de bizi yöneten yetkililere bırakıyorum…

            Evet bu bir sistem ama bu nasıl bir işleyiş?..
            Yazık değil mi, çocuklarımıza, milli geleceğimize?
            Bir türlü anlayamadım nasıl bir duygu, nasıl bir öngörüdür bu, “Milli geleceğimizin; böyle bir sistemin çarkları arasında öğütülüp, un ufak olmalarına seyirci kalabilmek?..”
                                               
                       Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLMAYA BAŞLADI AMA?..
tarih Tarih: 08.07.2019, 07:38 okunma Okunma: 2791
Yorumlar
Tamamen aynı durumu yaşadık. Bunun kayıt ve nakil dönemi var daha..defalarca tercih yap sonuç bekle..ordan al oraya götür..okullar açılana kadar devam..ne uyku kaldı ne huzur..en kötüsü de çocuğumuzun aldığı eğitimden,doğrusunu yapıp yapmadığımızdan hiçbir zaman emin olamamak..
Tarih: 12.07.2019 - 23:31 | Gönderen: Nihan Soyerin
Yanlış eğitim düzeninin sonucunda, sınav karmaşasında boğulan çocuklarımız ve çaresizlikte çare arayan veliler. Her ilin yapısına göre üretimi destekleyen bilime dayalı eğitim kurumları kursaydık, bu sınav aldatmacası olmazdı.
Tarih: 08.07.2019 - 11:08 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales