Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
VE DOKUZUNCU KÖY DE KAYBOLUYOR
VE DOKUZUNCU KÖY DE KAYBOLUYOR

                 Ne doğru bir atasözüdür, “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.”sözü.
                 Yaşamda her işleyişin bir döngüsü vardır. Artı ve eksi bulutlar buluştuğunda yağmura dönüştüğü gibi,  eksi ve artının bir araya geldiğinde oluşmuş sayılabilecek daha nice yaşamsal kavramlar vardır.  Ne yazık ki günümüzde yanlış ve doğru bir araya geldiğinde doğrunun galibiyetinin yok olmasını görmek, ne kadar çok acı verir yüreklere.
                Çevreme bakıyorum, bir çok insanın çıkarları söz konusu olduğunda, konu ne olursa olsun, yalanı yanlışı bir arada gördükleri halde görmemezlikten gelmeleri, beni deli ediyor!.. Onlara sorduğumda nedenlerini, “Aman benden duymasın. Benden bilmesin. Doğruyu söylemek bana mı kaldı.” gibi daha nice birçok deyimle geçiştirmeleri.
                Yaşam artık bir survivor!.. Herkes, gemisini kurtaran kaptan adayı olmuş. Sahte gülüşler arkasına saklanılmış yüzler. Gerçek değerlerin unutulduğu, günlerin sadece  tüketilmek için yaşanıldığı zamanlardayız.
                 Doğruluk ve dostluk kelimesinin yan yana geldiğinde oluşturduğu güç, hiç bir şeyle ölçülemez. Dostluk kelimesi; ne kadar geniş, ne kadar güçlü ve ne kadar güven veren bir kavramdır.  Yedi harften oluşan bir kavram.  Harfleri karıştırıyorum belki anlamlı bir kaç kelime daha çıkarabilir miyim diye ama çıkarabildiğim kelimler “ kul -luk, kurulu, uluk, oluk…” gibi  olması gerekene zıt anlamlar veriyor. Dostluk kelimesini alıp bazı yüzlere giydirmek istiyorum; zorluyorum, eviriyorum, çeviriyorum pazılın parçaları gibi oturmuyor. Dostluk kelimesini alıp  tekrar bakıyorum. Kelime ile insanları özleştirmeye çalışıyorum. Ve üzülerek ikna olmak zorunda kalıyorum; içim titreyerek, gerçek anlamda ne kadar az kişiye uyum sağlıyor  diyorum. Günümüzde dostluklar, sezonluk tişört gibi. Biraz seninle, biraz onunla oluveriyorlar. Bir bakıyorsun biranda gidivermiş. “Ay ne oldu” demeden, başka parkurlarda gezinir olmuş. “Öküz öldü ortaklık bozuldu.”sözünün yaşatıldığı günlerdeyiz. Bu iki güzel erdemin bazı kişiler tarafından enayilik olarak görünmesi insanlık için ne kadar acıdır.
                 Doğruluk ve dostluk, biribirini yaşatan hayatta tutan, temel taşlardır. Bu iki kavram aynanın iki yüzü gibidir. Aynaya baktığında yalın olarak ne verdinse onun yansıtır. Ne bir nokta eksik, ne bir nokta fazladır. Aşk kadar özlenen, hep zamanla ölçülen ilişkinin adıdır, dostluk. Dost edinmek için kural yoktur. Yalın doğruluk vardır. “Ne para, ne güzellik, ne kariyer, ne yaş…”  bu kadar kuralsız bir ilişkiyi bulmak neden zordur? Dostluk ve doğruluğu, biribirinden ayırmadan yaşatarak, sayılabilecek kadar olan gerçek dostlarınızın çevrenizde olmasının değeri paha biçilemez. Bu kişiler yaşamınızın her evresinde size açılan kapılardır.
                 Yaşamınızda, eski sararmış resimlerin biriktiği gibi eski dostların var olması dileği ile doğruluk ve dostluk dolu nice günlere.
                                 Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

VE DOKUZUNCU KÖY DE KAYBOLUYOR
tarih Tarih: 29.05.2016, 13:12 okunma Okunma: 1555
Yorumlar
Birsen
Gönlüne ve eline sağlık bunlar maalesef artık çok az kişide kalmış kavramlar.Aslında insanı insan yapan unsurlar.Ama dünya giderek bozuluyor ve herkes bundan nasibini alıyor.Bir sürü atasözümüz var bilirsin "Ne ekersen,onu biçersin" ,"Rüzgar eken fırtına biçer".Tarihdeki yapılan hataları yanlışlıklarını unutan toplumlar onu tekrar yaşamaya mahkumdurlar.
Sevgiyle kal
Tarih: 31.05.2016 - 11:52 | Gönderen: Aydın Dinç
Her şey yalan olmuş. Kişisel çıkarlar bütün dini ve ahlaki değerlerin üstünü örtmüş. Dostluklar çıkar ilişkisine dönüşmüş. Devir kişisel çıkar ve sahte dostluklar devri.
Tarih: 31.05.2016 - 13:30 | Gönderen: selçuk tankaya
Sevgili Birsen Dinç bu haftaki yazını okurken Aşık Veysel'in dizeleri geldi aklıma birde Yaşar Kemal "O İYİ İNSANLAR, O GÜZEL ATLARA BİNİP ÇEKİP GİTTİLER. DEMİRİN TUNCUNA, İNSANIN PİÇİNE KALDIK. " Dost değil sanki insan kalmadı günümüzde.En büyük zenginliğimizi kaybediyoruz güzel insanlar dost insanlar birbir gidiyorlar yerine koyamıyoruz dost insanları ve en çok yedi harfli dostluk kelimesinden üretmeye çabaladığın kelimeler çok anlamlı ve çok dikkat çekici yine bir metaforu farkındalık yaratarak akıtmışsın kaleminden teşekkürler çok teşekkürler
Tarih: 05.06.2016 - 23:47 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales