Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
UZAYIN YAKIN KOMŞUNUN UZAK OLDUĞU ZAMANLAR
UZAYIN YAKIN KOMŞUNUN UZAK OLDUĞU ZAMANLAR

                Kalabalığın içerisinde yalnız olmak…
                 Sağımız, solumuz, önümüz, arkamız her yer insan.  Koşan, duran, konuşan, düşünen, ağlayan, gülen insanlar. Gündelik yaşamda düşleri, istekleri, dilekleri, yakarışları ve geleceğe dair umutları olmayan! Bu kadar duygunun ve karmaşanın  içerisinde biz, ne zaman yalnızlaştık?
                 Eskiden dost sohbetleri var - mış. Şimdilerde ise bu güncellenerek, sosyal medya diye tanımladığımız bir dünyada parmaklar arası yazışmaya döndü, duygudan, sevgiden yoksun. Sohbetlerde karşındaki insanın yüzüne bakarak, sevincini, korkunu, samimiyetini yüreğindeki duyguyla birlikte karşı tarafa yansıtırdın. Ya şimdi? İki telefon arası yüzsüz duygusuz sohbetler.
Teknoloji geliştikçe, insanoğlu tekilleşti.
Teknoloji her konuda dünyayı ağ gibi sararken, insanoğlu dört duvar arasında suskunlaştı. Bir ev içerisinde, ayrı ayrı odalarda oturur olduk. Teknolojiyi yanlış kullanma  yanılış uygulama sonucu, evdeki akşam yemekleri  teknolojik servise, hazır paket yemeklere dönüştü.  Eskilerde evlerimizde ağırlardık misafirlerimizi, annelerimizden öğrendiğimiz tariflerle donatırdık soframızı. En fazla dört kap yemek yapılırdı. Neşe içerisinde anne tadında buluşulurdu bir masada.
                Özel günlerimizi dahi taşıdık, evlerimizin dışına. Şimdilerde misafirlerimizi artık restoranlar da ağırlıyoruz. Alan memnun,  satan memnun misali!..  Anısı olmayan, yaşanılmışlığı olmayan mekanlar da, var olmayan kahkahalar arasında. Şimdi her evde, her bireye ayrı menü uygular olduk günlük yaşamımızda. Bir de dönüp çocuklarımızı eleştiriyoruz, “Bu kime çekti?  Nasıl bu kadar duyarsız, duygusuz oldu!..” diye.
                Ufacık bir konuda karşımızdakine, “Sen beni anlamıyorsun!..” diyerek tartışmanın fitilini yakıyoruz, gözlerimizdeki ateşle.  Acaba biz kendimizi anlıyor muyuz ki, bir başkasından “Sen beni anlamıyorsun!..”  diye yakınıyoruz?..  “Gün gelir, ben benimleyim, gün gelir ben beni anlamıyorum.” nakaratını mırıldanır olduk.
                Ve şimdilerde evler büyüdü, aileler küçüldü. Doyumsuzluk çoğaldı, vicdan yok oldu. İletişim araçları arttı, dost meclisleri yok oldu. İlaçlar arttı,  hastalıklar evrim değiştirerek çoğaldı. Bilgi arttı, güven azaldı. İnsanoğlu teknolojiyi yanlış amaçlı kullandıkça, kendimiz kendi yalnızlığına mahkum edip, kendi ayağımıza sıkar olduk!…
                Kısaca bilinemez sanılan uzay yakınlaştı, komşu kapısı uzaklaştı. Hala da sorabilen var mı, “Biz ne zaman yalnızlaştık?” diye?..
                               Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

UZAYIN YAKIN KOMŞUNUN UZAK OLDUĞU ZAMANLAR
tarih Tarih: 01.05.2016, 12:45 okunma Okunma: 1190
Yorumlar
Abla biz teknoloji eve girdiğınde yanlizdik
Tarih: 01.05.2016 - 15:05 | Gönderen: Ergün Aslan
Malesef hep bunları yaşayacağız
 insanların birbirleriyle konuşmadığı, paylaşmadığı, birbirlerini anlamaya çalışmadığı bir dünyada yaşamaktayız. Halbuki bazen seni seven dostlarınla vakit geçirmek o kocaman yanlızlığı nasılda alıp götürür.
Tarih: 01.05.2016 - 18:05 | Gönderen: Aysel Aykın
"Uzay yakınlaştı komşu kapısı uzaklaştı" Sevgili Birsen Dinç bu haftaki yazı başlığı, konusu ve yansıttığı duygu ve düşüncelerle harikalar yaratmış. Yazıyı okumadan önce Başlığa takıldım uzunca bir süre ne kadar net ve ne kadar günümüzü ve de bizi yansıtan bir başlık...yazının her satırı ince ince işlenmiş,okurken kendi düşüncelerimi gördüm yazıda çocukluğuma gittim özlemlerim dile geldi sandım ve yarına bir mektup yazmak istedim eşime çocuğuma sarılmak istedim arkadaşlarımı davet etmek istedim evime unuttuklarımı hatırladım.Beni bana sorgulattın Bu hafta sevgili Birsen Dimç teşekkürler!
Tarih: 04.05.2016 - 12:33 | Gönderen: Nevcihan Dinç
kısacası teknoloji dostluğu.
Tarih: 10.05.2016 - 10:32 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales