Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
UTANMASALAR “KADIN İNSAN MI” DİYE SORGULAYACAKLAR
UTANMASALAR “KADIN İNSAN MI” DİYE SORGULAYACAKLAR

                8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü;  sadece kadın oldukları için ikinci sınıf insan muamelesi görmeyi reddeden, susmayan, haksızlık karşısında altta kalmayan kadınlara adanmıştır.
                Günümüzde teknolojiden tutun da bir çok konuda  arabada, telefonda ayakkabıda parfüm de  ve daha nice  tüketim ürünlerinde hiç birimiz modadan geri kalmadan, son teknolojiye borç harç bile olsa kendimizi takip etmeye  adadığımız bu günlerde kadın hakları söz konusu olduğunda, beyin fonksiyonlarımız bir anda orta çağ dönemine dönerek, o çağdan çıkmak istemiyor (istenmiyor)…
                Sabahı akşamı birbirine hiç benzemeyen her yeni güne adım attığımız bugünlerde, kadınlar üzerin de hakimiyet kurularak kadın, siyasete dini bir motifle alet ediliyor. İstenildiğinde,  bekaretinden tutun da sosyal hayatına kadar yargılanmaya açık olacak, geri planda bırakılarak aşağılanmaya çalışıldığı, hatta küçücük kız çocuklarına bile kadın gözüyle bakılıp,  saçının telinden, giydiği renkten, dudağındaki rujdan, attığı kahkahadan bile kadının adı ve varlığının geçtiği her yerde rahatsız olan zihniyetler, kadının yaratılma amacını yalnızca, cinsellik olarak, çocuk doğurtarak soyunun sürmesi ve erkeğine hizmet etmekten başka bir alanda kabul görmeyecek ikinci sınıf insan(canlı) olarak görüyor, evlere kapatmak istiyor. Utanmasalar, “Kadın insan mı!..” diye sorgulayacaklar.
                Kadınlara tecavüzden bile kadınların sorumlu tutulmak istenildiği bu yüzyılda, dalga geçer gibi bir günlük kadınlar günü kutlaması ne  kadar  ikna  edici geliyor sizlere acaba?
 “Ayna ayna söyle bana benden başka insan var mı dünyada?” diye sormuyor - soramıyor kendi kendine. “Ben kusursuz yaratılmışım!” edası ile kadını ikinci plana atarak,  “Kendindeki eksikliğin görülmesini, duyulmasını gün ışığına çıkmasını istemiyor.” duygusunu anımsatıyor bana ayrım yapan kişiler.
                Dünya nüfusuna bakıldığında; erkek sayısından daha fazla olan kadın sayısı olan bir dünyada,  neden kadın kendi söz hakkını bir başkasına verir, neden bir çok makamda kadın yerine hep erkekler ön planda yer alır?..  Gerçek olan net olan tek şey; kadın silkelenip ayağını yere vursa, dünyaları inletir önünde…
                Ülkemde haklar eşit verilmişken;  neden ama neden verilmiş hakları görmezden gelerek, biz kadınlara ait bu hakları bir başkasının tekeline vererek, kullanmasına müsaade ediyoruz?..
                Ey Kadınlar, sizlere sesleniyorum buradan!..
                  Tarihte bir çok örneği olduğu gibi; Nene Hatun, Halide Edip Adıvar, Nezahat Baysal, Şerife Bacı, Kara Fatma, Halime Çavuş, Hafız Selman İzbeli, Gördesli  Makbule, Tayyar Rahmiye ve daha niceleri.  Ruhları  şad olsun. Onların ufukları geniş, yürekleri kocamandı. Yaşamlarında ellerinde hiçbir şey yokken bile, kendilerindeki “Yaşamda bende varım!” düşüncesi ile inandıkları eşitlik ruhu ile karanlık yolları aydınlığa çevirdiler.
                 Kadın ışıktır,  aydınlıktır, berekettir, bilgedir. Biz kadınlar olarak, hayata hazırladığımız çocuklarımızı erkek kız ayrımı yapmadan, eşitlik ön görüsünde bilimin yolunda ilerlemelerini sağlamaya çalışırız. Dövülmeden, öldürülmeden, bir sokakta bıçak tehdidi ile  tecavüz edilmeyeceğimiz dileklerimizle eşitlik ilkesi doğrultusunda günü bitirirken, tarihler boyunca çok zor şartlarda elde edilen haklarımızdan vazgeçmek bu kadar kolay olmamalı!..
                Kadın ve erkeklerin kişisel özgürlükleri, fikirleri, evrensel insan hakları hukukunda eşit olduğunun bilinciyle kadın ve erkek, eşit olarak konumlandırılmıştır.  Bu nedenle; karşımıza geçip de, “Kadınlar gününüz kutlu olsun.” demeyin!..  Sadece, neden böyle bir günün var olduğunu düşün, lütfen!.. Sonrasında ise İster utanın, ister saygı duyun…
                              Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

UTANMASALAR “KADIN İNSAN MI” DİYE SORGULAYACAKLAR
tarih Tarih: 06.03.2016, 14:33 okunma Okunma: 1400
Yorumlar
Bu soruyu sorması gerekenlerin soracak güçleri ve sonrasında utanacak yüzleri var mı acaba ?!?!?
Tarih: 06.03.2016 - 16:39 | Gönderen: Müge Akın Öztuncer
Önce kadın insandır erkek insanoğludur diyeceğim ve Sevgili Birsen Dinç bu haftaki yazından aldığım güç ile insanlığımı sorgulatmatacağım.Yazarımız HAKLI! Ne yazık ki biz kadınlar belkide insan olduğumuzu Eşit haklara sahip olduğumuzu unutuyor önemsemiyoruz.Teşekkürler Birsen Dinç bu haftada algılarımızı harekete geçirdiğin için ve bir Kadın ve bir Insan olarak seninle gurur duyuyorum.Bu Anlamlı ve Uyarıcı mesajların biz kadınların kulağına küpe olsun.Bu Anlamlı günde seni ve tüm emekçi insanları "Kadınları" kutluyorum
Tarih: 06.03.2016 - 20:30 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales