Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÜLKEMDE KADIN OLMAK
ÜLKEMDE KADIN OLMAK

"Bizim kadınlarımız; / Korkunç ve mübarek elleri, / İnce,küçük çeneleri,kocaman gözleriyle, / Anamız,avradımız,yarimiz / Ve sanki hiç yaşanmamış  gibi ölen, / Ve soframızdaki yeri, / Öküzümüzden sonra gelen. / Ve dağlara kaçırıp uğruna hapis yattığımız..."

               Nazım Hikmet Ran
                     ..................


                       1857 yılında Newyork'taki bir fabrikada, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 40 bin kadar dokuma işçisi, haklarını kazanabilmek adına greve gittier ve polislerin müdahalesiyle fabrikaya kapatılan işçiler, çıkartılan yangında yanarak can verdiler. İşte bugünkü 8 Mart, bu katliamda yaşamını yitiren 100’ün üzerinde kadın işçinin dramıyla başladı.
                         Dünya Kadınlar Günü; 26 - 27 Ağustos 1910'da Kopenhag'da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda ilk kez  ortaya atılarak kabul edilip, BM Genel Kurulunda 1977’de 8 Mart olarak ilan edildi.
      
                   Dünya kadınları için oldukça umut verici bir başlangıçtı bu ama atılan nutuklar, verilen sözler, adına yazılanlar çizilenler, o günden bugüne kadınlarca yaşanılan olumsuzluklara tam çözüm olamadı.

Ükemizde de bir çok özel gün gibi sembolik olarak kutlamalar rafında yerini alıp, yılların tozuna terk edildi. Her yıl üstü silkelenip tekrar yerine konan, çoğumuzun anlamından haberi bile olmadığı bir gün oluverdi…


 Bizim kadınlarımız;

 Yaşlarından önce büyüyen, çocukluk dünyalarını yaşayamayan, genç kızlık rüyalarını ufacıcık pencereden seyreden, henüz cinselliği bile tanımazken para karşılığı babası yaşındakilere gelin edilen ya da berdele verilen, toprakta ırgat, yatakta kadın, söz hakkı elinden alınmış, ailede arka plana atılmış kadınlarımız, gerçekten bilebilirler mi kadın haklarını?
            
            Peki, ya ; kadına şiddet halen iç yarasıyken, bu konuda atılan adımlar yasalarda isim olmaktan öteye gidememişken, kadınların korunma taleplerine duyarsızlık halen devam etmekte olup kadınlar sokak ortasında hunharca katledilirken, sığınma evleri halen yeterli işleyişe kavuşamamışken, babası yaşındakilerin cinsel istismarlarına maruz kalan küçücük kızlar suçlu ,suçlular  mağdur durumuna düşürülürken,sapıkların elini kolunu sallayarak dolaştığı,adaletin sıfırlandığı ülkemde kadın hakları var mı gerçekten?
                           Dekolte giyim bile tecavüze tahrik  olarak görülürken, kız çocuklarının eğitim hakları ihlale çalışılırken, kürtaj ve sezaryan cinayet olarak algılanıp, kadınların seçeneklerine müdahaleye kadar varılırken, namus erkeğin elinin kiri, kadının alnının lekesi olmaya devam edip, namus  suçu islediğine karar verilen kadınlar halen töreler gereği toprağa kurban edilirken...KADINI DUYAN VAR MI ?
                           Hamilelikte ; Yüzlerce kadın tıbbi yardım alamaz ve  birçoğu yaşamını yitirirken, ülkemizde çalışan kadınlar, halen sosyal haklarından yoksun kalırken, kreş, kadın emeği ve istihdamı konusunda sorumlularca verilmiş sözler balon olurken…NEREDE BU KADIN HAKLARI?
                            Yaşamak, evine, sofrasına sahip  çıkabilmek için; evinde dünyanın en ağır işçisi, sokakta ekmek savaşçısı kadınlarımıza, “Kadın Hakları Günü’nüz kutlu olsun.” demekle ,bir karanfil,iki hoş söz 'le vefa borcumuzu ödeyebilir miyiz sizce?
            
             Kadınlarımız ; omuzunda taşıdığı mermi, kucağında bebesiyle cephede sırt sırta savaşmamış mıydı erkeklerle ? Unuttuk mu; Nene Hatun’u,Halide Edip Adıvar'ı,Erzurumlu Kara Fatma'yı?

                          Dünya'nın 7 harikasından biri olan Tac Mahal bile bir kadına mezar olarak yapılmamış  mıydı? Hep sevgiden bahsederiz, peki neden hala kadını incitmeyecek, hak ve hukukunu çiğnemeyecek kadar sevmeyi beceremeyeniz?
                           Kadın, kaşık düşmanı mıdır halen? Sofrada yeri öküzden sonra mı gelmeli gerçekten ? Elmanın yarısında mı kalmıştır sadece? 

Oysa ki kadın; Anne, eş, yar, bacı, evlat, sabırla şevkatle koruyan, bağışlayan, anlayan, kısacası canımıza can,hayatımıza anlam katan ,dünyanın yükünü sırtlayıp sevgiyi birarada tutan değilmidir?..

                             Bilirim ki, zordur benim ülkemde kadın olmak, hem de çok zor!
                            
Her ne kadar söz yerini bulmuyorsa da, bir gün gerçek anlamda kutlayabilmek dileğiyle, tüm kadınların bu özel günü kutlu olsun.
                            Huzurla kalınız.
 

                                                                Nur NIEMELA 

_____________

MARMARİS'TE
NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?..
Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/marmariste_nereye_gidilir_nerede_kalinir/

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

ÜLKEMDE KADIN OLMAK
tarih Tarih: 08.03.2015, 19:11 okunma Okunma: 1654
Yorumlar
Tebrik ederim. Kalemine sağlık.

Tarih: 08.03.2015 - 19:45 | Gönderen: Salih Şaban Can
Kadın olmak dünyada zor,hele ülkemizde,daha da zor...ne güzel dile getirmişsin Nur..yüreğine kalemine sağlık..yazılarının takipçisiyiz..
Tarih: 08.03.2015 - 22:26 | Gönderen: Esmahan Balgeçdi
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales