Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
UĞUR MUMCU’NUN SON KÖŞE YAZISI
UĞUR MUMCU’NUN SON KÖŞE YAZISI

                Bir söz vardır, "Taşı kaldırmayana akrep de yok çıyan da yok, taşı kaldırana akrep de çok, çıyan da çok" diye…
                Uğur Mumcu,  gazeteci, araştırmacı yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu, suikasta kurban giderek yaşamını yitirmiştir. Ne garip,  Karlı Sokak’ta oturuyordu, Karlı bir kış günü koparıldı yaşamından.
                Hep düşünürüm; Dünya kurulduğundan itibaren, insan insanı öldürmeseydi, acaba şu anki seviyemiz nerede olurdu?.. Yaşamın hangi aşamalarını tartışıyor olurduk?..  Tarihe yön veren, tarihinin yönünü değiştiren, kitleleri arkasına alıp yürüyen liderler, yazarlar, bilim adamaları…  Her iyi insan gibi fazla yaşatılmamışlar, yaşayamamışlardı!
                Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde yaşamını yitirmeseydi, kimbilir bizlere daha neler neler yazacaktı?.. Göremediğimiz hangi konuları,tüm çıplaklığı ile göz önüne serecekti yazılarıyla? Tabii her zaman olduğu gibi bu yazıları anlayanlar olacaktı,  görmezlikten gelenler de.   
                Uğur Mumcu emekten, eşitlikten, aydınlanmadan, bağımsızlıktan yana antiemperyalist bir devrimciydi. Atatürkçülüğün, Cumhuriyet Devrimi’nin yılmaz, yorulmaz, ödünsüz savunucusu bir düşünürdü. Araştırmacı gazeteciliğin en seçkin temsilcilerinden, öncülerindendi. Uğur Mumcu’nun son köşe yazısı, cenaze töreniydi benim için. Cenazesi törene katılanların, töreni televizyondan izleyenlerin belleklerinde kalmıştır muhakkak.  Yağmurlu bir kış gününde cenazeye katılan yüz binlerin alkışlarıydı son satırları. Yüzbinlerce insanın göz yaşlarıydı, cümlelerindeki bozuk düzene isyanı… Yüzbinlerce insanın son veda için el sallayışlarıydı  feryatları. Öldürülmesi bile  Cumhuriyete ve ilkelerine sahip çıkın çığlıklarıydı!..
                Cenaze töreninde,” demokrasinin ölmez bekçisiydi” diyerek uğurladılar. Bu kelimeleri kullanan o günün büyükleri; acaba günümüzde özgür iradeyle, hala demokrasinin bekçileri midir?
Ardından nelere sahip çıktık, neleri koruyabildik veya neler için mücadele ediyoruz?…
 “Bir kalem ölür, yerine bin kalem gelir!” diye düşünüyorlar mıydı?..
………………………………..
                Diyarbakır Emniyet Müdürü  Ali Gaffar Okkan, 24 ocak 2001 tarihinde, elim bir saldırıya uğrayarak koparıldı yaşamından…
                 Uğur Mumcu ile Ali Gaffar Okkan arasındaki tek benzerlik,  8 yıl ara ile aynı gün 24 Ocak’ta öldürülmelerinden ibâret midir, sizce?       
                Halk ile devleti barıştırmayı başarmıştı, inandığı insan sevgisiyle Okkan fakat bölgesinde halk ile devletin birlik olmasından rahatsız olan düşüncelere kurban edilmişti.
                Cenaze törenini hatırladığımız zaman; aslında neyi anlatmak istediğimizi sermişti gözlerimizin önüne Okkan.  Törende Diyarbakır halkı tek vücut halinde, merhumun Türk Bayrağına sarılı tabutunu, Türk Bayrakları ve Türkçe - Kürtçe ağıtları eşliğinde uğurlamışlardı. Bu durum dahi tek başına,  Ali Gaffar Okkan'ın ne kadar büyük bir iş başardığının ispatıdır. Ali Gaffar Okkan'ın görev yaptığı dönemde Diyarbakır, yaşayanların ortak ifadesiyle "Yaşanılabilir bir şehir" hüviyetine bürünmüştü.
                İşte Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okkan; kaldırdıkları  o taşların altındakilerle mücadele ederken, şehit düşmüşlerdir.
             Her iki demokrasi şehidimize Allah’tan rahmet dileyerek, saygıyla anıyoruz.
                                   Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

UĞUR MUMCU’NUN SON KÖŞE YAZISI
tarih Tarih: 21.01.2016, 01:06 okunma Okunma: 1868
Yorumlar
Uğur Mumcu bu ülke için cesur ve değerli bir gazeteciydi ölümü çok canice...Yaşamıyla bedel ödemesine derinden üzülmüşümdür rahmetle anıyorum
Tarih: 21.01.2016 - 19:02 | Gönderen: Aysel Aykın
Uğurladık Uğur Mumcu'yu ama her yıl bir kalemden dökülen sevgilerle anmak ayrıca demokrasi bekçisi Gaffar Okanla bütünleştirmek gerçekten çok Anlamlı hele bu Günler'de...Nirvana'ya az kaldı Birsen Dinç Çok teşekkürler Barış dökülsün kaleminden....!
Tarih: 21.01.2016 - 09:37 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Hayatımda hiçbir sene unutmadığım 3 ölüm yıldönümü vardır...10 kasım,24 ocak ve 6 mayıs...satırlarında anlattığın cenaze törenine katılamadığım için evde tv başında hissettiklerimi bu yazıyla tekrar yaşadım.kafamda yigidim arslanim buda yatiyor caliyor simdi....mumcu yetiştirdiği pırıl pırıl çocuklarıyla,yazı ve kitaplarıyla olgunlaştırdığı bizlerle hala yaşıyor...mumcu'ya,okkan'a ,daha nicelerine selam olsun...
Tarih: 21.01.2016 - 10:12 | Gönderen: Müge Akın Öztuncer
Vurulduk ey halkım Unuttun Bizi!
Sevgili Birsen hanım, bizlerce unutulması mümkün olmayan merhum Uğur Mumcumuzu yaklaşan ölüm yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.Ali Gaffar Okan içinde Allahtan rahmet diliyorum..Yazınız hiç eksilmesin.Perviz Özdündar
Tarih: 21.01.2016 - 09:35 | Gönderen: Perviz Özdündar
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales