Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TÜRKİYE’DE ENGELLİYE UYGUN ÇEVRE DÜZENLEMESİ YOK
TÜRKİYE’DE ENGELLİYE UYGUN ÇEVRE DÜZENLEMESİ YOK

                Türkiye’de yaklaşık 10 Milyon engelli vatandaşa uygun çevre düzenlemesi halen yok!..
                CHP Muğla Milletvekili aynı zamanda tıp doktoru olan Prof. Dr. Nurettin Demir; 3 Aralık Uluslar arası Engelliler günü nedeniyle yaptığı açıklamada; 77 Milyonluk Türkiye Nüfusunun yüzde 12.50’sinin engelli vatandaşlardan oluştuğuna dikkat çekerek, Engelli İdaresi Başkanlığı verilerine göre engellilerin yüzde 68’ine uygun çevre düzenlemesi olmadığını söyledi.
                Milletvekili Demir açıklamasında; “ Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, 1992 yılından bu yana 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Dünya nüfusunun en az 1 milyarını, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29’unu engelliler oluşturuyor.
               
Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de engellilerin 9,70’ini süreğen hastalığı olanlar, yüzde 2,58'ini ise ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelliler oluşturuyor. Aynı araştırma, engelli bireylerin yüzde 68’inin,  çevrede engeline bağlı herhangi bir düzenleme olmadığını ortaya koyuyor.
                Ne yazık ki, ülkemizde engelli vatandaşlarımız haklarından yoksun, üstelik ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Hakları, talepleri görmezden geliniyor, deyim yerindeyse bu ülkede yok muamelesi görüyorlar. İletişimsizlik, zor eğitim koşulları, sosyal güvenlik sorunu, aile sorunları, rehabilitasyon, yoksulluk, ulaşım, istihdam ve benzeri gibi sıkıntılar engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesini engellemektedir.
                Unutulmamalıdır ki engelli olmak hepimizin başına gelebilir ve "engellilik" bir kusur değildir. Engeller aşılmak içindir. Önemli olan onları anlamaya çalışmak, önlerindeki engelleri aşmalarında destek olmak ve üzerimize düşeni yapmaktır. Böylece engellilerimizin sosyal yaşama katılmasındaki engelleri kaldırmaya ve günlük yaşamlarını kolaylaştırmaya yardımcı olmaktır.
                Ayrımcılık yerine tüm vatandaşlarımız için eşit bir hak temeli kurulmasının zamanıdır. Eşitlik temelinde tüm haklar herkesi için ulaşılabilir düzeyde ve nitelikte olmalıdır. Bu ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımız için geçerli bir kural olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; engeller aşılmak, daha güzele ulaşmak için vardır. Şimdi daha güzel bir dünya için engelleri gerçekten aşma zamanıdır.
                Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın da eşit vatandaşlık haklarına sahip olduğu bir dünya diliyorum. Umuyorum ki; 3 Aralık, ülkemizde gerçek anlamda engellerin aşılmasında önemli bir gün olur.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

TÜRKİYE’DE ENGELLİYE UYGUN ÇEVRE DÜZENLEMESİ YOK
tarih Tarih: 03.12.2014, 00:46 okunma Okunma: 995
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales