Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TÜRKİYE MARMARİS’TEN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
 TÜRKİYE MARMARİS’TEN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

                Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan; ”Son bir yıldır Türkiye  ekonomik ve siyaseten çöktü. Bunun yansımasını turizm sezonunda göreceğiz!”
                Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi, dayanışma gecesi düzenledi. Marmaris Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda 12 Mart Cumartesi gerçekleşen gecede Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Marmaris Belediye Başkan Yardımcıları Dursun Kaplan ve Halil Gökovalı ve yaklaşık 500 konuk katıldı.

                Açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şube Başkanı Kasım Çağlı konuşmasında, “Memleketin her yerinde özellikle Kürtlerin yaşadığı pek çok il ve ilçede çatışmalar yaşanıyor. Halkımız sokağa dahi çıkamıyor. Memleketimiz hızla iç savaşa gidiyor. Aleviler olarak sürmekte olan savaşın ön koşulsuz olarak durdurulmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanından ve iktidardan gerilimi tırmandırmaktan vaz geçmesini istiyoruz. Bu nokta savaşı tırmandıran her türlü adımı kınıyoruz. Cizre, Silvan, Nusaybin, Dargeçit, Diyarbakır, sur ve daha bir çok kürt yerleşimlerindeki sivillere bedel ödetmenin de hiçbir vicdan ve adalete sığmayacağını söylüyoruz. Herkesi sağduyuya çağırıyoruz. 7 Hazirandan beri bu iktidar binlerce insanımızın ölümünden sorumludur. Türkiye’deki asıl bölücülük toplumun Türk, Kürt, Sünni, Alevi diye bölünmesidir. Ne yazık ki şuan böyle bir toplumsal bölünme içindeyiz. Aylarca süren sokağa çıkma yasakları ile halkın hafızasından ortak vatan, ortak yaşam oluşturma düşüncesini siliyorsunuz. Oysa biz bu topraklarda kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz.” dedi.
                Söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da konuşmasında; , Türkiye’nin Marmaris’ten göründüğü gibi olmadığına dikkat çekerek, “Son bir yıldır Türkiye  ekonomik ve siyaseten çöktü. Bunun yansımasını turizm sezonunda göreceğiz. Hükümetin 21 Mart’ta çıkarmayı planladığı bir yasa var. Gelen yazıda,  geleneksel irfan merkezleriyle cem evlerinin yasal statüye kavuşturmak ve bunların genel giderlerinin bütçeden karşılanması için yasal düzenleme yapılacağı belirtiliyor. Biz bunu Pir Sultan Abdal Derneği Genel Merkezi olarak reddettik.  Biz kesinlikle hükümetin çıkaracağı bu yasayı kabul etmiyoruz. Bu bizlerin yüz yılını etkileyecek bir yasadır. Aleviliği reddeden bir yasadır.  Biz cem evlerimiz için devletten bir kuruş para istemiyoruz. Biz istiyoruz ki devlet hiçbir inanca bütçeden pay ayırmasın. Ülkemiz adeta yangın yeri. Özellikle ülkemizi  iç savaşa sürükleyen iktidarın karşısında dik durmalıyız. Bizler artık birbirine küsme, ayrı ayrı masalarda oturma lüksüne sahip değiliz. Bizler bir arada olmak zorundayız. Bundan böyle de Aleviler’in artık cem evi diye bir sorunu yoktur.  Cem evlerimiz bizim ibadethanemizdir ve meşrudur. Bununla ilgili artık hiçbir tartışmaya girmiyoruz. Bundan böyle Alevilerin iki konu üzerinde mücadele etmesi gerekir. Bunun birincisi barıştır. Bu ülkede mutlaka barışın sağlanması gerekir. Bir diğeri de bu ülkede dile getirilmeyen laiklik sorunu vardır.  Bu iki konu üzerinde mücadele etmemiz gerekir. Biz zorunlu din dersleri kaldırılsın derken, şimdi gelin görün ki anaokullarına kadar girmiş durumdadır. İktidar bize inat Türkiye’nin her yerini camiyle donatmış durumdadır. 110 bin camisi olan bir ülkede çalışanlarıyla beraber 350 bine yakın diyanet kadrosuyla karşı karşıyayız. Diyanet kaldırılmadığı sürece bu ülkede laiklikten söz etmek mümkün değildir.” dedi. AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

 TÜRKİYE MARMARİS’TEN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
tarih Tarih: 15.03.2016, 01:19 okunma Okunma: 1101
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales