Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TURİZM ÖMRÜMÜZÜN SON DEMİ
TURİZM ÖMRÜMÜZÜN SON DEMİ

            Doğası ayrı, insanı ayrı güzellikte Türkiye'm… Sen nasıl bir vatansın ki, bizim kadar nankör bir nesle bile kucak açıyorsun?..
            Senin için savaşmadık, kan akıtmadık, mücadele etmedik üstüne seni birde başka milletlere peşkeş çekiyoruz. Bu kadar mı değersiz senin toprağın, suyun, nimetlerin? Yine de bir anne şefkatiyle bizi sarıp sarmalamaya devam ediyorsun. Senin hakkını nasıl ödeyebiliriz acaba?  Belki bir yolu vardır, belki de birkaç yolu vardır ne dersiniz?  Çok değil belki benim doğduğum senelerde gelişmeye başladı, ülkemizde turizm mevhumu. Şimdi ise memelerinden süt yerine kan akan ama hala ısrarla iyileşmesi için merhem sürmediğimiz halde sağmaya devam ettiğimiz mesleğimiz.
            Günlük doldur boşaltmalarla, sadece yazın kazandığımıza Allah bereket versin diyerek ellerimizi ovuşturduğumuz. Sezonluk kazançları kısa vadede mutlu olmamıza yeten, geleceğini kimsenin düşünmediği turizm sektörümüz.
            Sürdürülebilir turizm için adım atılması, yaz kış sürekli istihdamın oluşması gibi pek çok konuda proje üretmekten uzak hala kanının son damlasına kadar sağmaya çalıştığımız mesleğimiz.  Turizm okullarının bol olduğu fakat mezunlarının kaçacak delik aradığı, daha stajda başlayıp emeğinin karşılığını alamayacağını anlayınca, başka sektörlere kaptırdığımız pırıl pırıl gençlerimiz.
            Artık yeni ve ses getirecek projelerle, turizm için atılacak ciddi adımlara gerek olduğunun hepimiz farkındayız. Fakat bize yön verenler de olmalı. Turizm kentlerinde yaşayan esnafından tutun, dolmuşçusu, şoförü, pazarcısından otel sahiplerine kadar tüm turizmin dolaylı ya da direk etkilediği tüm sektörler projeler üretmeli, ortak sıkıntılar tespit edilip çözüm yolları aranmalıdır. Siyaset üstü bir yapılanma ile turizm güçlendirilerek ekonomimize ciddi katkı sağlanabilmelidir. Otelcisi ağlıyor, acentacısı ağlıyor,  personelin hali içler acısı, küçük esnaf zaten bittim diyor. Sen kazanmıyorsan, o kazanmıyorsa kim kazanıyor? Kim memnun turizmin halinden?
            Ben anlamadım umarım siz anlamışsınızdır. Yinede bir çare aramaktan çok uzak yine de kan sağmaya devam ediyoruz. Ediyoruz da, nereye kadar?..
                                                Sevgiyle kalın.
                                     Yazan Pınar Kalkan Çamlar

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

TURİZM ÖMRÜMÜZÜN SON DEMİ
tarih Tarih: 12.02.2015, 23:50 okunma Okunma: 1448
Yorumlar
İşte buraya kadar.Bir kaç tuzu kuru turizmci ve ne doğaya,ne turizme önem vermeyen bir yöneticiler kadrosu.Duvara tosladık.Evet hem kendimiz,hem de yok ettiğimiz doğa için kan ağlıyoruz.Aslında ağladığımız kendi sonumuzdur.Çünkü bu sonu hak ettik.
Kendim ettim , kendim buldum . Bu toplum yok olmayı hak etti çünkü seçiyor,seçiyor hep aynı sonu seçiyor.Bir yok oluşu seçiyor.Kasabın bıçağını yalıyor.Soma oluyor,fark etmiyor,hızlı tren devriliyor,fark etmiyor,Reyhanlı oluyor,ne gam.
Yapılabilecek tek şey ülkesini seven ve işi turizm olan turizm emekçilerinin bir araya gelerek doğru projelere maddi manevi destek vermeleri.Onu yapacak yürek de,güven de biz de yok.
O zaman benim gibi enayiler çıkış yolunu göstermeye çabalayıp dururlar.Kimse kale almaz.Sanki yok edilecek olan onların geleceği değilmiş de ,sanki kötü bir film seyrediyorlarmış gibi.
İnsanın başına örülen çorabı fark etmesi bu kadar uzun sürer mi ?
Tarih: 13.02.2015 - 18:46 | Gönderen: BÜLENT ÖZÜDURU
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales