Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TOPRAĞIN BEREKETİ HIDIRELLEZ VE KÖY ENSTİTÜLERİ
TOPRAĞIN BEREKETİ HIDIRELLEZ VE KÖY ENSTİTÜLERİ

            İstanbul Avrupa Koleji’nde, hem Köy Enstitüleri hem de Hıdırellez aynı anda kutlandı.
            Sevgili Gürşen Kafkas öğretmenimiz ile birlikte yine Köy Enstitüleri üzerine bir paneldeyiz. Panelde, en az Gürşen Hoca kadar kıymetli, Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu güçlü ve yürekli üç kalem daha vardı.
            Ev sahipliğini sahneye taşıyan Tarih öğretmeni Sevgili Meltem Polat Demir,  konuşmaya başlıyor. Köy Enstitüleri’nde tüm öğrencilerin aldığı müzik eğitimi gibi bizleri o günlerin zenginliğini taşıyacak, Avrupa Koleji Müzik Öğretmenleri’nin piyano ve keman dinletisi ile program başladı. Ardından Meltem Polat Demir, tüm konuşmacıları özgeçmişleri ile birlikte, takdimi sonrasında,  sözü panelin başkanlığını yapan Nesin Vakfı üyesi, öğretmen okullu, matematikçi ve yazar Sevgili Ahmet Doğan’a bırakıyor. Sırasıyla herkes tüm yaşam amforalarından birikenleri bizleri sunmak için, büyük bir sabırsızlık içerisindeler.
                Ve ilk söz; öğretmen okullu yazar düşünür Sevgili Öner Yağcı’nın Anadolu’nun bereketi, neden “Köy Enstitüleri köylerde başladı?”  ve büyük ozan Ahmed Arif’in,  “ Ben Anadoluyum” şiirini yorumlaması ile açıldı. Arkasından, kendi şiirinin bir öğrenci tarafından okunmasından sonra sözü alan Köy Enstitüsü mezunu eğitimci ve  Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Sevgili Gürşen Kafkas sözü aldı. Sonra ateşli bir konuşma ile söz alan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Dr. Alev Coşkun , ”Dünyada birkaç devrim yaşandığını, bunlardan en önemlilerinden birinin de Köy Enstitülerinin kurulması olduğunu ifade etti.  Köy Enstitülerinden mezun olanların sadece öğretmen olmadığını; her birinin tesisatçı, sıvacı, ebe, terzi, ayakkabıcı gibi her türlü meslek grubunun zenginliğine dönüştüğünü, gencecik ve yoksul Cumhuriyet Türkiyesi’nde; 19.000 mezundan; kapatılsa da, hala verimliliğinin devam ettiğini, bu anlamda Avrupa Koleji’ne de bu duyarlılığı için teşekkür etti.
           Sonra panelin yönetimini yapan matematikçi Sevgili Ahmet Doğan kariyerinde, 1969 - 70 yıllarında ilk tayini Malatya’ya çıktığında; tuvaleti dışarıda olan, sıraları, tahtası olmayan bir okulda yaşanan tecrübesizlikleri ile aslında gençliğin şu anda kendine güvenerek kendini ifade etmeye çalıştığını anlattı. Çünkü kendi ifadesinde belirttiği gibi; Köy Enstitüleri’nin devamı olan öğretmen okullarında yaşanan; birey olma, çözüm odaklı yaşam felsefesini nasıl zorluklarla eyleme döktüklerini ifade etti.
            Kürtçe bilmeyen bir öğretmen olarak, Türkçe bilmeyen öğrencilerle diyalog kurma macerasını, nasıl plastik şişelerden deney yaparak “ basınç nedir?”sorusuna, öğrencileri için cevaplar arayışını ve nasıl dam aktardıklarını anlattı. Ve son söz olarak,  “ Biz okuldan mezun olurken üç il seçme hakkımız vardı. Ancak istisnasız yüzde seksen öğrenci,  “Türk bayrağının dalgalandığı her yer” yazar verirdi, öğretmen adayları kağıtlarını…  Burada bir millikten daha çok başarı ve ilerleme vardı. Onun için ilerlemek, varlığımızı ifade etmekten geliyor. Gençler düşüncelerini söyleyebilmeliler.”  dedi.
            Panel sonrasında okul öğrencilerinin evlerinden getirdikleri çeşitli yemek ve yöresel tatlarla Hıdırellez Bahar Masası’na geçildi.
            Tüm paneli baştan sona görüntüleyen Star TV ailesine de, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Böyle değerli bir etkinliği topluma yansıtacakları için.
            İstanbul’dan dünyaya, sevgilerle.
                                    
                                              Yazar Emel Seçen

__________________________ 

MÜŞTERİLERİNİZ SİZE BİZİMLE ULAŞIYOR! Tıklayın
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MUSTERiLERiNiZ_SiZE_BiZiMLE_ULASiYOR/

TOPRAĞIN BEREKETİ HIDIRELLEZ VE KÖY ENSTİTÜLERİ
tarih Tarih: 07.05.2014, 09:37 okunma Okunma: 1504
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales