Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SÖZÜM ÇOCUKLUĞU BİLEMEYEN KİŞİLİKSİZLERE!
SÖZÜM ÇOCUKLUĞU BİLEMEYEN KİŞİLİKSİZLERE!

                Ne kadar çok üzücü haberler duyuyoruz çocuklarımıza dair, yaşadığımız bugünlerde…
                Çocuk; “büyük olmak nedir?” diye sorduğunuzda, ne sormak istediğinizi anlamak için öylece baka kalır yüzünüze. Çünkü o henüz adı üstünde çocuk işte, nereden bilsin büyük olmak nedir, nasıl bir şeydir?.. O’na göre büyük olmak; düşlerindedir, hayallerindedir, hatta sadece oynadığı oyunlarda bir roldür, rolüdür büyük olmak.
                Ya sizce, çocuk olmak nedir?..
                Bir anne olan bana göre çocuk olmak; saçları karmakarışıkken ufacık uzatılan bir şekerden mutlu olandır, bizlerin yanında güven duyarak geleceğe göz kırpan, çınlayandır. Bizlerin hayatın kargaşası içerisinde tam insanlığımızı unutur gibi olurken, sesleri, istekleri, beklentileriyle bizi özümüze döndürebilmedir.
                Çocuklara kalkan ellerin, hırpalayan şiddet uygulayan kişi(lik -siz)lerin  çocukluklarını hiç düşünüp merak ettiniz mi, acaba hiç çocuk olabilmişler midir, hayata ilk başladıkları zamanlarda?..
                Bu kadar zor bu kadar anlaşılmaz mıdır çocukları anlayabilmek çocukları koruyabilmek, biz büyükler için?
                 Küçücük o çocuk saflığıyla gösterdiği bir tebessümle, bizlere ışıl ışıl bakan çocuklarımız üzerinde karanlık, iğrenç hayaller kuranlar; vaz geçtik çocuk olmaktan, acaba hiç mi insan olamamışlar, hiç mi insanlığın manevi korkusunu yaşamamışlardır?..
                Çocuğa şiddet!?.
                Bırakın yazmayı; söylerken, düşünürken bile insan olabilenin tüylerini diken diken ediyor!
Günümüzde ülkemizdeki sürekli artan ekonomik krizler nedeniyle, çocuklarımızın birçoğu açlık sınırında, yetersiz beslenme ile büyümeye çalışırken; Yetiştirdiğimiz çocukların karınlarını tok kabul edelim. Peki ya ruhları tok mu? Toplum olarak tek geleceğimiz olan çocuklarımızın ruhlarını ne kadar doğru, ne kadar sağlıklı besliyoruz?
                Sözün özü;  biz günümüz yetişkinleri ne kadar çocukluğunu yaşama şansı olanlardan olsak ta, yaşamaya çalıştığımız bugünlerde, “Çocuklarımızı yalnızca yine çocuklardan öğrenebiliriz. Görünen o ki; acı gerçek çocukluğa dair duygularımızı, sorumluluklarımızı çoktan unutmuşuz…
                Ben ve benim gibi düşünenler adına; çocukluğunu tam yaşayamayan çocuklarımızdan özür diliyorum, hem de en büyüğünden… Ve yetkililerin de çok acil; çocuklarımızın güvende daha sağlıklı daha huzurlu büyümelerini sağlamaları için tedbir almalarını, uygulamalarını istiyorum, bekliyorum…
                Beklentilerimizin boş bir umut, bir yanılgı olmaması ümidimizle, aksi halde gelecekte ne yazik ki yokuz!..
                               
                      Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

SÖZÜM ÇOCUKLUĞU BİLEMEYEN KİŞİLİKSİZLERE!
tarih Tarih: 22.02.2018, 03:47 okunma Okunma: 3559
Yorumlar
"Gelecekte ne yazık ki yokuz"! Bu cümle esasında her şeyi anlatmıyor mu? Toplumsal bir travma geçirdiğimiz şu günlerde; Sevgili Yazarımızın göstermiş olduğu duyarlılığın sesimiz olacağını düşünüyorum. Kadına şiddet ve tacizin yanısıra çoçuğa şiddet ve tacizin yoğun olarak yaşandığı şu günlerde sözün bittiği noktada, Yazarımız söz olmuş,ses olmuş bizlere...!Öyle Ya! "Yenik düşüyor herşey zamana biz büyüdük ve kirlendi dünya"! Teşekkürler Sevgili Birsen Tankaya Dinç
Tarih: 22.02.2018 - 14:03 | Gönderen: Nevcihan Diinç
Ulkemdeki bu cocuklarimizin basina gelenleri duydukca yuregim inanilmaz daha da aciyor. Kucucuk bedenlerine verilen zarar ile ruhlarina cizilen o acimasiz izler insanligimizdan utandiriyor artik bizi. YETER..Buyuk bir ahlaki cokuntu icinde olan toplumun actigi yaralar gittikce buyuyor. Cocuklar gelecek, cocuklar umut..ama toplumda her yonden olusan cokuntu evet gelecegi de yok ediyor..boyle giderse dediginiz gibi gelecekte ne yazik ki yokuz...
Tarih: 24.02.2018 - 06:08 | Gönderen: Sibel Catkan
Çocuklara zarar veren, insan bedenine bürünmüş bu yaratıkları çocuklardan nasıl uzak tutacağız veya bunlardan çocukları nasıl koruyacağız? Köklü toplumsal bir eğitimle olumu? Bana sorulursa çok zor. Eğitime duyarsız red eden çok olduğu müddetçe imkansız. Kalemine sağlık kardeşim.
Tarih: 01.03.2018 - 11:01 | Gönderen: selçuk tanakaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales