Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SÖZÜM AVM’LERDEN DIŞARI GEÇMİŞTEN İÇERİ
SÖZÜM AVM’LERDEN DIŞARI GEÇMİŞTEN İÇERİ

                Haftasonu kızımın ısrarları üzerine, bizim orada bulunanlardan daha da büyük olan bir Alışveriş Merkezine (AVM) gittik.
                 Kızım bu AVM’ nin ismini, arkadaşından duymuş. Arkadaşı ballandıra ballandıra anlatınca da, bizimkinde bir merak hasıl olmuş. Ben, gitmemek için ne kadar ayak diresem dee,”Kızım bütün AVM’ler birbirinin aynısı. Kimisi biraz küçük kimisi biraz büyük, aslında hepsinin konsepti  aynı.” diyerek,bir sürü neden sunsam da mümkünü yok!.. Kafasına koymuş bir kez, o AVM’ye gidilecek!..
                “Yolun uzak olması, trafiğin sıkışık olması vız gelir tırıs gider!..” diyerek koyulduk yola, sağa sinyal , sola sinyal, birbirini sıkıştıran arabalara korna çalarak  vardık o AVM’ye ve “Günümüz güzel ola, AVM’miz bereketli ola diyerek, girdik kapısından içeriye… Allahı var yaptıranların, gerçekten çok  büyük AVM yapmışlar.  Alan büyük olunca, AVM de büyük olacak tabii ki.
 AVM’leri böyle yan yana görünce düşünmeden edemiyorum.  AVM’ler popülerliğini kaybedince; bu AVM’leri  çocuklar için bir spor merkezi barındıran, o şehrin ihtiyacı olan ve şimdilerde akıllardan silinen bir büyük kütüphanesi bulunan, yaşlılar için de aktivite merkezleri olan komplekslere dönüştürürler mi? Daha da geniş düşünürsek, insanlık adına insanların ihtiyaç duyacağı sosyal sorumluluk merkezlerine çevirirler mi?” diye… 
……………
                Neyse biz kat kat, mağaza mağaza gezerken kızım, “Aaaa bu mağaza da varmış!..” diyerek dalıyor içeriye,  sanki bugüne kadar bulamadığı bir şeyi  burada bulacakmış gibi. Gördüğü kıyafetler ve ürünler diğer AVM’lerde olanlarla aynı, girerken yüzündeki o sevinç ifadesi, yavaş yavaş sıradan bir ifadeye dönüşmeye başladı. O mağazada kıyafet reyonları arasında dolaşırken, ben de diğer AVM’ci gezginleri gözlemliyor ve konuşmalarına kulak misafiri oluyorum. Bendeki merak ta bu türlü işte, herkesin delilik oranı farklı tabii.  Sağ tarafımda üç kız var. Tahminen lise öğrencisi olan kızlar, ellerindeki bluzları bir birlerine göstererek, fikirlerini paylaşıyorlar.
                Balık etli olan kız, “Ay bunun benzerini geçen yıl almışım, geçenlerde çekmecenin dibinde buldum etiketi bile duruyor kııız ama ben aynı duramadığım için içine giremedim!..” diyerek, basıyor kahkahayı. İçimde bir of çekerek, biraz daha kulak kabartıyorum kızlara. Uzun saçlı kız da elindekini göstererek,  “Amaan al gitsin, bende bundan iki tane daha var bu rengi yoktu, iyi ki gelmişiz kız buraya.” dediği anda bu kez topluca kahkahayla karışık, kikirdiyorlar. Duyduklarım karşısında yüreğim param parça, dinlemeye devam ediyorum kızları… Sonraki sohbetlerini ise ne siz sorun ne de ben anlatayım!.. 
                Kızım Ela, yüz ifademi görünce, “Anne ne oldu?” derken bir yandan da çevresine bakınarak, “Ay Anne yine kimleri dinliyorsun?” sözleriyle kolumu çekiştiriyor ve beni oradan uzaklaştırmaya çalışıyor. ..
                Neyse uzun lafın kısası bir gömlek alarak, o muhteşem AVM’yi birkaç saat daha dolaştık. Geçen zamanda AVM’nin kızım Ela’ya anlatılan o gizemli muhteşemliğini aradık ...
Peki bulabildik mi, sizce? AVM’den çıkarken Ela’nın sözleri; “Millet nasıl bir gözle, nasıl bir akılla bakıp anlatıyor ya burayı,  hiç anlamadım anne. Ya onlar deli, ya da biz milletçe  toptan deliyiz anne.” oldu.
                Geri dönüş yolunda ise artık kızımı bile dinleyemeyecek kadar düşünceli ve  hayal dünyamda; bütün AVM’leri birer  spor kompleksi olarak düşündüm özellikle o genç kızları elbise reyonlarının arasından çekip çıkaran ve spor aktivitesi yaptıran.  Ayrıca içerisinde binlerce kitabı barındıran koca bir kütüphanesi olan…
                         Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul 

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

SÖZÜM AVM’LERDEN DIŞARI GEÇMİŞTEN İÇERİ
tarih Tarih: 17.10.2017, 02:05 okunma Okunma: 1171
Yorumlar
Özellikle gençlerin beynini yıkayan reklam ,dizi ve görsel basın çocuklarımızı markalı tüketime itmekte,eğitim saatleri dışında çocuklarımızın meşgul olabileceği merkez ve spor komplekslerinin azlığı ve bu komplekslerden herkesin faydalanamaması neticesinde çocuklarımızın seçenekleri azalmakta ya sanal ortamda vakit geçirecekler yada her şeyi içinde bulundurmaya çalışan AVM ortamlarına gidecekler .Yazın sıcağından,kışın yağış ve soğuk havasından korunmak ,imkanı olanlara biraz alış veriş .Olmayanlara ise kısa süreliğine dokunma deneme ortamı.Sonuç cebindeki son kuruşu bir şekilde tüketme ortamı, üretimi olmayan bir ülkede tüketime şartlanmak.
Tarih: 18.10.2017 - 00:59 | Gönderen: Ali Şimşek
Avm; çoğu insanın vakit geçirmek, buluşma noktası, eğlenmek, sorumsuzca alış veriş yaptığı cazibe merkezleri. mantar gibi çoğalırken bir müddet sonra kepenk kapatacakları zam-anada hızlı adımlarla koşuyorlar. Aşağı yukarı bir birinin aynısı. Avm'lerin hızla büyümesine, asgari ücretin bin beşyüz lira olan ülke insanı daha ne kadar cevap verecek merak ediyorum!
Tarih: 17.10.2017 - 11:40 | Gönderen: selçuk tankaya
Birsenciğim sonuna kadar katılıyorum çok güzel yazmışsın.
Birgün umarım yazdıkların gerçekleşir.Sadece tüketim toplumu
dayatmasından kurtulur daha sanatsal üretici yararlı aktiviteler
Yapılan yerler olur Avm ler.Sevgil ile kal.
Tarih: 24.10.2017 - 18:29 | Gönderen: İrem Köseoğlu
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales