Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SOMA İÇİN YENİ BİR YASA
SOMA İÇİN YENİ BİR YASA

                    Soma'daki kazadan acilen ders çıkarmalıyız.
                  Şimdi doğal olarak sağ çıkan işçiler ile madende şehit düşen işçilerin yakınları sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

            Öncelikle, mevzuatın tamamını yerine getirdiği söylenen bir maden sahibini, başlı başına tek suçlu ilan etmek hata olur. Tabi ki suçu var, tabi ki kolay para kazanma yolunu seçerek insanların hayatıyla oynadı. Bedelini sonuna kadar ödemeli. Ama yetkili ağızlardan kazanın ilk günü yapılan yorum; madenin, çalışma şartlarını Türkiye sınırları içerisinde yerine eksiksiz olarak getiren birkaç madenden biri olduğu yönündeydi. Ve üstelik maden yeni denetlenmişti.

            Demek ki “fi” tarihinde yapılan yasamızın belirlediği koşullar bugün acil olarak revize edilmeli, düzeltilmeli.
           
Kolay para kazanmayı, az masraf etmeyi, ucuz iş gücünü, cebe dost malzemeyi, teknolojiden uzak durmayı kendine rehber olarak çizmiş maden ocağı sahiplerinin önüne yasa ile geçebilmekten başka çaremiz yok. İnternet siteleri yüzlerce video yayınladı. Avustralya'da ve Amerika'da kullanılan teknolojinin yarısı bizde yok. Adamlar işi makine ile biz kazma ile hallediyoruz. Adamlar tavanı çelik ile biz ağaç ile örüyoruz. Adamlar yaşam odalarında 60 küsur gün boyunca hayatta kalırken biz, madenin çöktüğü veya gazın yayıldığı dakika içeride kalanların tümünün öldüğünü tahmin edebiliyoruz. Ve en önemlisi biz kader olarak görüyoruz onlar üzerinden gelinmesi gereken bir sorun olarak.
           
Madenler ile ilgili çok acil olarak bir düzenlemeye ihtiyacımız var.
            Çok para kazanmasınlar efendim. Az kazansınlar ama bir kere olsun, şu ülkede paranın insandan daha değerli olmadığını görelim. Bir kere olsun kendimizi değerli hissedelim.
            Gelelim İzmir'deki eylemlerin sonunda yaşanan gözaltılara. Kaba kuvvetin çözüm olamayacağını polise anlatmak zorundayız. Gezi Parkı eylemleri değil bu. Kimse uykusuzluğun arkasına, iş koşullarının ağırlığına sığınmasın. Küçücük bir çocuğu donuna işetene kadar korkutan bir polisin,  toplum önünde kaybettiği forsunu tekrar kazanması bence teşkilatları adına maliyeti yüksek bir iş. O çocuğun başını okşayarak bindirebileceğiniz ekip otosu pekâlâ onu evine, ailesinin yanına bırakabilirdi.
           
Lütfen gerim gerim gerilmiş bir toplumun yanında, kibrit çakmak yerine biraz sağduyu ile hareket edelim.
                                                    Deniz Kezer
                                         Yenigün Gazetesi Yazarı

______________________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
         KAZANMAK SİZDEN!..
 Tıklayın
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MUSTERiLERiNiZ_SiZE_BiZiMLE_ULASiYOR/

SOMA İÇİN YENİ BİR YASA
tarih Tarih: 19.05.2014, 01:32 okunma Okunma: 1286
Yorumlar
Kaleminize sağlık. Çatısı ahşaptan tek maden ocağı, dünya da bize ait olmalı. Üstelik; araştırmalardan sonuç çıkmıyor yeniden araştırsak dendiğinde " burası Türkiye'nin sayılı ve güvenilir maden ocağıdır" diyerek geri çevirebilme zihniyeti de bize ait. Allah aydınlık günlere götürsün ülkemizi.
Tarih: 19.05.2014 - 17:44 | Gönderen: emel secen
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales