Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SALDIRI SONRASI BİR KEZ DAHA “ALLAHIM CAHİLLE TEST ETME”
SALDIRI SONRASI BİR KEZ DAHA “ALLAHIM CAHİLLE TEST ETME”

                Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne (MGSM) yapılan saldırı sonrasında, bir kez daha, “Allah’ım beni cahil ile test etme!..” dedim ve düşündüm.
               “Düşmanın bile akılısı ve zekisi makbuldür.” diye düşünürken, “Allah’ım beni cahil ile test etme!..” düşüncesi ve cümlesi, aklımdan biran olsun çıkmamaya başladı.
                Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne yapılan saldırıyı herkes, yazdı çizdi ve konuştu. Benim kızım da Müjdat Gezen Sanat Merkezinin bir öğrencisi. O akşam okul dönüşü eve geldiğinde, “Anne benim okulumu yakmışlar. Neden yakmak istesinler ki, biz orada kötü bir şey yapmıyoruz ki?..” diyerek,  sormaya çalıştığı sorunun ve yüreğindeki korkunun çelişkinin cevabını, annesine sığınarak arar oldu.
                Hadi gelin hep beraber, 12  yaşında ki çocuğa bu saldırıyı ve nedenini anlatalım, anlatalım da nasıl?..
                Müjdat  Gezen Sanat Merkezi’nde; biz de her hafta cumartesi ve pazar günleri, yaklaşık yarım güne yakın bir  zamanımızı burada geçiriyoruz. Orada sohbet ettiğim öğrenci velilerinin bir çoğu, Ataşehir’den, Kurtköy’den, Beykoz’dan derken… İstanbul’un dört bir yanından, İstanbul’un trafiğini sorun etmeden severek isteyerek geliyorlar buraya. Buluştukları bu çatıyı, sanatı ve sanatçıyı sevdiren, sanatçı yetiştiren büyük bir aile çatısı olarak görüyorlar.
                Ve bu Cumartesi dersten çıktıktan sonra yine 12 yaşındaki kızımın, “Anne bunlar bizim okulumuzu yaktıklarını sanıyorlar ya bilsinler ki,  bu olaylar bizi birbirimize daha da çok kenetliyor.”  demesi, “Neden?” sorgusunun da karşılığı oluyor aslında.
                 Test çözme ve neredeyse tüm eğitim yaşamları teste odaklı olan  bu öğrenciler, dinlenecekleri  en  özel zamanlarını burada, MGSM’ de geçirmek istiyorlar. Drama, piyano, gitar, diksiyon… Derken; sanatın içerisinde araştırıp, öğrenip ve grup halinde bir olma, birlik olma uygulamalı eğitimleriyle alın teri olarak verdikleri bu çalışmalarını, yıl sonunda sanat severlere sergileyip sunmak istiyorlar. “Bin kişi içerisinde, bir kişi de bir yetenek vardır.”derler. Bu yetenek, öyle çarşıdan pazardan alınan bir şey değildir. Hani başımıza iyi yada kötü bir şey geldiğinde hep Tanrı’ya bağlar ve “Tanrı böyle istedi.” deriz. İşte tam bu noktada, bu öğrencilere sanatçı olmaları için Tanrı onlara özel bir yetenek eklemiş. Sanatçıların ayrıcalıkları vardır... Yaşamı alışları ve yansıtmaları farklıdır. Sanattan, sanatçıdan, yazardan, çizerden, şairden, mizahtan, müzikten, resimden, danstan, baleden, spordan… Daha ismini sayamayacağım birçok sanat dalından, hiçbir zaman zarar gelmemiştir ve gelmeyecektir de.
                Gerçek sanatçı olanlar, bize yaşamda insanla örtüşen ve insanca yaşanması için farklı bir pencerenin varlığını sunarlar. Tabi ki bakmasını, duymasını, anlamasını bilenlere.
                Sanatın ve sanatçının hak ettiği değerlerinin verileceği nice aydınlık ve sanat dolu günler, yarınlar diyorum.
                        Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul 

_____________________________________ 
"EVET Mİ HAYIR MI?"OY KULLANMAK İÇİN tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Anket/anket_anayasa_referandumu_2017/  

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

SALDIRI SONRASI BİR KEZ DAHA “ALLAHIM CAHİLLE TEST ETME”
tarih Tarih: 27.02.2017, 22:18 okunma Okunma: 1437
Yorumlar
Karanlık aydınlığı kıskanır. Çünkü etrafa ışık nur saçıp aydınlatmak zor bir iştir. Bu iş emek ister özveri ister.Karanlık aydınlığın ışığında boğulup yok olur. Karanlık korkudur, kaostur,emeğin olmadığı cahilin kendini sakladığı indir. Bu inlerde güdümlü neferler bulunur maalesef.
Tarih: 28.02.2017 - 11:19 | Gönderen: selçuk tankaya
Sevgili Birsen Tankaya Dinç bu hafta beklediğim yazıyı okurken, Sevgili Elanın duygularında kendi korkularımı endişelerimi gördüm.Dejavu yaşadım adeta..! Madımak olayı canladı gözlerimde! O tarihlerde bir yetişkindim ancak çoçukluğumda elimden düşürmediğim kitapları ile ben bir Aziz Nesin hayranıydım.Madımak olayı hafızamda yer etmiş bir korkuydu.Sevgili Elanın endişeleri bana o kadar tanıdık geldi ki! Bir gün bu memleketin yanağına öpücük, başucuna da bir not bırakıp gideceğim diyen Aziz Nesini de anarak ağladım.Dün Aziz Nesin Bugün Müjdat Gezen...! Yarın! Cehaletin elinden ne gelir bilinmez! Aydınlığın Karanlıkla Savaşıysa bu...! Kalemin varolsun, yolumuza Işık tut ki Aydınlığı bulalım. Teşekkürler Birsen Tankaya Dinç
Tarih: 28.02.2017 - 01:36 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Günboyu tesirindeyim yazının...! Belkide korkularımın....! Ah Elacık! Bir kere daha haykırarak yorum katmak istedim bu yazı vesilesi ile senin tertemiz kalbini,ruhunu,pırıl pırıl düşüncelerini incitenleri lanetleyerek! Ve tüm korkuları çiğneyerek ve tüm karanlıkları aşarak haykırıyorum senin için tüm çoçuklar için "Çoçukları Üzmeyin,İncitmeyin Efendilerrrr"!
Tarih: 28.02.2017 - 18:57 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales