Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÖĞRETMENLER KAZANMASIN DİYE Mİ BUNLARI SORUYORSUNUZ
ÖĞRETMENLER KAZANMASIN DİYE Mİ BUNLARI SORUYORSUNUZ

            CHP Muğla Milletvekili Demir;" Şube ve okul müdürü atamalarında neden bu sorular soruluyor?:  Hicaz Osmanlı Devleti’ne geçmeden önce hangi devletindi?.. Fes hangi Osmanlı padişahı zamanında gelmiştir?..  Zeugma nedir ve tarihteki yeri ne zaman başlar?.."
            CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde şube ve okul müdürlerinin atamalarında yapılan hukuksuzlukları bakanlık gündemine taşıdı.
            Danışmanı Fatma Genç’in bugün (24 Kasım 2014) verdiği bilgiye göre; CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde şube ve okul müdürlerinin atamalarında yapılan hukuksuzlukları ve bölgesi olan Muğla’nın eğitim sorunlarını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sordu.
            Demir, konuşmasına tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başladı. YÖK başkanının göreve başlamasını da kutlayan Demir YÖK başkanına “düşünen, üreten ve konuşan bir üniversite yaratma konusunda gayretleriniz olursa alkışlarız Sayın Başkan” diye seslendi.
            Bu soruları kazanamamaları için mi soruyorsunuz?
            Şube Müdürü ve okul müdürü atamalarında soruları hatırlatan Demir:
            Soru bir: Hicaz Osmanlı Devleti’ne geçmeden önce hangi devletindi?.. İki: Fes hangi Osmanlı padişahı zamanında gelmiştir?.. Üç: Zeugma nedir ve tarihteki yeri ne zaman başlar?..
             Şimdi bakın bunlar, yönetici olacak atanacak okul öğretmenlerine sorulan sözlüdeki sorular!” dedi. Milli Eğitim Müdürüne seslenen Demir, “bu soruları kazanamamaları için mi soruyorsunuz?” dedi.
            Bu sorularla Türk öğretmeninin aşağılandığını söyleyen Demir, konuşmasının devamında, “Bir yönetici seçecekseniz, yönetimle ilgili sorular sormanız gerekir. O insanları sanki bu ülkenin insanları değilmiş gibi, aşağılar gibi soru sorup sonra da 15, 30, 40 puan vererek, atanmalarını engelleyerek, onları hakikaten Türk eğitimine hizmet veren, bu yıllarını vermiş insanları çok üzmüştür.” dedi.
            Üniversitelerin hukuk fakültesinde öğrencilerine adalet ve hukuka uymalarının öğretildiğini vurgulayan Demir, “Peki siz şube müdürleri atamasıyla ilgili 10 tane alınan kararı niye uygulamıyorsunuz?
             Bakın, Danıştay İkinci Dairesi, Danıştay Beşinci Dairesi karar almış, uygulanmamış. Ankara 4. İdare Mahkemesi 4 tane karar almış, uygulanmamış. Ankara 7. İdare Mahkemesi karar almış, uygulanmamış. Ankara 17. İdare Mahkemesi karar almış, uygulanmamış. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu kararı var, yine sonuç uygulanmamış. Siz mahiyetinizdeki öğretmenlere “adaletsizlik, hukuksuzluk yapmanın örneklerini mi gösteriyor musunuz?
             Bunlar gerçekten çok üzücü durumlar Sayın Bakan. MEB Müsteşarı, “Bunu biz bilerek yapıyoruz, yargı kararlarına uymayacağız.” diye rahatlıkla açıklamada bulunuyor.  Sizden cesaret aldığını düşünüyoruz.” dedi.
Fethiye’ye On Yıldır Bir Derslik Bile Yapılmadı
Türkiye’de yatırımların durma noktasında olduğunu söyleyen Demir, “Fethiye’ye on yıldır bir derslik bile eklenmedi. Buna rağmen tarihi Fethiye Lisesi boşaltılarak, öğrenciler apar topar başka yerlere gönderildi. 136 öğrencilik imam hatip lisesine bir okul tahsis edildi, ama diğer okullar unutuldu” dedi. Demir, Milli Eğitim Bakanı’nın fırsat eşitliğinden bahsederken, adaletsiz uygulamalara imza attığını belirtti.
 Öğretmen İstihdamını Ücretli Öğretmenlerle Yürütmeye Çalışıyorsunuz

Norma kadroların çoğunun boş olduğunu belirten Demir, “Öğretmen istihdamını şu anda ücretli öğretmenlerle götürmeye çalışıyorsunuz. Bakın Seydikemer’de 300 - 400 kişilik bir okulda bir müzik öğretmeni yok, bir beden eğitimi öğretmeni yok, bir tane yok. Öğretmen eksiği, matematik öğretmeni eksiği, fizik öğretmeni eksiği o kadar çok ki. Çocuklarımız için “geleceğimiz” diyoruz, “geleceğin Türkiye’si” diyoruz, “geleceğin nesli” diyoruz, matematik dersi almadan nasıl olacak bunlar?” diye sordu.
Ücretli öğretmenlerinde mağdur olduğunu ifade eden Demir, öğretmenlikte köleliğin olmaması gerektiğini vurguladı.
MEB’in Bütçesi Varsa Öğretmen Atasın
           
FATİH projesinden bahseden Demir, Sayın Bakan, bakın, o IPad’ları kullanan yok, sandıklara koydular. Altyapıları yok. Gösterecek bilgisayar öğretmenleri yok. Ne olur yapmayın, bu paraları harcamayın. Varsa paranız öğretmen atayın, insan kaynağımızı geliştirelim. Muğla’daki IPad’ların yüzde 10’u kullanılmıyor” dedi.
Okullara Hiç Yatırım Yapılmıyor
           
Sık sık okullara gittiğini söyleyen Demir, okullarda çeşmelerin bozuk olduğunu, suların akmadığını, pislikten geçilmediğini belirtti ve okullarda hiçbir hizmetli yok, bu konuda gayret gösterilmelidir.” dedi.
Şube müdürlerinin atamalarındaki hukuksuzlukla ilgili Demir’in sorusunda yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “yazılı ve sözlü sınav puanlarının yüzde 50’si üzerinden belirlenecek puanlar esas alınmak suretiyle, şube müdürü atamaları yapılarak yargı kararlarının gereği yerine getirilecektir.” dedi. Fethiye Lisesi’yle İlgili Araştırma Başlattık diyen Bakan Avcı; Fethiye Lisesi’nin eski binasının kız imam hatip lisesi olarak eğitim ve öğretime devam ettiğini dile getirerek, Fethiye Lisesi’nin ise “Fethiye Fatih Anadolu Lisesi” adıyla yeni yaptırılan bir binada eğitim ve öğretime devam ettiğini söyledi. Bakan Avcı konuşmasının devamında da; “Yalnız, burayla ilgiliydi zannediyorum, bu Fethiye Fatih Anadolu Lisesi geçenlerde Ümit Meriç buranın tarihî bir özelliğinden bahsetti, bununla ilgili bir araştırma başlattım ama tam ayrıntıları şimdi hatırlamıyorum” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

ÖĞRETMENLER KAZANMASIN DİYE Mİ BUNLARI SORUYORSUNUZ
tarih Tarih: 25.11.2014, 00:01 okunma Okunma: 800
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales