Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
OCAK’TAN YENİ BİR OCAK’A - Birsen Tankaya Dinç
OCAK’TAN YENİ BİR OCAK’A - Birsen Tankaya Dinç

                Hiç sordunuz mu kendinize, “Bu yıl mutluluğu ne ile nasıl paylaşacağım!” diye?
                Yaşamdan ibarettir on iki ay. İyi günle, kötü günle, doğumla ölümle, umutla kaygıyla, yakarışla, sevinçle, gözyaşıyla, mutlulukla, eksi ve artının birleşmesi ile bütünüyle bir yıldır.
                Kim bilir  neler neler, yaşadık!.. Yaşadıklarımızın farkına vardık mı, yoksa hiç farkında olmadan kıyısında mı dolaştık?
                Kısaca 12 aya, yani 1 yıla neleri sığdırdık;
                Ocak ayı ile başlar yılımız, ne kadar çok umut ederiz yılın güzelliğini, her şeyi başa sarmışızdır.  Tüm kutlamalar yeniden başlar. Yıl dönümleri, ilk tanışma, nişan, evlilik, ayrılık, bilmem kaçıncı senemiz diye aynı tarihleri yeniden, ilk kez yaşar gibi bekler ve heyecanla kutlarız.
                Şubat ayı  çitlembik gibi kısacıktır. Ne zaman başladı ne zaman bitti anlayamayız bile. Ama hiç birimiz 14 Şubat Sevgililer Günün atlamayız.  Kalpteki o kıpırtı, ilk gün gibi yeniden atar.
                Mart ayı en uzun aydır, bana göre. Bitmez bilmeyen uzun geceler ve günlerdir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bir günde anar ve unuturuz. Kadınlarımız; dövülmeyen, sevilen, öldürülmeyen yaşatılan kadir kıymet bilen kadınlarımız.  18 Mart’ ta, Çanakkale Zaferi Kutlamaları ile bu toprağa can verenlere, vefa borcumuzu ödemeye çalışırız.
                Nisan ayı, coşkusuyla göz kırpar bize. Havalar ısınır, göçmen kuşlar rotalarını çizerek yeniden hayat getirir, oldukları yere. Nisan ayının en güzel günüdür 23 Nisan. Dünyanın başka neresinde vardır ki çocuklar için konulmuş bir bayram!..
                Mayıs ayı gelir sıcak  ve kararlı. Çocuklarımız büyümüş genç olmuştur. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Bir Ülkenin en değerli  geleceğidir çocukları ve gençleri. Onları nasıl hayata hazırlarsak, gelecek onlarla biçim alır yol alır. Sanata, spora, bilime, okumaya, araştırmaya, müziğe ve seçiciliğe ne kadar yatkın olur sa çocuklarımız, gelecekleri de o kadar  sağlam ve kalıcı olur.
                Haziran ayı gelmiştir. Düğünlerin en çok olduğu aydır. Okullar tatil olur, tatil  programları yapılır. Hatırlayan var mı,  Kirazı dalından yediğini?.. Eskiden evlerin kocaman bahçeleri vardı. Bahçelerde çiçekler, ağaçlar, çocuklar, kediler ve köpekler vardı. Masal gibi…
                Temmuz ayı ne çabuk davranmıştır,  hoop “Ben buradayım” der. İş yerlerinde sıra ile izinler kullanılır, herkes mutludur.
                Ağustos ayı kararlı gelir. Artık bütçeyi ayarlama ve okul telaşı başlamıştır, 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesinde.  Eskiden bayramları bayram gibi kutlardık. Anılarımızda yaşatırdık. Şeker Bayramı ve Kurban Bayramı sıra ile tüm ayları bir döngüde dolaşırlar. Ramazan ayında oruçlar tutulur, tövbeler edilir. Aşurenin unutulmayan tadıdır. Bayramlarımız yaşatır kültürümüzü.
                Eylül ayını çok severim. Doğada renklerin dönüşümüdür Eylül. Yeşili, sarısı, kahverengisi derken, yaşamın tam kendisidir. Okullar açılmıştır ve ilk heyecan mini mini birlerdedir.
                Ekim ayı gelir - di. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, tüm sokak ve evler bayraklarla süslenirdi!.. Bir ülkenin var oluş günüdür, gururudur. Dik duruşudur!..
                Kasım ayında sobalar kurulurdu önceden. “10 Kasım…” Atam nurlar içinde yat diyerek dualarla minnetle anarız.
                Derken Aralık ayı gelir ve sohbetler, “Aaaay bir yıl ne çabuk geçti!” sözleriyle süslenir.
 Geriye dönülür bakılır. Bazısına göre koca bir yıl, bazısına göre sıradan bir yıl oluvermiştir. Göz açıp kapayana kadar bir yıl daha bitmiştir.
                 
Savaşlarla barışlarla, iyisiyle kötüsüyle, doğumuyla ölümüyle, kavuşmayla ayrılıkla, sevinçle üzüntüyle, “Eski bir Ocak’tan yeni bir Ocak’a”, duygularla dolu bir yıl daha!.
                                       Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul
____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/
 

OCAK’TAN YENİ BİR OCAK’A - Birsen Tankaya Dinç
tarih Tarih: 03.01.2016, 03:08 okunma Okunma: 1244
Yorumlar
Ne de güzel özetlemişsin 1 yılı. Emeğine sağlık arkadaşım.
Tarih: 03.01.2016 - 19:10 | Gönderen: Sibel Üçal
Yüreğine sağlık arkadaşım ne de güzel kaleme almışsın koca bir yılı
Tarih: 03.01.2016 - 15:45 | Gönderen: Aysel Aykın
Birsen hanım,bütün bir yılın farkındalıklarını çok güzel özetlemişsiniz.Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Perviz Özdündar
Tarih: 05.01.2016 - 07:34 | Gönderen: Perviz Özdündar
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales