Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUĞLA’DA ŞARBON HASTALIĞI YOK!
MUĞLA’DA ŞARBON HASTALIĞI YOK!

            Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Muğla Ticaret Borsası, Muğla Veteriner Hekimleri Odası ve MUTSO’tarafından yapılan açıklamada; “Muğla’da Şarbon Hastalığının Olmadığına” dikkat çekildi.

            MUTSO’dan verilen bilgiye göre dün (20 Eylül 2018) Muğla Ticaret ve Sanayi Odasında (MUTSO) yapılan toplantıda grup adına konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Bilindiği gibi, son günlerde ülke genelinde gündeme gelen kırmızı etlerde şarbon hastalığı vakalarının ortaya çıktığı yönündeki haberlerin hepimizi tedirgin ettiği bir gerçek. Sürece bağlı olarak endişelerimizi, özellikle İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğüyle istişare ettik. Bunun yanı sıra Veteriner Hekimleri Odamızın da görüşlerine başvurduk. Kurum ve kuruluşlarımız, ilgili tetkik ve araştırmaları ivedilikle yerine getirerek, sonuçları tarafımıza aktardı.  Ülke genelinde rastlanan vakaların ilimizde görülmediği sonucunu memnuniyetle öğrendik. İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün olası şarbon hastalığına yönelik taramalarında tüm sonuçların negatif olduğu ve Muğla’da kırmızı etlerde şarbon hastalığına rastlanmadığı yönündeki dönüşleri memnuniyet verici oldu. Öte yandan; şarbona yönelik haberler elbetteki kırmızı et sektöründe faaliyet gösteren, yani, üretim, satış ve tüketim noktasındaki esnaf ve vatandaşımızı da olumsuz etkiledi. Örnek verecek olursak, et lokantaları ciddi sekteye uğradı. Yöremizin olmazsa olmazı düğün yemeklerimizde et kullanımı tercih edilmez oldu. Bu durum, üreteni de, tüketeni de, esnafımızı da zora soktu. Şimdi artık şu gerçeği net bir şekilde ifade edebiliriz; Muğla ilinde ve ilçelerinde kesinlikle şarbon hastalığı yoktur. Bu sonucu raporlar da doğrulamaktadır. Şüphe dahi söz konusu değildir.  Bu konuda endişe yaşamamak için Veteriner Hekimler Odamızın önerilerini de dikkate almamız gerekirse, halkımızın şarbon hastalığı endişesi taşımaması için tüketecekleri etlerin Muğla mezbahalarında kesilmiş olmasına, ilimizde kesilen hayvanlarının etinin tüketilmesine dikkat ve tercih edilmelidir. Endişeye gerek yoktur. Vatandaşlar sürekli alışveriş yaptıkları işyerlerinden etlerini alıp tüketebilirler. Halkımız, yöremizde üretilen etleri gönül rahatlığıyla tüketebilirler.”dedi.

            Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen de Şarbon Hastalığı hakkında bilgi vererek; “Muğla’da kesilen hayvan derken aslında şunu ifade etmek istiyoruz; et olarak ilimize gelen her hayvanın nereden geldikleri belli olmadığı için kaçak gelimlerde söz konusu maalesef , dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü Veteriner Hekim kontrolünden geçerek kesilmiş ve dağıtımına izin verilmiş bir etin, halkın sağlığını tehdit edecek bir hastalığı taşıması mümkün değildir. Kimileri şarbonu koklayarak anlayabilirsiniz diyor. Böyle bir şey hem mümkün değil hem de şarbonun en tehlikeli formu solunum formu. Bunu özellikle kokladığınızda eğer şarbon varsa ölümle sonuçlanacaktır. Böyle açıklamaların dikkate alınmaması gerekmektedir, Yurtdışından ithal olarak satın alınan hayvanların kontrolleri elbette ki veteriner hekimler tarafından gümrüklerde yapılmaktadır. Ancak toplum sağlığı açısından önemli olan nokta, bu sağlık kontrollerin gümrüğe gelmeden önce yapılması ve hastalıklı hayvanların ülke topraklarına hiç girmemeleridir.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

Marmaris ve Tüm Ege'de Her gün bir Yenigün! 
Gazete bayinizden istemeyi unutmayınız!..

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MUĞLA’DA ŞARBON HASTALIĞI YOK!
tarih Tarih: 21.09.2018, 10:40 okunma Okunma: 2282
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales