Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUTLU NOELLER HAYIRLI YILLAR!
MUTLU NOELLER  HAYIRLI YILLAR!

            En Yakın Kapı, Komşu Kapısı…
            Noel kelimesi, köken olarak Galya dilinde (Keltçe) yeni anlamına gelen, “Noio” ile güneş manasına gelen “Hel”in birleşmesiyle oluşmakta ve “Yeni Güneş” sözünü ifade etmektedir.
            Hristiyan alemi için Noel arifesi olan 24 Aralık akşamı, bütün dünya da Noel için ibadetlerle, törenler yapılır. Yılbaşı ise günümüzde dünyanın her yerinde kullanılan miladi takvime göre bir yılın bitip diğer yılın başladığı 31 Aralık’tır.
            Yüzyıllardır iç içe yaşadığımız farklı topluluklar, farklı gruplar diye adlandırdığımız arkadaşlarımız ve insanlarımız.  İyi günde kötü günde ‘En Yakın Kapı, Komşu Kapısıdır.’ diye koştuğumuz komşularımız.  Bizim bayramlarımız,  onların bayramları diye adlandırdığımız bayramlarımız. 
            Hristiyan olsalar bile en yakın komşularım, benim kurban bayramım da, şeker bayramım da, benim kapımı çalarak, bayramımı kutluyor sa,  neden biz de onlarla birlikte Noel akşamında, ışığın karşılanma törenlerinde onlarla  birlikte olmuyoruz ki?!.
                        Bu günlerde hepimizin her konunun içine,  ortasına, sonuna eklediğimiz  bir gündem küresel bakış açısı!.. Konuyu küresel bir bakış açısıyla ele aldığımızda; Noel ve gelen her yeni yıl,  hayrını güzelliğini bereketini içinde getirir. Yeni yıl da, dünya genelinde insanların yeni umutlar, yeni dilekler, yeni başlangıçların dilenmesidir.
            Yeni yıl denince ilk aklıma gelen; lapa lapa yağan karla birlikte yeni yıla, yeni umutlara, yeni başlangıçların kapısının açıldığı gün gelir.  Kuzeyden güneye, batıdan doğuya bir çok ülkede,  yeni yılın gelmesiyle birlikte  caddelerin, sokakların, evlerin ışıl ışıl ışıklarla aydınlanması.
             Evrensel olarak düşünüldüğünde eski yılın, yeni yılla uğurlanmasıdır, aslında yılbaşı...
             Sosyal medyaya baktığımızda bir çok arkadaşımız evlerin de süslediği  ışıltılı çam ağaçları ile selfilerini paylaşıyorlar. Sokak da  yürürken, bir çok dükkanın vitrinlerinde çam ağacı ve Noel Baba figürleri, evlerin camlarından sarkan ışıklar, bir anda insanın içine coşku veriyor. 
             Aslında salt olan, insan sevgisidir. Kavgasız, savaşsız bir dünyada empati yaparak, bizden olmayanı da anlayarak, karşılıklı değerlere saygı göstererek, yüz yıllara damgasını vuran kültürleri birlikte yaşatmanın nesi zordur?..  Tüm gönüllerde yaratanın bize verdiği, en değerli  insan sevgisi ile karşılanması!..
            Yeni yılda tüm dileklerim;  insanın yaradılışındaki sevginin, koşulsuz sorgusuz doğruya ve güzele olması .
            Tüm Hristiyan dostlarımıza Mutlu Noeller, tüm Müslüman dostlarımıza da Hayırlı Yıllar!..                                                                            Yazar Birsen Tankaya Dinç 
                                           İstanbul - 10 Aralık 2015
__________________________________
TATİLDE NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?
www.marmarisbulten.com/Haberler/Nereye_Gidilir_Nerede_Kalinir/

MUTLU NOELLER  HAYIRLI YILLAR!
tarih Tarih: 13.12.2015, 16:52 okunma Okunma: 1492
Yorumlar
Kaleminize sağlık.2016 yılı ülkemize huzur, mutluluk ve kardeşlik getirsin:)mutlu noeller ve iyi yıllar!
Tarih: 13.12.2015 - 19:00 | Gönderen: Müge akın öztuncer
Eline diline sağlık çok güzel olmuş, tabii anlayana.

Tarih: 14.12.2015 - 12:23 | Gönderen: Ayhan Özderli
Sevgisizliğin saygısızlığın hüküm sürdüğü, insanların ötekileştirildiği günümüzde ilaç gibi bir yazı. Birsen Hanımın eline ve yüreğine sağlık.
Tarih: 07.01.2016 - 15:52 | Gönderen: halil ibrahim eldemir
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales