Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUMCU VE OKKAN’DAN BUGÜNE
MUMCU VE OKKAN’DAN BUGÜNE

                Yakın tarihimizin en unutulmaz, en acı günlerindendir 24 Ocaklar…
                Uğur Mumcu: Türk gazeteci araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu, suikasta kurban giderek öldürülmüştür.
                “Yıllar akıp gittikçe, giden gittiği ile kalıyor.” cümlesi takılıyor beynime.  Yaptıkları, bıraktıkları ve yapacakları da onlarla birlikte mi yok olup gidiyor yoksa?.. 
                Kendini Cumhuriyet için emekten eşitlikten aydınlanmadan bağımsızlıktan yana, antiemperyalist bir devrimci düşünceyle Atatürkçülüğün, Cumhuriyet Devrimlerinin yılmaz yorulmaz, ödünsüz savunucusu,  bir düşünürü olarak siper etmişken, geleceğe dair son nefesinde acaba endişesi, şüphesi mi vardı?..
                Ben, bu yol da bu yolu oluşturacak ve devamını sağlayacak - sağlaması gereken taşlardan sadece biriyim!..
                 Biliyorum ki benim gibi nice yıkılmaz, değişmez, bağımsız, hür, adaletten eşitlikten yana daha binlerce kişi bu yolu devam ettirecek, bombayla yok edileceği sanılan meşaleyi taşıyacak nice taşlar vardır diye düşünürken, inanıyorum ki Demokrasi Şehidimiz Mumcu’nun yüreğinde, aklında hiç mi hiç şüphe yoktu!.. 
                Bugün yaşasaydı  yarının gündemi için kim bilir ne neler yazardı? Bizlere gösterilmeyen hangi olayları, konuları tüm çıplaklığı ile serecekti gözlerimizin önüne?..   
                …………………………
                Ali Gaffar Okkan: Diyarbakır Emniyet Müdürü, 24 ocak 2001’de  elim bir saldırıyla koparıldı, görev yaptığı Diyarbakır’da Halk ile Devleti barıştırmayı başaran yaşamından, inandığı insan sevgisiyle birlikte.
                Aslında son konuşmasını kendi cenaze töreninde yapmıştı, Milli Devlet Şehidimiz Okkan…  Cenaze töreninde,  Diyarbakır halkı tek vücut halinde; şehidimizin Türk Bayrağına sarılı tabutunu, Türk Bayrakları eşliğinde Türkçe ve Kürtçe ağıtları eşliğinde uğurlamışlardı, son yolculuğuna. Bu durum dahi tek başına, Ali Gaffar Okkan'ın ne kadar büyük bir iş başardığının ispatıdır, bugün bile hala anlamak istemeyenlere!
                Tarihe yön veren, yaydıkları gelecek aydınlığıyla kitleleri arkasına alıp yürüyen liderler, devlet adamları, gazeteciler, yazarlar, bilim adamalarının arkasında, kalan insanlar tek ses olarak, tek yürek halinde mıraldanmaya devam ediyorlar hala ama garip bir sessizlik içerisinde: “Uğurlar olsun uğurlar olsun!..”  

                                   Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MUMCU VE OKKAN’DAN BUGÜNE
tarih Tarih: 21.01.2017, 23:33 okunma Okunma: 1505
Yorumlar
" Tarihe yönveren şahsiyetlerin arkasında, kalan insanlar...!" Sevgili Yazarımızın bu hafta kaleme aldığı makalede beni en çok düşündüren, kanırtan, hislendiren cümle...! Hepimiz Mumcuyuz, Hepimiz Gaffarız! Hepimiz! Hepimiz! Sevgili Uğur Mumcu'yu, Sevgili Gaffar Okanı sevgi saygı ve rahmetle anarken aklıma Uğur Mumcu'nun bir sözü geldi."Kimi ölüler bize ne kɑdɑr yɑkın Yɑşɑyɑnlɑrın birçoğu ne kɑdɑr dɑ ölü." İşte Sevgili Birsen Tankaya Dinç bu haftada bir gerçeği avuçlarımızın içine bırakıverdi!? Bir Uğur Mumcu'nun Uğur Mumcu gibi yaşadığı ve hala yaşadığı,Arkasında,kalanların,biz hepimizin, yönümüzü bulamadığı,bir Uğur Mumcu,bir Gaffar Okan gibi Yürekli insanların yolunu gözlediği ama bir Uğur Mumcu bir Gaffar Okan olamayacağımız için her sene buruk bir duyguyla tekrarladığımız "Uğurlar Olsun" ! Gerçeğini bir ironi ile yüzümüze vurmuş! Teşekkürler Sevgili Birsen Tankaya Dinç..! Çok Anlamldır şu iki kelime! "Uğurlar Olsun"! Acaba Sevgili Yazarımız yazısını neden bu iki kelime ile bitirmiş, Düşünelim hep birlikte!
Tarih: 23.01.2017 - 10:44 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales