Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUĞLA’YA TEKNOPARK KURULUYOR
MUĞLA’YA TEKNOPARK KURULUYOR

            Muğla’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) bünyesinde, olan 64 dönümlük arazi üstüne, yenilebilir enerji, sağlık, turizm, gıda tarım ve hayvancılık sektörlerini içeren TEKNOPARK kuruluyor.
            Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre; kamu  üniversite ve sanayi işbirliğinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde kurulacak Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOPARK)  1. Danışma Kurulu Toplantısı, MSKÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda yapıldı.

 
            Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, MSKÜ Rektörü Prof.  Dr. Mansur Harmandar,  yerel yöneticiler, sanayi ticaret ve esnaf odaları başkanları ile ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda söz alan MSKÜ Rektörü Mansur Harmandar,  “Yaptığımız gayretli çalışmalar neticesinde 11.12.2015 tarihinde Muğla Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşu ile ilgili ilan Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu ilan yayımlandıktan sonra 1 sene içerisinde şirketin kurulması gerekiyor. Şirket kurulmadan bir iş yapmamız mümkün değil. Şirketin kuruluşu kanun ve yönetmeliklerle belirtilmiş. Şirketi hemen kurmak istiyoruz. Mayıs ayında devlet desteği almak için başvurmamız gerekiyor. Yoksa gelecek yıla kalacak.” dedi. Yenilebilir enerji, sağlık, turizm, gıda tarım ve hayvancılık sektörleri üzerine bölgeye özgü tematik bir organize bölgesini içine alan dosyanın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edildiğini söyleyen Harmandar,  Muğla - Denizli Karayolu üzerinde, üniversiteye ait 45 milyon lira değeri olan 64 dönümlük arazide TEKNOPARK’ın kurulacağını söyledi.

            Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de konuşmasında, “Yenilenebilir enerji, sağlık ve sağlık turizmi, gıda tarım ve hayvancılık konusunda ana başlık var. Bizim iki ana sektörümüz gözüküyor. Birincisi turizm, turizmin çeşitlendirilmesi ve yer altı kaynaklarının değerlendirilmesi. İkincisi tarım. “Muğla’ya uygun başka ürünler üretebilir miyiz, tarımda büyük bir inovasyon yaratarak farklı çeşitleri pazara sunabilir miyiz ?” bununla ilgili çalışmalar Muğla’ya katkı sağlayacak.  Proje alabilmek ve projeyi pazarlamak çok önemli. Bu süreci iyi organize etmemiz gerekiyor. Ortak hedefimiz ortaklığımızı sağlam zemin üzerinde kurmak” dedi.

            Muğla Valisi Amir Çiçek te konuşmasında, “Muğla’nın bugünü değil geleceğini konuşuyoruz. Muğla’nın 20 - 30 belki de 100 yıl sonrasının adımının atılacağı önemli bir toplantı. İlimle gerçek sektörü bir araya getirmek gerekir. TEKNOPARK’ların kurulmasına kolay kolay karar verilmez. Bağımsız kurul tarafından değerlendirilir. Bu ilin vebali hepimizin üzerindeyse, Muğla’nın geleceğine bir şey sağlamak istiyor, bilimsel ve akılcı hareket etmemiz gerekiyorsa Muğla’ya bu şarttı. Rektör beyle ve diğer arkadaşlarımızla TEKNOPARK’ın kurulması konusunda bakanlığımızı ikna etmek için envanterlerimizi tek tek anlatmaya çalışarak, bütün engellerin aşılmasını sağladık. İlimizdeki kalkınma hamlelerini yaparken bilimle reel sektörü bir araya getirirsek ilimize büyük katkı sağlarız. Üniversitenin ilim ve bilimini tüm Muğla’ya taşıyalım. Türkiye’mize hatta tüm dünyaya bu enerji sinerji yayılsın. Ortak akıl kolektif hareketle TEKNOPARK’ın kurulmasını sağlarsak çok iyi olur. TEKNOPARK hepimizindir bunu birlikte yaşatacağız. İstiyorum ki Muğla’da istihdam sağlansın. TEKNOPARK Muğla için bir şanstır. ” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MUĞLA’YA TEKNOPARK KURULUYOR
tarih Tarih: 06.02.2016, 01:37 okunma Okunma: 1167
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales