Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUĞLA HALK SAĞLIĞINDAN SAHTE İLAÇ UYARISI
MUĞLA HALK SAĞLIĞINDAN SAHTE İLAÇ UYARISI

                Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre internetten satılan ilaçların yüzde 50’si sahte. Bu yüzden her yıl dünyada 1 milyondan fazla insan ölüyor!..  Ciddi deri hastalıkları, zehirlenme ve kansere yol açabilecek bu kozmetik ürünleri, denetlemelere rağmen vatandaşların sadece bir tıklama mesafesinde. 
                Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü, internet ortamında satışı yapılan çoğu ilaç ve kozmetik maddelerinin yüzde 50’sinin sahte olduğu konusunda vatandaşları uyardı.
                Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğünden bugün yapılan, Halk Sağlığı Müdürü Üzman Doktor Mustafa Ceyhan imzalı yazılı yapılan açıklamada; “  Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yıl Sahte İlaç ve Kozmetik ürün satışı yapan 289 internet sitesi kapatıldı. Bu sitelerde satışı yapılan ürünlere geri çekme, ıslah ve imha işlemleri uygulandı. 2015’in başından 2016 Haziran ayına kadar geçen 1.5 yılda piyasadaki 2 bin 959 kozmetik ürününü denetledi. Yapılan denetimler sonrası ortaya çıkan tablo ise oldukça ürkütücü. Geçen yıl mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanı belirterek ürün tanıtımı ve satışı yapanlara yüksek meblağlarda para cezası uygulandı. 367 internet sitesinde yer alan reklamlar, “aldatıcı ve yanıltıcı” olduğu gerekçesiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bildirildi. İlaçların bitkisel olması onları asla masum yapmaz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine bakıldığında internetten satılan ilaçların yüzde 50’si sahtedir. Bu yüzden her yıl dünyada 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor.
                 Ciddi deri hastalıkları, zehirlenme ve kansere yol açabilecek bu kozmetik ürünleri denetlemelere rağmen vatandaşların sadece bir tıklama mesafesinde.   Şampuandan sabuna, tüy dökücü kremden bebek pudrasına kadar onlarca zararlı kozmetik ürünleri büyük tehlike yaratıyor.
               Türkiye’de üretilmiş ya da ithal edilmiş yüzlerce ‘güvensiz’ onayı alan ürünleri üreten şirketlerden bazılarına Sağlık Bakanlığı tarafından incelenerek içeriğinde kozmetik mevzuatına uygun olmayan madde tespit edilmesinden dolayı idari para cezası ve yaptırım uygulanmış. Yapılan incelemeler neticesinde bazı ürünlerde mikrobiyal üreme tespit edilmiş; geri çekme, imha ve idari para cezası uygulanmıştır. Buna rağmen bebeklerin sağlığını tehlikeye atan bu ürünlerde internetten alınabiliyor.
                 
Yurt dışında  üretilmiş ‘Saç Serumu ’gibi, saç losyonu ve şampuanı da incelemelere göre güvensizlik tespit edilen ürünlerden. Geri çekme ve idari para cezası uygulanmasına rağmen bu ürünü de çok uygun fiyata almak mümkün. Ülkemizde üretilmiş ‘Tüy Dökücülerinin de  bazı serilerinde arsenik tespit edildi. Bu serinin toplatılıp firmaya para cezası verilmesine rağmen internette bu ürünün hangi seriye ait olduğu belirtilmeden satışına bir kaç liraya devam ediliyor. Sağlık Bakanlığı  tarafından incelenen bazı ‘Beyazlatıcı ve Leke Giderici Kremler’ de de yapılan testler sonucunda uygunsuz kimyasallar bulundu.
                Kozmetik ürünleri en az zarar verecek şekilde piyasaya çıkarılır. Ürün piyasaya çıkmadan önce çok önemli kontrollerden geçmesi gerekiyor. Çok büyük kozmetik firmaları bu denetimleri çok iyi yapıyor. Bu standartlar tutturulamadığı takdirde ürünün içerisinde zararlı moleküller olabiliyor ve bu da insan sağlığı tehdit ediyor. Bunun sonuçlarında alerji de olunabilir kanser de. Belli bir adı olan, araştırma laboratuarı olan bir kozmetik firmasının ürünlerinin kullanılması daha doğru. Bununla birlikte tercihlerimiz, konforlu olmasından dolayı renkli ve kokulu ürünler yönünde olmaya başladı. Kozmetik ürün tercihinde, ürünün menşeine, üretim ve son kullanma tarihine bakmak gerekir. Mümkün olduğunca daha renksiz ve kokusuz ürünleri tercih etmek gerekir, çünkü ürünlerin içindeki koku maddeleri ve boyar maddeler ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor.
                Kozmetikler; kişinin hassasiyeti varsa veya bu kozmetiklerin içinde bulunmaması gereken maddeler varsa ya da olmasında sakınca olmayan maddeler güvenli dozun üstünde bulunuyorsa temas ettiği bölgede veya tüm vücutta alerji, egzama, kuruluk, sivilce yapabilir. Göz kapaklarında şişlik, el egzamasına neden olabilir. Solunum sıkıntısıyla giden astım krizlerini tetikleyebilir. Listede içerisinde arsenik olduğu tespit edilen ürünlere düşük dozda uzun süreli maruz kalmak hem deri döküntülerine hem de deri kanserine neden olabilmektedir.
               
Vatandaşlarımızdan talebimiz Hekimlerine danışmadan asla ilaç, bitkisel ürün, kozmetik ürünleri kullanmasınlar.Çok ilaç değil,bilinçli ilaç kullansınlar, İnternet üzerinden ilaç almamaları konusunda da kendilerini uyarıyoruz.”denildi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MUĞLA HALK SAĞLIĞINDAN SAHTE İLAÇ UYARISI
tarih Tarih: 26.10.2016, 20:52 okunma Okunma: 935
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales