Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MİLASLI SÜT ÜRETİCİLERİ SIKINTILI GÜNLER YAŞIYOR
MİLASLI SÜT ÜRETİCİLERİ SIKINTILI GÜNLER YAŞIYOR

                Turizm sektöründeki olumsuz gelişmeler süt tüketimini azalttı, bunun sonucu da süt fiyatları, artmak yerine düştü. Son iki yıldır devam eden Irak, İran, Suriye ve Rusya’da yaşanan olaylar, Süt ihracatını olumsuz etkiliyor.          
                Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Milas Süt Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Milas’taki süt üreticilerini ziyaret ederek sorunlarına çözüm aradılar.

                Milas Süt Birliğinden verilen bilgiye göre; Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Birlik Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar, Muhasip Üye Mustafa Güder, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Avcı ve İdari Mali İşler Müdürü Ali Akdeniz Milas’ta süt üretimi yapan birlik üyelerini ziyaret ettiler.
                Akyol, Ekinambarı ve İçme mahallelerinde gerçekleşen ziyaretler sırasında süt fiyatları ve sektör hakkında bilgi veren Birlik Başkanı Ali İhsan Gezgin,Irak, İran, Suriye ve Rusya’ya süt satıyorduk. Fakat bu ülkelerde yaşanan olaylar nedeniyle süt ihracatımız çok ciddi oranda azaldı. Turizmdeki sektöründeki olumsuz gelişmeler tüm sektörü etkisi altın aldı. Ülkemize, ilimize gelen her turist mutlaka süt ve süt ürünü de tüketiyordu. Dolaylı yollardan süt sektörünü yakından ilgilendiren turizm gibi diğer sektörlerdeki gelişmeler sütçüleri de, etkiledi. Bu şartlarda firmalar bırakın süt fiyatlarını artırmayı, düşürmeye çalışıyorlar. Farklı bölgelerde 90 - 95 kuruşa süt alımları oluyor. Sizler hissetmiyorsunuz ama sıkıntılı günler geçiriyoruz. Süt sektöründeki sorunlar iki yıldan beri devam ediyor. Birlik olarak fiyatların geri çekilmesi girişimlerine karşı tedbirlerimizi aldık. Firmaların almak istemediği sütleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın desteğiyle Et ve Süt Kurumunda süt tozuna çeviriyoruz. Firmalara satamadığımız sütü Bakanlığımız süt tozu şeklinde alıyor. Zor günlerde üreticinin yanında olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza da teşekkür ediyoruz. Şuanda her ne kadar birlik üyelerimize hizmet vermeye çalışsak da ilerleyen süreçte, bölgemizde süt üretimi yapan tüm üreticilerle bir araya gelmek istiyoruz. Hem üyelerimiz hem de ekonomimiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İnşallah daha iyi şartlarda kapımız tüm üyelerimize açık olacak.” dedi.
                Tarım sektöründe yer almamalarına rağmen bazı desteklemeler ile sonradan hayvancılık yapmaya çalışanlar ile ilgili de bilgi veren Başkan Gezgin, “Herkesin tarım alanına girmesine izin verilmemeli. Devletin sağladığı bazı desteklemeler ile hayvancılık ve sütçülük sektörüne girmeye çalışanların birçoğunun işi bıraktığını görüyoruz. Bu tür olayların yaşanmaması için belli bir bilgi birikimi olmayan, işin ehli, ehliyeti olmayan kişilerin sektöre girmesine izin verilmemeli. Bu tür girişimlerin faydadan çok her zaman ekonomiye ve gerçek üreticiye zararı oluyor.” dedi.
                Başkan Gezgin ayrıca birlik yatırımları hakkında verdiği bilgide de,  en büyük yatırımlarının Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde olacağına dikkat çekerek; bölgedeki alt yapı çalışmalarının tamamlanmasını beklediklerini, Selimiye Mahallesi’nde yaklaşık 2 milyon liraya mal edilmesi planlanan Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’nin ise kısa süre içerisinde hayata geçeceğini söyledi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MİLASLI SÜT ÜRETİCİLERİ SIKINTILI GÜNLER YAŞIYOR
tarih Tarih: 06.08.2017, 21:23 okunma Okunma: 590
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales