Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’TEN SONRA CHP’Lİ VEKİLLERDEN KANUN TEKLİFİ
MARMARİS’TEN SONRA CHP’Lİ VEKİLLERDEN KANUN TEKLİFİ

                Çocuk cezaevlerinin kapatılmasıyla ilgili Marmaris örnek oldu, CHP Milletvekilleri TBMM’ye kanun teklifi sundu.
                Şubat 2015’te, Muğla E Tipi Cezaevinde kalan dört çocuktan birinin babasının Muğla E Tipi Cezaevinde çocuk koğuşunda, çocuğunun taciz edildiği bilgisini CHP Marmaris İlçe Başkanlığıyla  paylaşması üzerine harekete geçen, CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu üyeleri Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla E Tipi Ceza İnfaz Kurumunda bulunan çocuk tutuklulara ilişkin iddialar üzerine çocuk cezaevlerinin kapatılmasına ilişkin kanun teklifini TBMM'ye sundu.
                Muğla Milletvekili Nurettin Demir, komisyon adına 15 Aralık Salı günü, Muğla E Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda inceleme yaparak, rapor hazırladı.
ÇOCUK CEZAEVLERİ TÜRKİYE’NİN AYIBIDIR
                CHP Muğla Milletvekili Demir’in hazırladığı raporda; “Cezaevine gidildiğinde cezaevi çalışanlarının iş yoğunluğu nedeniyle psikolojik baskı altında ve özellikle böyle bir olayın kendi kurumlarında yaşanmasını kabul edemedikleri gözlemlenmiştir.
                Çocuk Koğuşunda Mülteci Çocuklar da Bulunuyor
; Ceza İnfaz Kurumunda iki tane çocuk koğuşu bulunmakta, iki koğuşta hırsızlık, cinayet, gasp gibi adi suçlardan 8 tutuklu çocuk bulunmaktadır. Çocukların genellikle açlık sınırının altında yaşayan, yoksul ailelerin çocukları olduğu görülmektedir. Çocuklardan üçü Afgan, Suriyeli ve Pakistanlı olmak üzere yabancı uyruklardan.  Çocuklarla yapılan görüşmede benzer sorunların devam ettiğini gözlemlendi.
                Cezaevi Koşulları Çocuk Tutuklular İçin Uygun Değil:  Muğla E Tipi Cezaevinin kapasitesinin üstünde tutuklu ve hükümlü barındırmakta ve koşullar yetersiz kalmaktadır. Cezaevi koşullarının özellikle çocuklar için uygun olmamakla birlikte erişkin tutukluluklarla aynı cezaevinde kalmalarından dolayı cinsel istismara ve şiddete açık bir ortamda yaşamaktadırlar. Ayrıca çocukların banyolarını yaptıklarını yerlerin çok soğuk olduğu gözlenmiştir. Isıtmalar sadece odalarda bulunmaktadır.
Mahkûmların Aktivite Yapabilecekleri Bir Alan Yok: Cezaevinin kapasitesinin üstünde tutuklu ve hükümlü barındırılması nedeniyle bütün alanlar koğuş haline getirilmiştir. Tutuklu ve hükümlülerin spor gibi aktiviteleri yapabilecekleri hiçbir alan bulunmamaktadır. Tutuklu ve hükümlülerin topluma yeniden kazandırılması yönünden yapılan etkinlikler yetersiz olmakla birlikte imamların serbestçe dolaştığı, tutuklu ve hükümlülerin adeta din ile terbiye edilmesi yolunun tercih edildiği gözlemlenmiştir.
                Cezaevi Çalışanları Genç ve Deneyimsiz: Cezaevi çalışanlarının genç ve deneyimsiz olduğu görülmüştür. İnfaz Koruma memurlarının çalışma koşulları son derece olumsuz olduğundan kendilerini paralı mahkumlar olarak ifade etmektedirler.
              Öneriler : Çocuk tutukluların yetişkin tutukluluklarla birlikte kalması engellenmelidir. Suç işlemiş çocukların yeniden topluma kazandırılması için çocuk cezaevlerinin çocukların hayatında yeni bir travma yaratmasına izin verilmemelidir. Bunun için özel çocuk-odaklı personelin olduğu, politika ve uygulamaların yapıldığı ayrı tesisler kurulmalıdır. CHP olarak bizim öncelikli talebimiz çocuk cezaevlerinin kapatılmasıdır. Cezaevi çalışanlarının çocuk tutuklu ve hükümlülerle çalıştığı göz önüne alınarak, bu konuda gerekli eğitimler verilmeli ve çalışanlar için de psikolojik destek sağlanmalıdır.
Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler için aktivite olanakları yaratılmalı, bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmalı ve destekler sağlanmalıdır.    Çocukların gerekli psikolog ve avukat desteği almaları sağlanmalı, çocukları suçlayıcı bir tavır yerine sorunun çözülmesi yönünde bir tavır geliştirilmelidir.  Çocukların bulundukları cezaevleri düzenli aralıklarla denetlenmeli, işkence, kötü muamele ve cinsel istismara ilişkin bir iddia titizlikle incelenmeli ve sorumlular hakkında cezai işlem başlatılmalıdır.” bilgileri yer aldı. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris
__________________________________
TATİLDE NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?
www.marmarisbulten.com/Haberler/Nereye_Gidilir_Nerede_Kalinir/

MARMARİS’TEN SONRA CHP’Lİ VEKİLLERDEN KANUN TEKLİFİ
tarih Tarih: 18.12.2015, 02:15 okunma Okunma: 893
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales