Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’TE YANAN YERLER YENİDEN TOHUMLANDI
MARMARİS’TE YANAN YERLER YENİDEN TOHUMLANDI

             Geçen yıl 19 Ekim’de beklenmedik bir şekilde çıkan ve aşırı rüzgarın etkisiyle 44 Hektar’da tutulabilen Marmaris’in Beldibi mahallesinde yanan alanlar, törenle tohumlandı.
            Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından önceki gün (20 Şubat 2015) düzenlenen, öğrencilerin çoğunlukta olduğu tohum atma törenine, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel de katılarak tohum serpti. 
            Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek törende yaptığı konuşmada; “ Maalesef 19 Ekim 2014 günü kötü bir şans ve kaza olarak nitelendirebileceğimiz bir ev tüpünün patlaması ve bir parçasının da ormana sıçraması sonucu bir orman yangını çıkmıştır. Sonuçta 44 hektar sahada 8903 adet kızılçam ağacı yanmış ve hayati faaliyetini kaybetmiştir. Yangının söndürülmesiyle birlikte yanan ağaçların sahadan çıkarılması ve saha temizliği işlerine derhal başlanılmıştır. Şimdi çalışmalarımızın son bölümü tohum ekimi aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Neden fıdan dikimi değil de tohum ekimi yapıyoruz. Ormancılıkta ağaçlandırma faaliyetleri iki şekilde yapılamaktadır. Biri fidan dikimi diğeri tohum ekimidir. İçinde bulunduğumuz orman aynı zaman da milli park statüsünde bir ormandır. Dolayısıyla milli parklarda bütün faaliyetlerin doğal yolla yapılması gerekmektedir. Bugün atılacak 1,5 milyon tohum toprakla buluşacak. Bir avuç tohum deyip geçmeyin, bir avuç tohumda bir orman var, gelecek nesillere aktarabileceğimiz yemyeşil bir dünya var. Biz, ormancılar olarak sizlere ve gençlerimize tertemiz bir dünya bırakmak istiyoruz.” dedi.

            Söz alan Kaymakam Yüksel de törendeki öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada; “Bu tohumlar filizlenecek, yeşerecek ve sizlerle birlikte yetişecek. Bunları biz sizlere emanet edeceğiz. O filizler, sizler gibi birlikte yetişecekler. Onları yine sizler koruyacaksınız. Gördüğünüz gibi yangın çok büyük zararlar veriyor ve telafisi zor. Çünkü bu yanan ağaçların içinde 100 yıllık ağaçlar ve canlılar vardı. Yetişmeleri kolay olmuyor.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MARMARİS'TE
NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?..
Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/marmariste_nereye_gidilir_nerede_kalinir/

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

MARMARİS’TE YANAN YERLER YENİDEN TOHUMLANDI
tarih Tarih: 23.02.2015, 03:46 okunma Okunma: 995
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales