Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİSLİ ÖĞRENCİLER ETEK BOYUYLA DEĞİL EĞİTİMİYLE HABER OLMALI
MARMARİSLİ ÖĞRENCİLER ETEK BOYUYLA DEĞİL EĞİTİMİYLE HABER OLMALI

            CHP Marmaris:Yaşanan bu çirkin olayın AKP’nin yereldeki maşaları ile okul yöneticilerine uyguladığı baskıların bir sonucu olduğunu biliyoruz. Liseli genç kızlarımızın etek boyu seviyeleriyle değil, eğitim seviyeleriyle kamuoyuna haber olmalarını isterdik. Çocuklarımız okul yöneticileri tarafından rencide edilmiş, ruhsal sağlıkları tehlikeye atılmış ve ötekileştirilerek fişlenmişlerdir.”
            Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde geçen hafta kız öğrencilere okul yönetimince yapılan, “diz üstü etek giymeyin” baskısına bir tepki de CHP Marmaris İlçe Başkanlığından geldi.
            CHP Marmaris İlçe Başkanlığı’nca Bugün (23 Ocak 2015) yapılan açıklamada;”  AKP’nin bir önceki Milli Eğitim Bakanı 4+4+4 sistemi ile sayısı arttırılan din derslerinde kız çocuklarının türban takmasının zeminini hazırlarken, “demokrasi ve özgürlük” söylemleri ile eğitim alanında tek tip formaya dayanan kılık kıyafet yönetmeliğini kaldırmış, aynı dönem “zorunlu” seçmeli din derslerine kız çocuklarının türbanla girmesinin önü açılmıştı. Gerici, cinsiyetçi politikalar nedeniyle yüz binlerce kız çocuğunun okula devam etmediği, çocuk gelinliği teşvik eder biçimde açık lise uygulamasının yaygınlaştırıldığı, paralı eğitim nedeniyle okulu bırakanların sayısının hızla arttığı koşullarda AKP “eğitim özgürlüğü engellenemez” propagandasına sarılarak gericiliği yaygınlaştırma politikalarını sürdürmektedir.
            AKP, geçtiğimiz yıl yaptığı düzenlemelerle yalnızca okullarda üniformayı kaldırmamış, asıl olarak 4+4+4 sistemi ile ilkokul dördüncü sınıftan itibaren din dersini zorunlu olarak alan çocuklara bunun yanında “seçmeli” adı altında Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı gibi yeni dersler eklenmiş ve Kuran derslerinde türban takılabileceği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Bunun yanında yüzlerce okul ise zorla imam hatiplere dönüştürülmüş, dönüşüm sürecinde normal okullarla imam hatipler aynı binaları paylaşmak zorunda bırakılmıştı.
            AKP “özgürlük” olarak sunduğu yeni kılık kıyafet yönetmeliğinde Cumhurbaşkan’ın “velev ki siyasi simge” dediği türbanın adı geçirilmezken, “takı, fular, rozet gibi” “siyasi simgeler” yasaklanmıştı. Üstelik yine aynı yönetmelikte “açıkça vücut hatlarını belli eden kıyafetler ve şort, tayt, diz üstü veya derin yırtmaçlı eteklerin giyilmesi kolsuz tişört ve kolsuz gömleğin yasak olduğu” ifade edilmiş, giyilecek serbest kıyafetin kol boyundan etek boyuna kadar sınırları belirlenmiş, AKP “özgürlük” derken kız çocuklarının etek boyunu belirlemekten, kollarının görünmesini engellemekten geri durmamıştı. Liseli gençler “dindar, kindar, itaatkar” olmayacağız diyerek yaptıkları eylemlerle yeni kılık kıyafet yönetmeliğinin özgürlük yalanını “başa örtü, eteğe ölçü” sloganlarıyla protesto etmişler, gazlanarak dağılmışlardı.
            Henüz yeni yönetmeliğin uygulamaya başlanacağı eğitim öğretim yılı başlamadan geçtiğimiz yıl yaşananlarla AKP’nin okullarda attığı adımın karşılığı görüldü. Birçok ilimizdeki okullarda çocuklara türban dağıtıldı. Birçok okulda öğretmenler ve öğrenciler okullara türbanla girmeye başladı. Okula türbanla giren öğretmenler öğrencilerin de türbanla girmesine ön ayak oldu. Esenler Atatürk İlkokulu’nda ise ilkokul düzeyinde küçük çocukların derslere türbanla girmesine izin verildi, türban ilkokula girdi. Durumdan vazife çıkartan iktidar güdümlü Eğitim-Bir-Sen gibi sendikalar “türbana özgürlük” diyerek yeni yönetmeliğin öğretmenler için de uygulanmasını talep eden kampanyalar düzenlediler.
            AKP hükümeti devletin imkanlarını kullanarak tüm kurumlar üzerinde yoğun bir baskı oluşturuyor. Gününü kurtarmaya çalışan, çapsız, her devrin adamı, vatan haini idareciler ile kurumların yapılarını değiştiriyor, 90 yıllık Cumhuriyet kazanımlarını yok etmeye çalışıyorlar. Artık çekinmeden yakında Cumhuriyet döneminin son bulacağını söyleyebiliyorlar. Hayır arkadaşlar! Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu sürece bu emellerine asla ulaşamayacaklar.
            Geçtiğimiz günlerde ilçemizdeki Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde yaşanan etek boyu skandalı Marmaris’i ulusal basına taşıdı. Yaşanan bu çirkin olayın AKP’nin yereldeki maşaları ile okul yöneticilerine uyguladığı baskıların bir sonucu olduğunu biliyoruz. Liseli genç kızlarımızın etek boyu seviyeleriyle değil, eğitim seviyeleriyle kamuoyuna haber olmalarını isterdik. Çocuklarımız okul yöneticileri tarafından rencide edilmiş, ruhsal sağlıkları tehlikeye atılmış ve ötekileştirilerek fişlenmişlerdir.
          Liseli genç öğrencilerin iddialarına göre okul yöneticileri tarafından okulu lekelemek ile suçlanmıştır. Bu nasıl bir zihniyet, nasıl bir eğitim anlayışı, nasıl bir yöneticiliktir. Bu yöneticiler mi aydınlık yarınlarımızı kuracak? Üst birimleri tarafından öğretmen ve okul yöneticisi arkadaşlarımıza yapılan baskıları biliyoruz. Tüm yurtsever, uygar yarınların mimarı olmak isteyen eğitimci arkadaşlarımızı bu karanlık, baskıcı günlerde dik durmaya, baskılara boyun eğmemeye davet ediyoruz. Gün AKP nin gerici eğitim düzenine dur deme, direnme günüdür.” denildi. AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

MARMARİSLİ ÖĞRENCİLER ETEK BOYUYLA DEĞİL EĞİTİMİYLE HABER OLMALI
tarih Tarih: 23.01.2015, 14:09 okunma Okunma: 1096
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales