Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS’TE HATAY DÖNER İSTASYONU AÇILDI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’İN AKILLI BİNASI VAR KONGRE TURİZMİ YOK!
MARMARİS’İN AKILLI BİNASI VAR KONGRE TURİZMİ YOK!

                Yağmurlu havalarda, Marmaris’in akıllı binasında kış turizmi niyetine, sandal keyfi yapmak mümkün…
                Resort turizm yapılan, yani ağırlıklı olarak yaz mevsiminde faaliyet gösteren ancak turizm sezonunu uzatmak ve çeşitlendirmek amacıyla Deniz, Kum ve Güneş üçlemesinin dışında, farklı arayışların içerisine giren turizm destinasyonları;  alternatif turizmin çalışmalarına ağırlık vererek bölgenin/ yörenin yapısına coğrafi koşullarına ve tesislerin özelliklerine göre kendilerine en uygun alanlara yönelerek faaliyetlerini sürdürmeye çalışırlar.
                Bunun için kimisi sağlık turizmine yönelir tesisini buna göre düzenler, kimisi spor turizmine yönelik çalışmaların içerisine girer, bir başkası doğa sporlarını ön plana alan çalışmalara ağırlık verir. Kimisi su altı dalış meraklılarına yönelir, diğeri üçüncü yaş turizmine. Eğlence ve kumar turizmi de farklılık arz eden bir turizm çeşididir. Kısacası tüm destinasyonlar kendine göre farklı farklı alanlara yönelerek turizm yapmaya çalışır. Eğitim, seminer, konferans gibi kalabalık ve belli bir kitleye yönelerek tesisini dolduran ve faaliyetini sürdüren işletmeler de mevcut.
                Genellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi yerlerde yapılan eğitim çalışmaları ile Seminer ve Konferansların bazılarının neden bölgemizde ve Marmaris’te yapılmadığı hakkında yıllardır söylenir dururuz. Şöyle bir bakınca benzer çalışmaların, hakikaten Marmaris genelinde birkaç tesiste, yıl boyunca toplam 5 bilemedin 10 tane ya yapılır ya yapılmaz olduğunu görüyoruz.
               
 “Marmaris’in niye diğer turizm bölgelerinde olduğu gibi Konferans salonu yok?” diye konuşulurken;  dönemin Belediye başkanının desteği ve girişimleriyle, Armutalan Mahallesi’nin en merkezi yerinde ve en değerli arsa üzerine, yap işlet devret modeliyle TÜRSAB tarafından Armutalan Kültür Merkezi inşa edildi.  Üstelik bina ile ilgili bir şey sormaya kalksanız, TÜRSAB yetkililerinin ağzından çıkan ilk kelime “Binanın Akıllı Bina” olarak inşa edildiğidir. “Kaç liraya ihale edildi, kaç liraya mal oldu, hangi şartlarda hangi kritere göre yapıldı ne kadar akıllıdır?” bunu elbette en iyi yetkililer bilir. Eh, devlet sırrı değilse açıklarlarsa halk da öğrenir o başka. Her neyse, inşası biten bina 03.02.2014 tarihinde Sayın Muğla Valisinin, yerel yöneticilerin, TÜRSAB Başkanının, Genel Sekreterinin ve Yönetim Kurulu Üyelerinden bazılarının katılımıyla, bölge ölçeğine göre görkemli bir törenle hizmete açıldığını gören gördü, görmeyenler için de gazeteler yazdı çizdi, bizler de okuduk. Emeği geçenlerin ellerine sağlık demek istiyor insan lakin uzaktan bakanlar iç geçirerek ne güzel bina der durur da binayı gezen ve gören konusunda uzman olan bazı sanatçı dostlarımızla bir araya geldiğimizde, “Hadi canın sende; Konferans Salonundaki sahnede şu an bile ses sistemi bile yok, ışık sistemi de yetersiz.” dediklerini, kulisinin amacına uygun yapılmadığını velhasıl binanın işlevsel olmadığını söylediklerini, eminim pek çok kişi duymuştur.   Doğru olsa gerek zira koca bina atıl vaziyette durur da durur. Yetkililer incelerse binanın atıl vaziyette kaldığını, hiç konferans yapılmadığını, üç beş etkinlik dışında salonun kaderiyle baş başa kaldığını, dolayısıyla söylentilerin doğruluğunu zaten göreceklerdir.

                Şimdi Sandal sefası da nerden çıktı diyeceksiniz. Yeri gelmişken esas çarpıcı konuya değinmek istiyorum. Muğla bölgesinin ülkenin en çok yağış alan yörelerinden birisi olduğunu bilmeyen yoktur. Yağmur yağmaya başlayınca gök yarıldı zanneder, denizlerin bütün suyu gökten buraya yağıyor diye düşünür insan.  Benzer yağışlarda birçok yerde sel felaketi yaşanırken, Marmaris Belediye Başkanı Sayın Ali Acar ve ekibinin başarılı çalışmalarıyla yol, dere ve kanal ıslahları gereği gibi yapıldığından yağmurdan 15 dakika sonra cadde ve sokakların neredeyse tamamında bir avuç su kalmadığını görürsünüz de, TÜRSAB’ın AKILLI BİNASINDA dışarıdan aldığı yağmur sularıyla dolan Kültür Merkezi’nin giriş katında adeta Sandal keyfi yaparsınız. Halep oradaysa arşın burada demiş atalarımız. İnanmıyorsanız yağmur yağarken gelin görün vaziyeti. Sandalınızı getirmeyi de unutmayın tabii.
                TÜRSAB Binayı gözden mi çıkardı, yoksa binada dirhem akıl mı yok bilmem ama TÜRSAB’ın Akıllı Binası buysa bizim akılsız binalarımız çok daha iyidir bilmiş olun.
                                      Yazan  Ö.Cahit Sarıbey - GETOB  Müdürü

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!..   
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/

REKLAM TANITIM HABERLERİ tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MARMARİS’İN AKILLI BİNASI VAR KONGRE TURİZMİ YOK!
tarih Tarih: 05.01.2016, 01:07 okunma Okunma: 2965
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales