Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’TE 100 YIL SONRA “SUSUZ KÖY” KALMADI
MARMARİS’TE 100 YIL SONRA “SUSUZ  KÖY” KALMADI

                Muğla’nın Marmaris ilçesinin yaklaşık 100 yıldır tek suyu olmayan köy olan Taşlıca Köyü mahallesi de,  Mayıs ayından buyana sürdürülen çalışmalarla kendi suyuna kavuştu.
                Muğla Büyükşehir Belediyesinden bugün (9 Eylül 2017) verilen bilgiye göre;  yaklaşık 100 yıl öncesinden buyana  evlerinden su akmayan Marmaris İlçesi Taşlıca Mahallesi sakinleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmalarla birlikte özlem duydukları içme suyuna kavuştu. 100 yıl sonra gelen su, köy meydanında düzenlenen törenle kutlandı.

                Taşlıca Köyü Mahallesinde düzenlenen törene, CHP Muğla Milletvekili Prof.Dr.Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Genel Sekterleri, MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, CHP İl Başkanı Mürsel Alban, Taşlıca Mahalle Muhtarı Şadi Altınışık, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın, Büyükşehir ve MUSKİ daire başkanları ve köylüler katıldı.
                Taşlıca Köyü Mahalle Muhtarı Şadi Altınışık yaptığı hoş geldiniz konuşmasında; suya hasret bir mahallenin muhtarı olarak bugün kendileri için çok önemli bir gün olduğuna dikkat çekerek, “Muğla, Büyükşehir olduktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’ün yanına çıkarak yıllardır suyumuzun olmadığını anlattık. Oda bize dönemim bitene kadar suyu size getireceğim diye söz verdi. Şimdi dönem bitmeden suyu bize getirdi. Başkanımız döneminden önce sözünü tutarak suyu bize getirdi. Çok teşekkür ederiz.” dedi.

                Törende söz alan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de Muğla’nın en ücra noktasına kadar yatırım yaptıklarını belirterek,  “3 yıl önce göreve geldiğimizde şaşıracak düzeyde susuz mahallelerin olduğunu tespit ettik. Bu susuz mahallelerden biriside Taşlıca mahallesiydi. Taşlıca, özel idare döneminde de gündemde olan bir yerdi. Özel idare döneminde buraya sulama suyu yapılmış, gölet yapılmış ancak sonuç alınamamıştı. MUSKİ Genel Müdürümüze kesin talimat vererek bütün susuz mahallelerimizin suya kavuşturulması için çalışmaları başlattık. Şu ana kadar 32 mahalle ve mevkiimizin su problemini ortadan kaldırdık. Taşlıca’ya bundan sonra orta vadede su ihtiyacı sağlanmış durumda. Bundan sonra suyu tasarruflu kullanmanız gerekiyor. Su geldi diye bahçe sulamalarında kullanmamanız gerekiyor. Suyun kıymetinin en iyi siz biliyorsunuz. Bu yıl Muğla’da yağmur yeteri kadar alınamaması nedeniyle önemli su sıkıntıları oldu. 1300 metre kare su alınırken bu rakam 600 metrekareye kadar düştü. Yarısından daha az su alındı. Dolayısıyla bazı köylerimizde kuyularımız kurudu. Onlarla ilgilide çeşitli çalışmalarımız yapıldı. Bozburun yarımadasının suyunu temin etmek üzere daha geniş daha büyük çalışmalar yapıyoruz. Bununla ilgili İller Bankasıyla Devlet Su İşleriyle (DSİ) temas halindeyiz. Muğla geneli için içme ve kullanma suyu için yeni barajların yapılması gerekiyor. DSİ işleri ile birlikte MUSKİ Genel Müdürlüğümüz il geneli için mastır planını hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor. Sulama suları temini ve dağıtımı tamamen DSİ ile Tarım Bakanlığının organizasyonuyla yapılması gerekiyor. Bunun içinde gerekli önerilerde bulunuyoruz.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MARMARİS’TE 100 YIL SONRA “SUSUZ  KÖY” KALMADI
tarih Tarih: 09.09.2017, 14:38 okunma Okunma: 1128
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales