Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS KÖYLERİ MAHALLEYE ALIŞAMADI
MARMARİS KÖYLERİ MAHALLEYE ALIŞAMADI

              30 Mart Yerel Seçimleri ile birlikte büyükşehire dönüşen Muğla’da; özellikle geçimini turizmden sağlayan köylüler büyük şaşkınlık yaşıyor.
            İlgili yasa ile birlikte mahalleye dönüştürülen Marmaris’in Turunç, İçmeler, Hisarönü, Selimiye,Çamlı gibi turistik belde ve köylerinde, turizm sezonunun başladığı bu günlerde köylülerin ana gündemi;” Gelen misafirlere ne diyeceğiz, biz köy müyüz mahalle miyiz?” konusu.
            Resmi işlemleri mahalle olarak yapmaya,alışmaya çalıştıklarını dile getiren köylüler, günlük yaşamda ve turizmde ise “yaşadıkları yerleri köy, gelen tatilcileri de köylerinin misafiri” olarak kabul ediyorlar.
            Köylerin bu şaşkınlığını ilettiğimiz Marmaris Kaymakam Vekili  ve Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten; bunun bir geçiş süreci olduğunu, zamanla köylülerin de mahalle kavramına alışacaklarını  söylerken, Marmaris’in yaşayan efsanesi kabul edilen eski İçmeler Beldesi’nin ilk ve son Belediye Başkanı turizmci Zeki Eren; Büyükşehir yasası belki iyi oldu ama özellikle turizm belde ve köyleri için farklı bir düzenleme yapılabilinirdi.” dedi.

AVRUPA BELEDİYEYE BİZ MAHALLEYE

            1987 yılında belde olan İçmeler’in; 1977 - 86 yılları arasında muhtarı olan ve  1987’de köyün beldeye dönüştürülmesiyle de kurucu başkanı olan Zeki Eren,  İçmeler’in bu yıl mahalleye dönüştürülmesiyle 27 yıllık belediye yönetiminin, son dönemde dahil olmak üzere 22 yıllık başkanlığını yaptı.
            Bunca verilen emek sonrası beldesinin tekrar mahalleye dönüştürülmesine çok üzüldüğünü söyleyen Eren yaptığı açıklamada;  Yaptığımız araştırmalara göre Avrupa’da 1000 – 1500 nüfuslu yerleşimler, belediye birimi olarak düzenlenirken, Türkiye’de; Side , Belek, Ölüdeniz,Göcek, İçmeler, Akyaka, Turgutreis gibi yoğun turizm merkezlerinin mahalleye dönüştürülmesini, sağlıklı hizmet açısından doğru bulmuyoruz. Hizmet verecek birimler ne kadar yakın olursa o kadarverimli olur. Şimdi Marmaris merkezdeki bir mahallenin aldığı hizmetle10 kilometre uzaktaki İçmeler, hatta çok daha uzaklardaki  Turunç, Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Selimiye, Bozburun gibi yerlerin belediye hizmetlerini aynı sağlıkta alması mümkün mü? Hizmet alanı genişledikçe verilen hizmet mutlaka azalır.
               Turizme tatilci gözüyle baktığımda da zaten tatile gelen konuklarımız daha planlama yaparken “bu yıl Marmaris’in hangi köyüne, beldesine gidelim?” diye nostaljiyi doğayı yaşamayı tercih ederek geliyorlardı. Mahalle kelimesi özellikle stres atmayı, dinlenmeyi hedeflemiş tatilciye de köylüye de çok antipatik, itici geliyor. Umarım yöneticilerimiz yol yakınken yeni bir düzenlemeyle bu yanlıştan dönerler.”
dedi. (Ata SEVGİ / AjansSevgi Marmaris)

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

MARMARİS KÖYLERİ MAHALLEYE ALIŞAMADI
tarih Tarih: 13.06.2014, 23:47 okunma Okunma: 2916
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales