Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’İN TURİSTİK TARİHİNE BELEDİYEDEN YIKIM KARARI!..
MARMARİS’İN TURİSTİK TARİHİNE BELEDİYEDEN YIKIM KARARI!..

                Marmaris Belediyesi’nin sezon sonunda yıkacağını belirttiği tarihi Bedesten için yıkım kararından Marmaris Kaymakamlığının bilgisi yok!
     Marmaris Halkı kızgınlıkla ve tepkiyle soruyor: ”Marmaris’in hemen her yeri, olası şiddetli bir depremde yıkılacak çok katlı binalarla dolu iken, kent merkezinde tarihten izler taşıyan Marmaris turizmi için de sembol olmuş, tek katlı Bedesten binası mı deprem riski taşıyor? Yıkım kararı alınmış ama yerine ne yapılacağı konusunda bir proje bir bilgi yok, yoksa Bedesten de mi ranta kurban edilecek!?.

                Marmaris turizminin sembol yerlerinden Kale bölgesi Eski Cami yanındaki tarihi Bedesten için Marmaris Belediyesi ,”Depreme dayanıksız riskli yapı” gerekçesiyle yıkım kararı aldı.
                Belediye Başkanı adına Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner imzasıyla, 27 Temmuz’da Bedesten’de kiracı konumunda bulunan kişi ve kurumlara gönderilen tebligatta;” Marmaris Belediyesi Bedesten Çarşısı 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 07/12/2016 tarih ve E.14462 sayılı Belediyemize gönderilen yazıda, “…Bakanlığımız tarafından lisanslandırılmış bir kuruluş olan Çimen Yapı Denetim Ltd.Şti. tarafından düzenlenen riskli yapı tespit raporu müdürlüğümüz teknik elemanlarınca incelenmiştir. Söz konusu raporda binan olası kuvvetli yer hareketlerinde tasarım depremi istemlerini (Can Güvenliği Performans Düzeyi Koşulları) karşılanamadığından riskli yapı olduğu görülmüştür’’ denildiğinden söz konusu taşınmaz belediyemiz tarafından 2017 yılı turizm sezonu sonunda yıkımına başlanacaktır. Eylül ayının sonuna kadar tarafınızca kiracı bulunduğunuz iş yerlerinin tahliyesini yaparak boşaltmanız gerektiğini ihtaren bildiririz.” deniliyor.


ESNAF TA ŞAŞKIN MARMARİS HALKI DA


                Tebligatları alan Bedesten esnafı, zaten kötü geçen Turizm sezonu ortasında beklemedikleri bu karar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyerek; “Anlayamadığımız Marmaris’te hatta Bedestenin etrafı da dahil olmak üzere, son yaşanan büyük 1999 depremi öncesinde kontrolsüz yapılmış yüzlerce binlerce bina var. Aksine eşrafı bulunduğumuz Bedesten hem tarihsel konumu hem de görsel zenginliğiyle 1996 yılında dönemin belediye Başkanı rahmetli İsmet Karadinç tarafından, aslına uygun restore edilerek, turizmin yükseldiği o yıllarda Marmaris turizminin tanınan, Marmaris’i de tanıtmaya devam eden yüzü olmuştu. Madem deprem riski var Marmaris’te, içerisinde halen insanların yaşamaya devam ettiği hem de çok katlı yüzlerce çürük bina varken, yıkım kararı neden tarihi Milat öncesine dayanan Marmaris Kalesi, 1700’lü yıllardan bugüne kadar gelen İbrahimağa (Eski) Camiyle tarihsel bir bütünlük oluşturan hem de tek katlı yapılmış olan sadece Bedesten için? Allah korusun olası bir riskli depremde bütün Marmaris yıkılır ama bu bedesten ayakta kalır. Varsa gerçekten böyle bir risk, yetkililer yıkmak yerine binayı güçlendirebilirler.” dediler.

BEDESTEN YIKILACAK PEKİ YERİNE NE YAPILACAK?


                Çamlı Köy’deki evinde eşi Gülsen Uysal’la birlikte bizi karşılayan; Marmaris’in ilk turizm rehberlerinden, çocukluğunu Bedesten civarında yaşamış olan 80 yaşındaki Marmarisli Yerel Tarihçi Yazar Erol Uysal da Bedesten için alınan yıkım kararına karşılık büyük bir şaşkınlıkla verdiği bilgide; “Marmaris Bedesteni, benim çocukluğumda bugünkünden daha küçüktü. İçinde kasaplar, kuru veya yaş sebze satan esnaflar vardı. Batıya doğru devamında kendisini rahmetle andığımız ‘Kırklık Nuri’ adında bir büyüğümüz burada küçük bir çay ocağı, kahve işletirdi. Burası parktı. Ramazan Ayında iftar topu buradaki parkta atılır, evlerimize ‘Aziz Allah’ diyerek koşar, ailelerimize topun atıldığını, oruçluların iftarlarını yapmalarını müjdelerdik.
                Bedesten muhtemelen 1957 Büyük Marmaris Depreminden sonra tadilatlara uğradı ve bugünkü mimari yapıya kavuştu. Zemin katı kafe, dükkanlar ve üst katı da dernek ve bazı işletmelerin lokal ve yazıhanesi olarak belediye tarafından tüzel kişi ve esnaflara kiralandı. İşte burada hani denir ya “Düğün yok, bayram yok, eniştem beni neden öptü?” diye aynen ona benzer bir durum var. Marmaris Belediye Başkanlığından gelen bir yazı buradaki sakinleri yazın ve sezonun daha yarısında huzursuz etti. Gerçekten bu duruma güler misin, ağlar mısın? Bu tek katlı yapı deprem riski taşıyormuş. Eğer bu yapı deprem riski taşıyorsa, Deprem Evlerinin bulunduğu, alüvyonlu çamur dolgu sahasına yapılan imar tadilatıyla beş kata çıkarılan 3 adet şantiye bloklarında mevcut bulunan her birinde 10 daireli evlerin tamamına depreme dayanıklılık testleri acaba yapıldı mı? Onlar 5’er kata dönüştürüldükleri halde hiç deprem riski taşımıyorlar da, şu bizim garip, tek katlı Bedesten mi deprem riski mi taşıyor? Adama böyle durumda “Siz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz” derler. Haydi bunu yıkıyorsunuz, açılan alanın ne yapılacağını Marmaris Halkına duyurmak zorundasınız. Yine Bedesten yanındaki Çeşme Meydanı olarak bilinen yerdeki Koca Pınar’a çeşme derken Fıskiyeli havuz getirdiniz, hadi Bedesteni yıktınız yerine buraya ne koyacaksınız? Ben sade bir vatandaş olarak bunu sormak, öğrenmek istiyorum.” dedi.
                Telefonla görüşünü sorduğumuz Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel de verdiği bilgide, şu ana kadar kendilerine Bedesten yıkımı ile ilgili ulaşan resmi bir bildirim ya da bilgi olmadığını söyledi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MARMARİS’İN TURİSTİK TARİHİNE BELEDİYEDEN YIKIM KARARI!..
tarih Tarih: 14.08.2017, 06:15 okunma Okunma: 2777
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales