Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS GASTRONOMİ ŞENLİĞİNDE HIDIRELLEZ COŞKUSU
MARMARİS GASTRONOMİ ŞENLİĞİNDE HIDIRELLEZ COŞKUSU

            Marmaris Ticaret Odası tarafından ilki gerçekleştirilen 1.Gastronomi Şenliği, katılımcıların çeşitliliğiyle renkli birlik görüntülerine sahne oldu. Osmaniye Köyü Balevi’nde 5 Mayıs akşamında gerçekleşen şenlikte; Marmaris’e özgü, yemekler kıyafetler, konukların beğenisine sunuldu.
            MTO Başkanı Mehmet Baysal’ın ev sahipliğinde; yaklaşık 1000 kişinin bir araya geldiği şenlikte Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP Milletvekili Nurettin Demir, Muğla Esnaf Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Şükrü Ayyıldız, Marmaris Şoförler Odası Başkanı İbrahim Tarım, Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel ve yabancı tur operatörleri de konuk oldu.
            Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin desteklediği şenlikte davul zurnalarla karşılanan konuklara MSKÜ İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından; şıra, odun ateşinde pişen Marmaris yemekleri keşkek, sura, taze yaprak sarması, yoğurtlama, çingen pilavı, piyaz, ot kavurma, Marmaris yedi baharlısı, parmak tatlısı, zerde, Marmaris kurabiyesi ve kıyamın (ballı susam) ikram edildi, Marmaris tarihinin, kültürünün, değerlerinin ve lezzetlerinin yer aldığı Türkçe, İngilizce ve Rusça kitapçıklar katılımcılara dağıtıldı. Şenlikte ayrıca folklör gösterisi, kına gecesi ve köy düğünü canlandırması, zeybek gösterileri sergiledi, Türk Halk ve Sanat Müziği konserleri verildi.

                Marmaris MTO Başkanı Mehmet Baysal şenlik konuşmasında; “Biz akademik çalışma yapan kültür otoritesi değiliz. Amacımız, değerlerimizi, kültürümüzü, günlük yaşantımızı, etnoğrafik özelliklerimizi sosyal sorumluluk bilinci ile tanıtmaktır. Hedefimiz, değerlerimizi kültürel öğelerimizi korumak, devam ettirmek. Çünkü artık dünyada turizm yarışı, ülkeler arasında değil, şehirlerarasında bir yarışa dönüştü. Gastronomi ve kültür şenliğimiz için tamamen Marmaris’in oda, dernek ve işletmeleri ile Muğla üniversitemiz ile çalışılmıştır. Kendilerine katkıları için teşekkür ederiz. Markalaşma ve farkındalık adına bugün şenliğimizin düzenlendiği Marmaris Bal Evi, şu anda köylerimizde yetişen, keçiboynuzu, badem ve fıstığı Marmaris çam balı ile karıştırıp marka lokumlar üretmekteyiz. Dünyadaki çam balının yüzde 90’ı Türkiye’de, yüzde 33’ü ise Marmaris’te üretilmektedir. Lezzeti ve doğallığı ile Marmaris, dünyanın çam balı başkenti olarak kendiliğinden marka olmuştur. 40 yıldır turizmle geçinen Marmaris, ne kadar yol almıştır? Şöyle bir bakarsak, para kazandık, doğrudur. Ama öz değerlerimizden de çok şey yitirdik. Mis gibi beze kokan, ekmek kokan, pandispanya kokan eski çarşımızı kaybettik, artık eski fotoğraflarda kaldı. Halbuki dünyanın neresine giderseniz gidin ‘old town’lar korunmuş durumdadır ve en çok turist çeken alanlardır. Hem sokakları eski yapısını koruyor hem de işletmeler o dönemleri yansıtıyor. geleneksel el sanatları ve işletmeler korunmaktadır. Biz Marmaris olarak turizmde gelişelim derken öz değerlerimizi yitirdik.  Marmaris’imizin yüzyıllardır yaşattığı kültürü birikimini önce yerelimize, sonra ülkemize sonra da dünyaya tanıtmak için bu yıl başlattığımız ve önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getirerek 2 gün süreyle tüm halkımıza açık sürdürmeyi planladığımız gastronomi ve kültür şenliğimizde umarım sizlere eskiyi yaşatabilmişizdir. Bu hıdrellez akşamında Hızır ve İlyas peygamberlerden; dünyada yaşanmakta olan savaşların sonlandığı, insaniyetin, barışın hakim olduğu, sağlıklı ve kendinden emin çalışkan nesillerin şekillendirdiği bir gelecek temin etmesini dileyeceğim.” dedi. 

            Söz alan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da;”Sayın Baysal ağzınıza sağlık benim de duygularıma tercüman oldunuz. Bir kent halkıyla birlikte yaşar. Gelenek, göreneklerimizden bahsediyoruz. Eski, coşkulu, sevgi, saygı dolu ortam içerisinde yaşadığımız günlere özlem duyuyoruz. Biz Marmaris’te çocukluğumuzda yaşadığımız, dünya görüşü ne olursa olsun insanların sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde tamamıyla katılımın yaşandığı özlemini duyduğumuz, 1 Temmuz Kabotaj Bayramları, Hıdırellez şenlikleri ve buna benzer milli bayramlarda Anatolia Meydanı’nda yapılan, kadın erkek, yaşlı genç bütün insanların katıldığı, herkesin davul zurna önünde göbek atıp oynadığı günleri maalesef özlemle bekliyoruz.   2015 turizm sezonu öncesi bu bahar günlerinde, 11 yıldır Belediye Başkanlığı yapan Ali Acar olarak, dün tarihi itibariyle sanki geleceğe yönelik bu özlemlerimizin gerçekleşeceği yönünde umut ışığı hissediyorum. Çünkü 11 yıllık görev süremde dün ne mutlu ki, merkezi yönetimin Muğla Milletvekili Adayı sayın Hasan Özyer, şahsıma makamımda nezaket ziyaretinde bulundu. Ve çok önemli, bölgeyle ilgili birlikte çalışıp, projeler üretebileceğimiz, güzel eserler yapabileceğimiz, halkımıza hizmeti birlikte verebileceğimiz çok güzel, özlemle beklediğimiz günlerin bir anımsattılar. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Sayın Mehmet Baysal, sevgili kardeşim çok büyük nezaket gösterdi, nazik davetini bildirdi, çok mutlu oldum, duygulandım, gururlandım ve kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. İşte, tam da bunun olması lazım. Onun için dünkü tarihin benim için umut verici ve anlamlı olduğunu sizlerle paylaşmak istedim. “ dedi.
Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris 

_____________

MARMARİS'TE
NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?..
Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/marmariste_nereye_gidilir_nerede_kalinir/

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

MARMARİS GASTRONOMİ ŞENLİĞİNDE HIDIRELLEZ COŞKUSU
tarih Tarih: 07.05.2015, 12:41 okunma Okunma: 1133
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales