Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS ESNAFI TURİZM SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR
MARMARİS ESNAFI TURİZM SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR

               GETOB’un düzenlediği toplantıda ortaya çıkan acı gerçek:”Marmaris turizmindeki bitmeyen sorunların kaynağı; Bölge Tanıtımında ortak hareket edilmemesi, kurumlar arası koordinasyon eksikliği ve basında Marmaris’in olumsuz haberlerle yer alması!”

            Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte turizm sektörünün bir türlü bitirilemeyen sorunları; hanutçuluk,  aynı ürüne farklı işyerlerinde farklı fiyat istenmesi, taklit ürün satışı, taksi şoförlerinin trafik kurallarına uymaması aşırı hız yapması,  çarşı esnafının ürün ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, şehir içi dolmuş minibüslerin fazla yolcu alması ve durak dışı indi bindi yaptırmaları ve turistleri yanıltıcı davranışlar gibi konuları görüştü.
            Muğla Esnaf Odaları Birliği Başkanı ve Marmaris Esnaf Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın ev sahipliğinde; Marmaris Esnaf Odası salonunda yapılan toplantıda , GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Başkan Yardımcısı Rıza Ersoy, Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Sisneli, GETOB Müdürü Ö.Cahit Sarıbey, Marmaris Şoförler Otomobilciler ve Kamyoncular Odası Başkanı İbrahim Tarım, Marmaris Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Şencan ve çok sayıda esnaf hazır bulundu.
            Söz alan GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Turistlerin şikâyet ettiği konuların ortadan kaldırılması ve kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğinin amaçlandığı toplantıda ortak çözüm arayışına gidilmesi gerektiğine dikkat çekerek; turistlerin en çok şikâyet ettiği konuları hanutçuluk,  aynı ürüne farklı işyerlerinde farklı fiyat istenmesi, taklit ürün satışı, taksi şoförlerinin trafik kurallarına uymaması aşırı hız yapması,  çarşı esnafının ürün ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, şehir içi dolmuş minibüslerin fazla yolcu alması ve durak dışı indi bindi yaptırmaları ve turistleri yanıltıcı davranışlar “ olarak sıraladı. Sorunlara gerekçe olarakta bölge tanıtımında ortak hareket edilmemesi, kurumlar arası koordinasyon eksikliği, Kültürel değerlerin çevrenin ve ekolojik dengelerin korunmasına hassasiyet gösterilmemesi, sektörel anlamda arz talep dengesine uyulmaması,  basında Marmaris’in olumsuz haberlerle yer aldığını vurgulayan Bülbüloğlu; “GETOB olarak amacımız el birliği içerisinde bölgemizin bu tür olumsuzlukların üstesinden gelmesi için iş birliği yapmaktır. Ortak çözümler bulmak istiyoruz, bakınız birçok otel kendisini yeniledi. Ciddi paralar harcanıyor. Personellerin eğitimi için hizmet içi kurslar açılıyor. Konaklama tesisleri gerek resmi kurumlarca ve gerekse ilgili tur operatörleri aracılığıyla sürekli denetimden geçiriliyor. Tesisler sunduğu ürünlerle ve hizmet kalitesiyle çıtayı yükselttiler. Dolayısıyla gelen turistin ekonomik anlamda profili değişiyor. Ekonomik yönden daha zengin turistler gelmeye başladı. Bu durumdan bölge esnafı da yararlanacaktır. Esnaflarımız da sunduğu ürünle ve verdiği hizmet kalitesiyle değişime ve gelişime ayak uydurmalı. Hanutçuluk azalmış gibi görünse de maalesef devam ediyor. Bunun artık çözümlenmesi lazım. Her yer de taklit ürün satılıyor. Marmaris’te marka ürünlerin satıldığı işletmelere ihtiyaç var.” dedi.
            Muğla Esnaf Odaları Birliği Başkanı ve Marmaris Esnaf Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız da konuşmasında;  “Hanutçuluğun önlenmesi için Esnaf Odası olarak  kurulan MOBESE sistemine 30.000 TL. destek verdik. Bu konuda tek desteği oda olarak biz verdik. Bizler de hanutçuluğun bitmesini istiyoruz. Birçok ülkede aynı cadde ve sokak üzerinde aynı işi yapan çok sayıda işyeri göremezsiniz. Dengeyi koruyamazsanız bu tür olumsuzluklar ortaya çıkar. İşyerlerine biz ruhsat vermiyoruz.  Ruhsatları veren Belediyelerin bunu göz önünde bulundurması lazım. Taklit ürün satışının önlenmesi ise buradaki Esnafın sıkıştırılmasıyla değil, İstanbul’da, İzmir’de, Antalya’da bu ürünleri üreten yerlerinin kapatılması ile mümkündür. Bu ancak devlet ve Hükümet tarafından sağlanabilir” dedi.
            Marmaris Şoförler Otomobilciler ve Kamyoncular Odası Başkanı İbrahim Tarım da taksicilerle ilgili şikayetler üstüne yaptığı açıklamada;  “Durak harici indi bindi yapılmasından biz de hoşnut değiliz, ancak vatandaş istediği yerde inemeyince sıkıntı yaratıyor. Vatandaş bu konuda bilinçlendirilirse sorun ortadan kalkar. Ayrıca ben Oda başkanı olarak her zaman şoför esnafımın yanındayım. Şu an Marmaris’te 511 tane Ticari Taksi bulunmaktadır ve plaka tahdidi vardır. Yani yıllardır bir tane bile yeni ticari taksi kaydı yapılmamıştır. Bunun yanı sıra her evde neredeyse iki araba oldu. Kiralık araç firmaları çoğaldı ve araç sayılarını durmadan arttırıyorlar. Tur otobüsleri her köşe başından yolcu toplayıp diskoya, bara turist taşıyor. Taksi esnafı iş yapamaz hale geldi. Akşam 21.00 ile sabah 03.00 arası iş yapabilirse evine ekmek götürebiliyor. Bunun için zaman zaman süratli araç kullanan 3 - 5 taksici arkadaş olabilir. Bunların hatasını tüm taksici esnafımıza mal etmek yanlış olur. Ayrıca şehir içinde diskoya, bara turist taşımak her acentenin işi değildir. Kimin ne iş yapacağı yasalarla bellidir. Bunlara çeki düzen getirilirse benim esnafım da yanlış yapmaktan kaçınır.” dedi.
Ata SEVGİ / AjansSevgi Marmaris)
_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. Tıklayın!

http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

MARMARİS ESNAFI TURİZM SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR
tarih Tarih: 30.05.2014, 11:35 okunma Okunma: 1376
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales