Marmaris Bülten
DİŞ SAĞLIĞININ GÜVENCESİ DENTAL TOMOGRAFİ ALO PİDE PAKET TEL TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS EMLAK PİYASASINDA FİYATLARI YÜKSELTEN KİM?
MARMARİS EMLAK PİYASASINDA FİYATLARI YÜKSELTEN KİM?

                Biliyorsunuz ki Marmaris; sırtını dağlara dayamış, önü deniz olan Gayrimenkul sektörü için sınırlı bir alana sahip. Bu durum gayrimenkul piyasasına daha fazla para olarak yansıyor.
            Gayrimenkul piyasasında rant büyük olunca da bunu fırsata çevirmeye çalışanlar başka yollara saparak vatandaşı mağdur etme konusunda vicdansız davranışlar sergiliyor.
                Vatandaşlardan gelen en büyük şikâyet konusu; ilk olarak satılık daire fiyatları ve kiralama ücretlerinin yüksek olması. Aslında satılık dairelerdeki fiyat yüksekliğinin sebepleri açık ve net biliniyor… İnşaata elverişli yeterince arsa kalmaması ve bunun yanında inşaat maliyetlerinin sürekli değişkenlik göstererek yükselmesi.
                Ayrı bir karmaşanın yaşandığı kiralamalarda da; kiracılar genelde istediği gibi daire ya da işyeri bulduğu zaman, iyi niyet çerçevesinde gayrimenkul sahibi ile ortak noktada buluşarak karşılıklı anlaşıyorlar. Marmaris’te asıl olağan dışı olan durum ise bazı gayrimenkul sahipleri ile bazı emlakçılar (resmi ya da gayri resmi) tarafından kiracılara mağduriyet yaşatılıyor olması!..
                Evinin tadilatını kiracılara yaptırıp ve masrafı kiradan düşmeyen ev sahiplerinden tutun da tadilata ihtiyacı olan evi için “benim evim bu, fiyat bu…” diyerek, yüksek kira isteyen mal sahipleri almış başını gidiyor. Bunun üzerine tuz biber olan bazı emlakçılar (emlakçı diyorum ama aslında 5 Haziran 2018 de çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında bu iş ile iştigal edenlerin resmi sıfatı: “Sorumlu Emlak Danışmanı” oldu.) yönetmeliğin verdiği sıfatın gerekliliğini yerine getirmedikleri için ben de bu arkadaşlara ne yazık ki “Emlakçı” demeye devam ediyorum.
Sözün özü; bu Emlakçı arkadaşlardan kiracı adayları epeyce şikayetçiler. Nedenleri de örneğin ev sahibi kendine göre kira ücreti belirliyor, buna rağmen bir kısım emlakçılar(!) ev sahiplerine, evi daha yüksek kira bedeli ile kiraya verebileceklerini söyleyerek kafaları karıştırmayı başarıyorlar.
                 Ayrıca Marmaris’te çok kez tanık olduğumuz bir örnek te; aynı ev için aynı emlakçı iki farklı ilan paylaşıyor ama ilandaki ev aynı ev (?)..
                Aslında aynı ev fakat nitelikleri, fiyatı değişmiş ve farklı emlakçılar arasında daha sık yaşanıyor… İşte anlatmaya çalıştığım tam da bu:” Sorumlu Emlak Danışmanlığı yapmak ya da inadına hep Emlakçı kalmak!..
                                                Deniz SAMET
Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası (MEDEO) Disiplin Kurulu Üyesi

LİEM EMLAK Tel (0252) 412 34 36 - 0542 590 51 65
                     www.liememlak.com.tr  

Org. Mustafa Muğlalı Cad. No: 22/3      MARMARİS

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MARMARİS EMLAK PİYASASINDA FİYATLARI YÜKSELTEN KİM?
tarih Tarih: 02.02.2019, 16:32 okunma Okunma: 3367
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales