Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS DATÇA ORMANLARI YARDOP’LA KORUNACAK
MARMARİS DATÇA ORMANLARI YARDOP’LA KORUNACAK

            Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü 2014 Yangın Sezonu sonu bilgilendirme toplantısı yaptı.
            Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda bugün ( 5 Kasım 2014) gerçekleştirilen toplantıya; Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Belediye Başkanvekili Halil Gökovalı, AYDEM Marmaris İşletme Müdürü Hilal Samancı, resmi daire müdürleri, kırsal mahalle muhtarları ve sivil toplum temsilcileri katıldılar.
           Sunumunda 2014 yılı yangın sezonunu değerlendiren Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek; işletmenin genel yapısı, orman yangınlarıyla yapılan mücadeleler  ve ormanları koruma çalışmalarını anlattıktan sonra önümüzdeki yıl uygulanmaya başlanacak Yanan Orman Alanlarının Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi’ni (YARDOP) anlattı. 
            Müdür Zeybek; “Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında 2015 yılından itibaren özellikle Bayır Orman İşletme Şefliği ormanlarından başlanılmak üzere, yapılacak programlara göre diğer işletme şefliklerimizde de YARDOP projeleri planlanacaktır. Projeye göre altı ve üstü özellikle hızlı yanma özelliği bulunan kızılçam ormanlarıyla kaplı yollarda, her iki taraftan birer sıra ağaçlar alınacak, bunların yerine yangına daha dayanıklı türler dikilecektir. Burada kesilen birer sıra ağaçla, tutuşmayı engelleyerek yolun aşağısında ve yukarısında kalan binlerce, belki milyonlarca ağacın yanmasına engel olacaktır.
            Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü Marmaris ve Datça İlçe hudutlarını kapsar.  Marmaris İlçesine bağlı 13 Mahalle,  Datça İlçesine bağlı 9 Mahalle  müdürlüğümüz sorumluluk sahasında kalmaktadır. Ormanlarımız mahiyetinde Basralı Bal üretim ormanları, Gen koruma ormanı, Özel çevre koruma bölgeleri, Orman süksesyonu izleme alanları, En yüksek miktarda endüstriyel odun üretimi, Doğayı koruma ve Yaban hayatı geliştirme sahaları, Tohum meçcereleri, İçme suyu koruma, Estetik görünüm, Yetişme yeri çok kötü alanlar, Muhafaza ormanı ve Askeri tesis ve tatbikat alanları bulunmaktadır.
           Yine orman yangınlarıyla mücadele amaçlı; Datça’ da Tekesuyu ve Sındı Mevkii’nde, Marmaris’te Asparan, Çetibeli ve Belensazak mevkilerinde, her biri 600 Ton kapasiteli toplam 5 adet beton su toplama çukurunun yapımını  bu yıl tamamladık. Özellikle denize uzak yerlerde çıkacak orman yangınlarında,  bu 3000 tonluk su kapasitemiz, yangına yapacağımız müdahaleyi oldukça hızlandıracak.” dedi.
Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

MARMARİS DATÇA ORMANLARI YARDOP’LA KORUNACAK
tarih Tarih: 05.11.2014, 23:41 okunma Okunma: 1314
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales