Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS VE DATÇA’DA ORMAN YANGIN SEZONU BAŞLADI
MARMARİS VE DATÇA’DA ORMAN YANGIN SEZONU BAŞLADI

                Marmaris’te olağan hallerde 1 Haziran’da başlaması gereken orman yangınlarıyla mücadele organizasyonu bu yıl, 1 Mayıs’ta İçmeler mahallesinde çocuk oyunu kaynaklı olduğu tespit edilen küçük bir orman yangını sonucu 1 ay erken başlamış oldu.
                Marmaris Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu;  Kaymakam Celalettin Yüksel başkanlığında, Aksaz Deniz Üs Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, Milli Parklar Müdürü ve diğer ilçe protokolünün katıldığı bir toplantıda, yapılan hazırlıkları değerlendirdi.

                Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü salonunda önceki gün (2 Mayıs 2018) gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını yapan Kaymakam Yüksel; 1 Mayıs’ta çıkan ve ucuz atlatılan İçmeler mahallesindeki orman yangınının, kundaklama olmadığını ve emniyetin yaptığı araştırma sonucu yangının, ormanda oynayan 10 yaşlarında 3 çocuğun kibritle tutuşturmasından kaynaklandığının ortaya çıktığını ve yangının henüz başlama aşamasında ekiplerin müdahalesiyle büyümeden söndürüldüğünü söyledi.
                Toplantıda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren sorumluluk alanında Datça’nın da bulunduğu Marmaris Orman İşletme Müdürü Akın Ünler bu yıl orman yangını organizasyonuna 1 Mayıs’ta başladıklarına dikkat çekerek; “ Yangın sezonu öncesi göreve başlayan yangın helikopterimiz,  1Mayıs!ta görevine başladı. Bizim 5 tane birim şefliğimiz var yangınla ilgili.  Bunların 4 tanesinin merkezi Marmaris’te, müstakil olan şefliğimiz de burada, Datça’da. İşletme Müdürlüğümüz hudutları dahilindeki 119 bin hektarlık alanın içerisinde,  yaklaşık 20’nin üzerinde yangın havuzumuz var. 11 - 12 tanesi STÇ dediğimiz su toplama çukuru. En önemli noktamız yangına erken müdahale etmek. bunun için ilki, yangını erken haber almamız. Yangın ihbar hatları Alo  177 ve  112 olarak kullanılmaya başlandı. İkincisi ekiplerimizin homojen bir şekilde orman varlığımızla doğru orantılı şekilde, yangına yakın mesafede barınıyor olması. Birçok noktada seyyar ve kalıcı tesislerimiz var. İşçilerimiz bu noktalarda 7/24 mesaisine göre barınıyorlar.  Bugün için bizim yangına ilk müdahale sürecimiz ortalama 14 dakika. Biz bu konuda sürekli kendimizle yarışıyoruz. Bunun için yangının çıktığı yere yakın yerde ekibinizin olması gerekiyor.” dedi.
                Açıklamasında Hava ve yer araçlarının teknik donanım olarak geçmiş yıllara göre daha yüksek teknolojiyle donatıldığına dikkat çeken Müdür Ünler bu yıla kadar 5 adet olan elektronik fotokapan sayısının da 30 a çıkarıldığına dikkat çekerek; ” Yangın yada insan kaynaklı suç ihtimali olan belirli yerlere, ileri teknoloji ürünü Fotokapanlar yerleştiriyoruz. Bu çipli, 7 gün 24 Saat çalışacak Foto Kapanlar yangın ya da diğer orman suçları, suçlularına karşı önceden görüntülü bilgileri kaydederek, aynı dakikada elektronik ortamda ilgili merkezlerimize bildirecek. Yani Foto Kapan uygulamamızın; ülke genelinde bir önleyici tedbir olarak, hem orman yangınlarının hem de diğer orman suçlarının, önemli ölçüde daha da azaltacağını düşünüyoruz.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

 

MARMARİS VE DATÇA’DA ORMAN YANGIN SEZONU BAŞLADI
tarih Tarih: 04.05.2018, 02:23 okunma Okunma: 1212
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales