Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS CUMHURİYET ŞEHİDİ KUBİLAY’DA BİRLEŞTİ
MARMARİS CUMHURİYET ŞEHİDİ KUBİLAY’DA BİRLEŞTİ

                Marmaris’in Atatürkçü STK’ları: “Kafa kesmek, bir gün Emevilik adına, başka bir gün Şiilik adına, Batınilik adına, Halifelik adına, Nakşibendîlik adına, Hizbullah adına, Fethullah adına, IŞİD adına yapıldı!.. Yine de yılmayacağız!..”                 
                Cumhuriyet Şehidi Kubilay; ölümünün 85. Yıl dönümünde Marmaris Sivil Toplum Kuruluşları’nı birleştirdi.


                Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun henüz 7. Yılında;
  askerliğini  yedek subay olarak yaparken şehit olan Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki'nin;  İzmir’in Menemen ilçesinde, 23 Aralık 1930’da şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesiyle başlayan olayların 85. Yıldönümü’nde Marmaris’te Sivil Toplum Kuruluşları Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdağ Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) ve Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ortak basın açıklaması yaptılar.
Marmaris TESUD Başkanı Ali İhsan Kadayıfçı, Marmaris ÇYDD Başkanı Nihal Ardoğan, Marmaris TEMAD Başkanı İzzet Karaağaç ve Marmaris CKD Başkanı Canan Kızıltuğ’un katıldığı toplantıda grup adına konuşan Marmaris ADD Başkanı Turan Sandıkçı yaptığı açıklamada; “
85 yıl önce bugün, gencecik bir öğretmen olan Kubilay’ın başı yedek subaylık görevini yaptığı Menemen’de kesilerek sırığa geçirildikten sonra, sokaklarda dolaştırılmıştı. Aradan geçen bunca yıla rağmen düşündükçe bugün bile içimiz ürperiyor. Her gün TV ekranlarından olmasa bile internet aracılığı ile bilgisayar ekranlarından insanların kafalarının nasıl kesildiğini en ince ayrıntıları ile izleyebiliyoruz. Kutsal inançlar adına, din adına ve okyanus ötesindeki yeni tanrıların gözü doysun diye… Günümüzün kafa kesicileri 85 yıl öncesindeki gibi Menemen sokaklarında değil, ceplerinde yeşil Amerikan dolarları ile her yerde dolaşıyorlar.  Kafa kesiciler, ne zaman olarak, ne de mesafe olarak o kadar uzak değil.   Devrim şehidimiz Kubilay’ın başının kesilmesinden 42 yıl sonra gencecik 3 devrimcinin, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın başlarına yağlı ilmik geçirildi. 48 yıl sonra Kahramanmaraş’ta 105 insanımız, kutsal inançlar adına kesilerek, kurşunlanarak, dövülerek katledildi. 62 yıl sonra 35 aydınımız Sivas’ta din adına diri diri yakıldı. Yaklaşık aynı yıllarda aynı inançları paylaştığı söylenen insanlar sadece şeyhleri farklı olduğu gerekçesiyle birbirlerini öldürüp betonun altına gömdükten sonra üstünde gönül rahatlığı ile oturabildiler.
                Görünürdeki sebep ne olursa olsun, bütün bunlar okyanus ötesindeki efendilerin bu coğrafyadaki egemenliklerinin sürmesi için yapıldı. Her seferinde cahil bırakılmış zavallı insanlar kutsal inançları uğruna ve cennete gidebilmek için kan akıttılar. İkna edemedikleri ya da engel gördüklerinin kafalarını kesmek, kurşunlamak, bedenini bomba ile paramparça etmek çok daha kolay geldi. Kafa kesmek, bir gün Emevilik adına, başka bir gün Şiilik acına, Batınilik adına, Halifelik adına, Nakşibendîlik adına, Hizbullah adına, Fethullah adına, IŞİD adına yapıldı. Ama hiçbir gün kafamızın kesilme tehlikesi bizlerden uzak olmadı. Kesemedikleri kafaları ezmeye kalktılar. Buna rağmen aydınlığı, çağdaşlığı özlemekten geri durmadık.
                85 yıl önce genç Cumhuriyeti savunmak için hayatını veren Mustafa Fehmi Kubilay’ın başını kesen, bekçi Şevki ve Bekçi Hasan’ı katleden Nakşibendî tarikatı ne acıdır ki bugün Cumhuriyetimizin tepesine çöreklendi. Her gün TV ekranlarında parmak sallayarak kendisi gibi düşünmeyenleri tepelemekle tehdit ediyor. Bu tehdit zaman zaman, gerçeğe de dönüşüp ağır kayıplar veriyoruz.

                Bu yıl, 85 yıl önceki acımızı paylaşmayı, gözü dönmüş katilleri lanetlememizi engellemeye kalkıştılar. Cinayete tanık olan Menemen’deki törenlerde Menemen halkının seçilmiş temsilcilerini susturmaya kalkıştılar. Kubilay’ın öğretmen olarak mezun olduğu Bursa Muallim Mektebinde (Çelebi Mehmet Lisesi) her yıl yapılan anma törenlerini de yasakladılar. Ancak yine de yılmayacağız!..” dedi.  Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris
____________________________________________
TATİLDE NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/

MARMARİS CUMHURİYET ŞEHİDİ KUBİLAY’DA BİRLEŞTİ
tarih Tarih: 23.12.2015, 23:46 okunma Okunma: 1075
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales