Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS CHP SESSİZKEN AÇIKLAMALAR MUĞLA İL'DEN
MARMARİS CHP SESSİZKEN AÇIKLAMALAR MUĞLA İL'DEN

                CHP Muğla İl ve Marmaris başta olmak üzere İlçe Örgütleri, Basın Yayın organlarına karşı tavırlarını neye göre belirliyor?
                CHP Genel Merkezi Yüksek Disiplin Kurulunca 9 Haziran 2017 tarihinde verilen karara göre 11 Haziran 2017 tarihinde yayımladığımız; MARMARİS CHP’DE DEPREM başlıklı, “Marmaris’te; CHP Marmaris Belediye Meclisi ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri Ali Fuat Fidan, İsmet Kamil Öner ve Hakkı Şevket Bayındır, partiden 2 yıl süre ile geçici olarak ihraç edildi.” İçerikli haberimiz sonrası, Marmaris CHP’den gelen basın duyuruları aniden, birden bire kesiliverdi. Buna karşılık CHP Muğla İl Başkanlığı, yaptığımız gazeteciliği onaylarcasına ilgili davetlerine, basın açıklamalarını duyurmaya devam ediyor.

                CHP Muğla İl Başkanlığından son verilen bilgiye göre;  CHP Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır yazılı yaptığı açıklamada; Hükümet tarafından müftülüklere verilen Nikah Kıyma Yetkisinin, Hükümetin resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açmasının,Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatma olduğu tehlikesine dikkat çekerek: “ Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken, İç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi iktidar, yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. İkidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır.
                Biz kadınlar sormak istiyoruz; Kadınlar her gün öldürülüyor iken, Her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, Yoksulluk içinde iken, Çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, Özgürlükleri gasp ediliyor iken tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır?
                Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yoktur. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz.
                Müftülük kurumu İslam ile özdeştir. Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır. Bu topraklar dinine sahip çıkan, geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların %90’dan fazlası zaten Müslümandır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir.  Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır. Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir. Türkiye’de kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır.
                Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.” dedi.
Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MARMARİS CHP SESSİZKEN AÇIKLAMALAR MUĞLA İL'DEN
tarih Tarih: 03.08.2017, 04:47 okunma Okunma: 2071
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales