Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS'TEN DÜNYAYA ÇAM BALI VE BALCI GÖKMEN
MARMARİS'TEN DÜNYAYA ÇAM BALI VE BALCI GÖKMEN

            Geçen yıl Bodrum Ortakent Şubesini de hizmete açan Marmaris’in dünyaca ünlü Çam Balı’nın bölgedeki öncü markası, geçmişi 1898 yılına dayanan Balcı Gökmen, bugünlere nasıl gelmiştir?..

            Eldeki Osmanlı’dan kalan belgelere göre, 1890’lı yıllarda Rodos Marmaris’e bağlı iken, Balcı Gökmen’in ilk kurucusu Hasan Gökmen; tarımsal ve hayvansal ürünler, bal, balmumu, zeytinyağı, sebze, meyve, peynir, tereyağı gibi Marmaris’e özgü yöresel ürünleri, Ali Kaptan’ın kullandığı Paraçele adı verilen, kendisine ait motorsuz yelkenli tekneyle Rodos’a götürür satar. Rodos’tan da Marmarisliler’in ihtiyaç duyduğu ilaç, gaz yağı, çinko gibi malzemeleri alır geri döner.

            Rodos Marmaris arasındaki ticaret bu şekilde devam ederken oğul Mustafa Gökmen, baba mesleğine sahip çıkarak 1950’li yıllarda Marmaris’te bal, diğer arı ürünleri  ve yöresel doğal ürünler üzerine satış yapmak üzere bir dükkan açarak, markalaşma yolunda ilk adımı atar. Dükkanda en büyük yardımcısı ise dedesiyle aynı ismi taşıyan oğul Hasan Gökmen olur.

            “Daha ilkokul yıllarında, okuldan çıkar çıkmaz babamın dükkanına gelir çalışırdım. Bu işi böyle öğrendim. O zamanlar köylünün ürettiği seçme bal, zeytinyağı ve benzer yöresel ürünleri alır ve bu lezzetleri sevenlere satardık.” diyen 1950 doğumlu Hasan Gökmen, 1979 yılında kardeşi Vedat Gökmen’le birlikte, Balcı Gökmen markasıyla şirket kurar. Sonrasında hızlı bir atılım sürecine giren Balcı Gökmen; son 40 yılda neredeyse tüm dünyaya  ürün vererek, Marmaris’in ve  Çam Balı’nın  tanıtımında önemli bir yer tutar.


BÜYÜK DEDEDEN DÖRDÜNCÜ KUŞAK TORUNLARA
            Balcı Gökmen ailesi; “Dededen toruna” sözünü doğrularcasına, şimdilerde Gökmen ailesinin 4. Kuşak evlatları 1981 doğumlu Mustafa Gökmen ve 1984 doğumlu kardeşi Ceyhun Gökmen’le,  GÖKMENLER A.Ş. adıyla yatırımlarını genişletti ve Muğla’nın ilk Bal İşleme ve Paketleme Tesisleri’ni, 2009 yılında hizmete soktu.            Dededen gelen, babadan aldığı emanet olan  Gökmenler A.Ş.’yi, ailesinin 4. Kuşak evlatları  Mustafa Gökmen ve  Ceyhun Gökmen’e emanet eden aynı zamanda Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olan Hasan Gökmen, Marmaris Ticaret Odası’nın da kurucuları arasında yer alıyor.


            Balcı Gökmen’in satış pazarlama sorumlusu; Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü mezunu Mustafa Gökmen. Üreticiden tüketiciye kadar bal üretim sorumlusu da İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü bitiren, yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Pazarlama Bölümünde yapan, ayrıca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi MYO Arıcılık bölümünden mezun olan ve Arıcılıkta uzmanlaşmak için yine Muğla Üniversitesi Veterinerlik Bölümünde eğitimine devam eden Ceyhun Gökmen.


ANALİZİ YAPILMAMIŞ MARKASIZ BAL ALMAYIN

            Ceyhun Gökmen, analizi yapılmamış balların tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekerek;” Ballarımız, Gıda Mühendisimiz Ayşe Şahin Gençtürk tarafından detaylı analizlere tabi tutulmaktadır. Marka itibarımız için, analiz sonuçları bizim için çok önemlidir. Ballarımız Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı'nın müfettişleri tarafından ayda bir habersizce gizli müşteri programıyla denetlenmektedir.

            Bizim analiz sürecimiz; Arıcıdan alınan (istisnasız tüm tenekelerden alınan) numune, analize yollanır. Onaylanan ürün üreticiden alınarak depomuzda etiketlendikten sonra standartlara uygun şekilde tekrar numune alınarak yine analize tabi tutulur. Ürün iyiyse dolum kazanına aktarılan ürün, dolumdan önce son kez yani rafa gelmeden önce analize tabi tutulur. Onaylanmayan ürün, üreticiye iade edilir. Üreticiye gerekli uyarı ve tavsiyeler yapılır, eğitimlere yönlendirilir.

             Üreticiden ürün alımında geçmiş alımların analiz sonuçları karar sürecinde önem arz etmektedir. Arı ürünlerinin  organik olabilmesi için üretim kovan yerinin 5 km çapında karayollarından uzak olması, organik temel petek kullanması gerekir. Piyasadaki organik temel peteklerin aslında organik olmadığını düşünüyoruz. Ve Türkiye'deki organik üretim sahalarının yeteri kadar tecritli olmadığını düşünüyoruz. Özetle organik furyasını bir rant kapısı ve fahiş fiyatlara mazeret yaratma çabası olarak görüyoruz.

             Tüm analiz ve ürün saklama ve depolama satış personel masrafları dahil en az üretilen ürün bile olsa 850 gr bir süzme balın satış fiyatı 35 TL den petek balı fiyatı 50 TL'den fazla ise bu fiyat fahiştir. Şişirmedir.
            Analiz nedir bilmeyen markası olmayan denetlenmeyen kişilerden ürün almamanızı tavsiye ediyoruz. Standartlara uygun ballar bizim gibi firmalar tarafından toplanır. Kötü ballar ne yazık ki imha edilmez. Üreticiye geri verilir. Bu ürünler kontrolsüzce satılırsa kalıntı ve doğal olmayan şeker insan sağlığına şifa yerine zarar verme riski taşır.

            Firmamız Muğla'da göstermelik analiz yerine detaylı ihracat analizi yapan belki de tek firmadır. Ürünümüzü rafa koyarken Gıda Kodeksinin belirlediği sınırlara yaklaşmayan çok iyi standartlarda bal koymak en büyük gururumuz. Para kazanmayı ön plana koyan bir firma değiliz. Atadan gelen mesleği yeni standartlara uygun uygulayarak, deneyimlerimizle en yeni standartları takip ederek, itibarımızı korumak bizi biz yapan özelliğimizdir.” diyor. AjansSevgi Marmaris

BALCI GÖKMEN Marmaris - Bodrum
Tel (0252) 412 11 60 - 413 83 69
       
www.balcigokmen.com
Ulusal Egemenlik Cad. No. 24/C   MARMARİS
____________________________________________

TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MARMARİS'TEN DÜNYAYA ÇAM BALI VE BALCI GÖKMEN
tarih Tarih: 01.04.2018, 01:32 okunma Okunma: 7830
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales