Marmaris Bülten
MARMARİSTE DATÇA'DA AKYAKA'DA DALYAN'DA NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MAHALLEMİZİN ADALETİ YOK OLDU
MAHALLEMİZİN ADALETİ YOK OLDU

                Mahallemizde; yürüdüğü zaman kararlı ve dimdik yürüyen, nereye gideceği ne yapacağı net bilinen öğretmen emeklisi bir Adalet teyzemiz vardı.
                Siyah beyaz kırçal saçlarını, kalem  figürlü tokası  ile tuttururdu. Saçlarındaki beyazlar, yaşanılamamış, siyahlar da yaşanılacak günlerinin iç içe olduğunu vurgulardı. Mahalledeki tüm çocuklar için Adalet teyze, bir merkezdi. Günün hangi saati olursa olsun kapısını çalan her çocuğu,  ayırım yapmadan dinlerdi. Çocuk bu, aralarındaki ufacık bir anlaşmazlıkta, her iki taraf ta koşarak Adalet Teyze’nin kapısında bulurdu kendini. Nefes nefese, “Adalet teyze, Adalet Teyzee!” diyerek, heyecanla sorunlarını anlatırlardı.  Adalet Teyze de  her defasında, “Durun çocuklar, önce bir soluklanın, geliyorum.” diyerek mutfaktan bir sürahi su ve bardaklarla dönerdi. Çocukların önce su içerek sakinleşmelerini bekleyip, sonrasında sorunlarını dile getirmelerini isterdi. Çoğu zaman çocuklar gülümseyerek birbirlerine bakıp, “Bizim sorunumuz neydi?..” derlerdi.  Mahallenin Adalet teyzesi vardı. Her zaman, her çocuğun koşup kapısını çaldığı akıl fikir aldıkları Adalet teyzemiz…
                Kimi ana babalar, “Deli kadın… İşin gücün yok mu, kaç yaşına gelmişsin, otur bir köşede, çoluk çocuğa laf anlatılır mı!” diye hoş tepki verip, dalga geçerlerdi. Koca mahallede gel zaman git zaman, günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovaladı ve bir gün sorun yaşayan çocukların gittiği Adalet Teyze’nin kapısı, ilk kez açılmadı.  Kapıyı vurdular, tekmelediler ama açan yok!..  Kulaklarını kapıya dayadılar içeriden gelen bir ses te yoktu.  O sırada sokaktan geçen meraklı Melahat teyze çocuklara bakıp, “Evdedir evde,  duymamıştır. Tekrar çalın kapıyı!..” diyerek, Adalet teyzenin kapısını tıkırdattı. Yine ses yok?.. Çocuklar ve Melahat teyze evin çevresini dolaştılar, camlardan içeri bakmaya çalıştılar. Melahat Teyze çocuklara, başını iki yana sallayarak, “Adaleti kim ne yapacak!.. Bekleyin gelir.” dedi ve yokuş aşağı, sokaktan hızlı adımlarla uzaklaştı.
                Ve geçen birkaç saat sonrasında öğlene doğru mahallenin bakkalı, manavı, kasabı, fırıncısı, manifaturacısı derken, Adalet teyzenin kapısında neredeyse tüm mahalleli, Adalet teyzenin haber vermeden bir anda yok oluşuna, tedirgin bir bekleyişle, anlam yüklemeye çalışıyordu…
…………………
                Mahalle sakinleri Adalet Teyze’nin bir gün geri döneceğini umut etseler de, o günden sonra ortaya hiç çıkmayan adaleti ve Adalet teyzeyi hep aradılar.
                Çocukluğumuzda adalet kavramını, Adalet teyze ile öğrenmiştik. Adalet Teyze’nin bıkmadan, usanmadan söylediği o sözler mahallemizde biz çocukların yaşam anahtarı, alfabesi olmuştu. Bize bıraktığı mirası; “Ne onun ne de bunun adaleti.  Adalet,  yaşadığımız sürece yaşamın her aşamasında  doğru bakarak, tarafsız uygulamak ve uygulatmak için var olduğumuzda, tüm değerleri korur ve yaşatır..” anlayışıydı. Adalet teyzemiz; yaşamımızın her evresinde birey olarak,  aile olarak, mahalle olarak, ilçe, il, ülke olarak hakları eşit, tarafsız doğrudan yana kullandığımız taktirde, tüm temel değerlerin korunduğunu ve adaletin olduğu yerde silahın yerinin olamayacağını öğretmişti bizlere. Geçmişten bugüne düşündüğümde aklımda takılı kalan soru, “İnsansız adalet olur ama adaletsiz insan olur mu?..”
                Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söyleyişindeki, “ Adalet Mülkün Temelidir.”  İlkesi ile yolumuz, yönümüz, değerlerimiz kim olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın adaletten yana olsun.
                Çocukluğumuzun Adalet teyzesine rahmet dilerken, çocuklarımız için filizlendirdiği bizlerden, yeni Adalet teyzeler, amcalar çıkması umuduyla.
                                     Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

MAHALLEMİZİN ADALETİ YOK OLDU
tarih Tarih: 17.04.2016, 23:36 okunma Okunma: 1323
Yorumlar
Son yıllarda kaybetmeye başladığımız,kaybetmekten Endişe duyduğumuz, bir olguyu bir ihtiyacı sanki bir ironiyle dile getirmiş Sevgili Birsen Dinç..! Ve "nsansız adalet olur ama adaletsiz insan olur mu?" Diye sormuş.Bu soru düşündürttü,yaktı,sızlattı! Adaletin bir gün herkese Lazım olabileceğine dair bir farkındalık yarattı.Teşekkürler Birsen Dinç
Tarih: 18.04.2016 - 07:18 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Adalet şu anda yoğun bakımda çırpınıyor. Umarım kurtarırız. Eğer ölürse ne mülk kalır ne temel. Adaletin arkasından aman fatiha okumayalım.
Tarih: 20.04.2016 - 16:39 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales