Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KÜÇÜK İŞLER GÖRENİ OLABİLMEK - Yazar Perviz Özdündar
KÜÇÜK İŞLER GÖRENİ OLABİLMEK - Yazar Perviz Özdündar

                “Sayın Perviz Hanım, öncelikle bayramınızı kutlar, olumlu eleştirileriniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.  Aziz Ethem Tolun  - TŞOF Sivrihisar Tesis Müdürü”
                Soğuk kış günlerini yaşadığımız bu günlerde; yazdan kalan, telefonuma gelen yukarıdaki mesaj notuyla başlamak istedim yeniden merhabama da…
                2015 Ramazan Bayramı'nın birinci günü, Ankara - Marmaris yolculuğundayız. Sivrihisar tesisleriyle başlayan dinlenme zincirleri esnasında, diğer birkaç mola yerlerinde de herkes için çok önemli olan ama uğraşmaya zaman bulunamayan, özellikle engelli, yaşlı ve çocuklar için tehlike oluşturabilecek her şeyden ama her şeyden sade bir vatandaş olarak, kendimi hep sorumlu hissetmişimdir.
                Kim bilir, belki de çocukluk yıllarımdan beri hep kendimden çok büyüklerle sohbet etmeyi tercih ettiğimden, onların kullandığı atasözleri ve özdeyişleri kapmamdan, kendimi hep onlarla bağdaştırabilmemden, empati sağlayabilmemden olabilir mi diye düşünmüyor da  değilim!..
                “Bir gün herkes, yaşlı ve her an bir engelli adayı olabilir.” sözünü hep anımsayarak,  telefonuma gelen mesaj için duyarlılığından dolayı TŞOF Sivrihisar Tesis Müdürü Aziz Ethem Tolun ‘a, bu köşeden teşekkür etmek istedim.
                Yol boyunca hizmet gördüğüm diğer tesislerde  neler mi oldu?
                Engelli tuvaletlerindeki standarda uymayan kilitli kapılar açıldı, aksaklıklar, sallanan korkulukların bayramda da olsa, hemen tedarik için çaba gösterilme duyarlılığı sağlandı, kaygan zemin uyarıları levhalarının konulması dahil, engelli sorunlarına hem de anında çözüm getirilmesine neden olmak için demek ki “Küçük işler bakanı değil de göreni olmak” hiç ummadığınız, bir göre göre geliyorum diyen bir kazanın önlemesine, size Allah razı olsun diyenlerin sayısının arttırılmasına neden olabiliyor ve en azından azap olacak bir durumu, huzura çevirmenin mutluluğunu yaşatabiliyor!..
                Karşılaştığım hizmet sektörlerinde; memnuniyetimi ya da memnuniyetsizliğimi lüzumlu gördüğüm anlarda anında değerlendirme, anket doldurma, şayet formları yoksa  "söz uçar, yazı kalır!" prensibiyle kağıda aktarma uygulamasını, yaşam felsefesi haline getirdim.
                Hizmet aldığım yerlerden, üşenmeden sözlü veya yazılı övgümü de yergimi de çok haklı bulduğum; özellikle çocuklar, yaşlılar ve engellileri ilgilendiren yerlerde  yapıyor, ufakta olsa sorumlu vatandaşlık görevimi yapmış olmanın huzurunu yaşıyor, yaşatmaya çalışıyorum!..
                “Böyle gelmiş, böyle gider, sanki değişecek mi bu aksaklıklar?”diyenler, deneyin ve takip edin!..
Şaşırtıcı sonucu göreceksiniz, yeter ki  varlığınızı ve duyarlılığınızı  hissettirin!..
                Trafikte, yaya kaldırımlarında, kamuya açık hizmet sektöründe, kısaca insanın hayvanın hatta bitkilerin olduğu her yerde, ”Herkes birer potansiyel engelli adayıdır!” sözünü hatırlatarak, Özellikle engelli vatandaşlarımızın yaşama özgürlüğüne öncelik tanıyacak olanlara, sağlıklı yıllar diliyorum.
                                                  ODTÜ’lü Yazar Perviz Özdündar
__________________________________
TATİLDE NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?
www.marmarisbulten.com/Haberler/Nereye_Gidilir_Nerede_Kalinir/

KÜÇÜK İŞLER GÖRENİ OLABİLMEK - Yazar Perviz Özdündar
tarih Tarih: 22.12.2015, 02:03 okunma Okunma: 1674
Yorumlar
Pervizciğim, emeklerine sağlık arkadaşım..Herkesin birgün başına gelebilecek konular..Önemseyen, okuyarak duyarlılığını gösteren arkadaşlarıma da teşekkürler..Çoğu kez yetişme telaşından aldırmıyor insanlar..Farkındalık yaratan yazın için çok teşekkürler..
Tarih: 22.12.2015 - 11:50 | Gönderen: Defne Ataman Süral - ANKARA
Pervizcim güzel yüreğinin götürdüğü her yer sana ve tüm canlılara mutluluk verip yaşamında sana küçük altın dakikalar hemen etrafını sararak küçük adımlarla daha bir ışık ışık günlere döndüğünü hissedeceksin; Yazında hissettiğin gibi...
Tarih: 24.12.2015 - 02:05 | Gönderen: Bilge Özbakır
Perviz Hanım yüreğinize kaleminize sağlık. Yaşama hep kendi penceremizden bakmaya alışmış bir toplumuz. Evrende verilen tüm imkanlar yaşayan canlılara ortak verilmiştir. Su gibi, hava gibi. Toplumsal yaşam alanlarını planlarken hepimizin bir gün ihtiyacı olur ön görüsü ile değilde, planın bir parçası olduğunu toplum olarak unutmamak dileğiyle.
Tarih: 27.12.2015 - 18:06 | Gönderen: Birsen Tankaya Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales