Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KUBİLAY OLAYINDA TÜRKİYE’DE DEVLET VARDI
KUBİLAY OLAYINDA TÜRKİYE’DE DEVLET VARDI

                Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Başkanlığı; 23 Aralık 1930’da, İzmir’in Menemen ilçesinde,, askerliğini yedek subay olarak yapmakta olan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ ın ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki'nin şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar’ın 84. Yıl dönümünde bir anma mesajı yayınladı.

                Mesajda; Cumhuriyet ilan edileli 7 yıl olmuş, Ülkede devrimler yapılıyordu. Mustafa Fehmi Kubilay 1906 doğumlu, Giritli bir ailenin çocuğu, “Cumhuriyet Öğretmeni” idi, Menemen’de askerlik görevini Yedek Subay olarak yapıyordu. Olay günü 24 yaşındaydı.
               
Bundan 84 yıl önce bu gün;  23 Aralık 1930 İzmir’in ilçesi Menemen; korkunç bir insanlık dramına tanık olmuştu.  O sabah Menemen ilçesinde tuhaf şeyler oluyordu. Sabahın erken saatlerinde dördü silahlı altı çember sakallı yobaz, Menemen Belediye Meydanı’nda tekbir getirerek dolaşmaya başladı. Bu kişilerin başlarında sarık, sırtlarında cübbe vardı. Bu altı kişi “Biz şeriat ordusuyuz” diyerek meydandaki Müftü Camii’ne girdiler. Elebaşları olan Derviş Mehmet camide namaz kılanlara kendini “Mehdi” olarak tanıttı ve dini korumaya geldiklerini söyledi. Arkalarında 70 bin kişilik bir Halife ordusu olduğunu, öğle saatlerine kadar şeriat bayrağı altında toplanmayanların kılıçtan geçirileceğini tebliğ etti.
               
Derviş Mehmet isimli kişi ve arkasındaki yobazlar camideki yeşil bayrağı alıp uzun bir sopaya taktılar.  Belediye meydanına bir çukur kazıp bayrağı oraya diktiler. Yobazlar bayrağın çevresinde tekbir getirerek dönmeye başladılar, bir yandan da bağırıyorlardı:
Şapka giyen kafirdir.  Yakında yine şeriata dönülecektir. Bize kurşun işlemez!” İşin acı yanı, Menemen ahalisinden bazıları bunlara alkış tutmaya başlamıştı!
                Olaylar ilçedeki askeri birliğe duyuruldu. Alay Komutanı, Yedek Subay Mustafa Fehmi Kubilay’ı bir manga askerle birlikte oraya gönderdi. Silahlarında mermi yoktu. Süngü takıp olay yerine gittiler. Kubilay askerlerini meydan girişinde bıraktı ve yobazlara “Teslim olun” çağrısı yaptı. İşte o anda yobazlardan biri silahını çekip ateş etti ve asteğmen Kubilay yaralanıp yere düştü.
Ayağa kalkıp cami avlusuna doğru kaçmaya çalıştı ama gücü tükenmişti. Orada tekrar yere düştü.
Çevredeki kalabalık ise paniğe kapılmıştı, kaçıyordu. Derviş Mehmet ve yobaz güruhu işte o anda Kubilay’ın başına çöktüler. Mehmet çantasını açıp testereli bağ bıçağını çıkardı… Yaralı yedek Subay Kubilay’ın başını oracıkta kıtır kıtır kesip gövdesinden ayırdı. Saçlarından tuttuğu kesik baş, Derviş Mehmet’in elinde kaldı. Gencecik Kubilay’ın kesik başını yeşil bayrağın sopasına geçirdiler.Bütün bunlar olurken yine tekbirler getiriliyor, “Ey ahali din elden gidiyor, şeriat isterük” sesleri Menemen’de yankılanıyordu.
 
               Silah seslerini duyan mahalle bekçisi Hasan olay yerine yetişti, ateş edip yobazlardan birini yaraladı. Hemen ardından yobazlar ateş etti, Hasan şehit edildi. Arkadaşının yardımına koşan bekçi Şevki de açılan ateşle şehit düştü. Menemen’de birkaç dakika içerisinde üç şehit verilmiş, bir baş kesilmişti.
                Hemen ardından, ilçedeki askeri birlik olay yerine yetişti. Manzara korkunçtu. Üç şehit yerde yatıyor, Kubilay’ın kesik başı yeşil bayrağın sopası üzerinde asılı duruyordu. Askeri birlik ateş etti. Yobazlardan bazıları yere serilirken, bazıları kaçtı. Daha sonra hepsi birden yakalandı. 1930 Menemen irtica olayı, Genç Cumhuriyet rejiminin, 1925 yılındaki Kürtçü - şeriatçı Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayıdır.
Bu gericiler; Tabi ki Cumhuriyetin ilanını güle oynaya kabul etmediler. Benzer olaylar Milli Mücadele döneminde bile yaşandı. Her fırsatta İrticai faaliyetleri hortlatmak için Yunan ordusuna karşı savaşan Mehmetçiği arkadan vurmaya, düşmanla işbirliği yapmaya çekinmediler ve utanmadılar. Konya, Yozgat, Düzce, Gerede gibi yerlerde ordumuza karşı isyanlar çıkarıp düşmanla işbirliği yaptılar.
                Kubilay olayında Türkiye’de “DEVLET” vardı.
Genç Cumhuriyetin kurucuları kararlı idi. Menemen’de derhal sıkıyönetim ilan edildi. General Mustafa Muğlalı başkanlığında bir Harp Divanı kuruldu. Olaya doğrudan ve dolaylı katılanlarla birlikte destek verenler de yargılandı.
18 gün süren mahkeme sonucunda 40 kişi sorumlu görülmediği için salıverildi, 27 sanık beraat etti, 41 sanık çeşitli hapis cezaları aldı.
36 kişiye idam cezası verildi. Ancak bazılarının yaşı küçük olduğundan, onların ölüm cezası ağır hapse çevrildi. 28 yobaz ve destekçileri, 3 Şubat 1931 gecesi Menemen’de, Kubilay’ın başını kestikleri yerde asılarak idam edildi. Adalet yerini bulmuştu. Atatürk, Menemen olayına çok kızdı. Daha sekiz yıl önce Yunan çizmeleri altında inleyen bir ilçede yobazların bu yaptığı ve halktan bazıları tarafından bu sürüye destek verilmesi, Atatürk’ü çileden çıkarmıştı. Menemeni haritadan silmeyi bile düşündüğü, sonra çevresi tarafından ikna edildiği iddia edilir.
                Atatürk
olay sonrasında açıklama yaptı: “Büyük ordumuzun kahraman genç subayı ve Cumhuriyet’in idealist öğretmen kadrosunun kıymetli üyesi Kubilay Bey, temiz kanı ile Cumhuriyet’in hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir.” Olayın ardından Menemen’de devrim şehitleri yedek subay asteğmen Kubilay, bekçi Hasan ve Şevki adına görkemli bir anıt dikildi. Anıtın üzerinde şöyle yazıldı: “İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.”
                Bugün, Menemen’de gerçekleşen irtica olayının 84. yıldönümü. Ne yazık ki 84 yıl sonra bu gün “O Gericiler” halen bu niyetlerinden vazgeçmediler. Cumhuriyeti ve ilkelerini içlerine sindiremediler. “Din Devleti” İsteklerini, Cumhuriyet Kazanımlarımızı kullanarak tekrar tekrar hortlatmaya çalışmaktadırlar. Bu yobazlara iadei itibar yapılmasını gündeme getirmeyi hiç utanmadan dillendirebilmektedirler. Olmayan bir şey iade edilemez.  O gün ordumuzu ve halkımızı arkadan vurmaktan ve düşmanla işbirliği yapmaktan çekinmeyenler tarihin karanlığındaki yerlerini bulmuşlardır. Bu gün de aynı hayaller içinde olanlar aynı yerde onlarla buluşacaklardır.
                Kan ve can pahasına; çok zorlu mücadelelerle elde edilen “Cumhuriyetimiz” onun kazanımlarından ve haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurgularken,  Devrim Şehitlerimiz Kubilay, Hasan ve Şevki’yi Minnet, Sevgi ve Saygı ile anıyoruz. “ denildi.
AjansSevgi Marmaris

______________________

2015 Yılbaşı programlarınız öncesi rezervasyonlarınızı artırmak ister misiniz?
TIKLAYIN!
www.marmarisbulten.com/Haber/yeni_yila_daha_kazancli_girmek_isteyenlere_marmaris_2015/

KUBİLAY OLAYINDA TÜRKİYE’DE DEVLET VARDI
tarih Tarih: 23.12.2014, 22:21 okunma Okunma: 1263
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales