Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KADIN SİYASETİN NESNESİ DEĞİL ÖZNESİ OLMALI
KADIN SİYASETİN NESNESİ DEĞİL ÖZNESİ OLMALI

                Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Kadın Kolu Başkanı Canan Adalıoğlu,  5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 80. Yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada;  seçme ve seçilme hakkını dünyada en erken alan Türk kadınının, 80 yıl sonrasında bile siyasi temsil düzeyinin istenilen düzeyde olmadığına dikkat çekti.
                Adalıoğlu
açıklamasında;  “1930 yılında yerel, 1934 yılında genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı birçok ülkeden önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınına verilmiştir.
                Birçok Avrupa ülkesinden önce kazanılan seçme ve seçilme hakkını kadınlar layıkıyla kullanmamış olup geleneksel ataerkil toplum kurallarına uyarak özellikle siyasi yaşamda etkin rol almamışlardır.
                Oysa Atamızın önderliğinde kadınlara verilen bu hak; Kadınlar için, vatandaş konumuna geçtiğini, Toplumda erkekle eşit statüde kabul edildiğini, Türk kadının toplumdaki rolünün, konumunun ve çağdaşlaşmasının dönüm noktasıdır. Türk kadınına tanınan bu hak Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir. Ne yazık ki seçme ve seçilme hakkını erkekle eşit biçimde dünyada en erken elde eden Türk kadınının hiçbir hukuki engel olmamasına karşın siyasi karar organlarındaki temsil düzeyi 80 yıl sonra bile arzu edilen noktada değildir. 
                Kadın, bir milletin yaşayan bir toplumun temel öğesidir. Bir toplum aynı amaca kadını ve erkeği ile birlikte yürümez ise yükselip uygarlaşmasının teknik ve bilimsel olarak imkanı yoktur.
                Bu nedenle biz kadınlar; Atamızın bizlere kazandırdığı seçme ve seçilme hakkının değerinin bilincindeyiz. Hayatın her alanında daha aktif rol üstlenmeye siyasette daha çok rol almaya, bu doğrultuda gerekli tüm adımları atmaya, eşit katılım - eşit temsil mücadelemizi sürdürmeye, bu konuda hiçbir taviz vermemeye ve siyasetin nesnesi değil öznesi olmaya kararlıyız. “ dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

KADIN SİYASETİN NESNESİ DEĞİL ÖZNESİ OLMALI
tarih Tarih: 05.12.2014, 12:51 okunma Okunma: 853
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales