Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KADIN OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI
KADIN OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

                İnsanın insana yaptığını, hiçbir canlı biri birine yapmamıştır.
           Düşünün bir kez, bugüne kadar hiçbir yılan, başka bir yılanı sokmuş mudur?.. Ya da bir aslan diğer bir aslanı parçaladı mı, ya bir tilki?.. Başka bir tilkiyi kandırmış mıdır sizce?..  Hangi canlı türüne zevk için saldırır, yaralar veya öldürür?
                  Hepimizi bildiği gibi, İnsan dışında kalan tüm diğer canlılar, yaşamın verdiği döngü içerisinde, ancak yalnızca karınlarını doyurmak için yaşamın onlara sunduğu besin zinciri dizisinde yaşantılarını sürdürmek için biri birilerine saldırırlar…
                Hangi çağda yaşarsak yaşayalım, dünyanın hangi toprak parçasında doğmuş olalım,   hangi dine mensup olursak olalım, hiçbir durum da bir kadını  dövmek, saldırmak,  tecavüz etme hakkına hiç kimse sahip değildir!..
                Nasıl bir kafa yapısı, nasıl bir yaşam boyutu aklım almıyor!..
                  Seni bir kadın doğurmadı mı? Yaşama tutunmak için bir annenin, bir kadının kollarında büyümedin mi?.. Doğru ya  sen tavşan kovuğundan çıktın,”Baaam” diye!
                Nedir bu kadınlara olan düşmanlık!?. Sizin kafa yapınıza göre, bir kadının yaşam alanı, sizin sapkınlık derecesindeki düşüncelerinizle mi sınırlı kalmalı?
               
 Bazı toplumlarda doğan kız çocuğu, o aileye verilen cezaymış gibi bakıldığı sürece, o toplum yapısında kadının yaşam alanı yok diyecek kadar azdır. Kızlar okumasın diye çaba harcarlar, sonra kadınlarını doktora götürdüklerinde kadın doktor yok mu diye ortalığı yıkarlar. Aman Allahım nasıl bir yaman  çelişkidir?..
                 Yasağın, öfkenin, kinin, nefretin ve ötekileştirmenin dışa vurması, nasıl bir bakış açısında oluşur, beslenir ve büyür! 
                Ne güzel bir savunma, “Bir anlık şeytana uydum!”..  Şeytanın işi gücü yok seni dürtecek, “Hadi kalk, çık sokağa, al eline bıçağı, gördüğün kadına saldır” diyecek(?).. Acaba şeytan diye  tanımladığın şey,  sen olmayasın?.. Şeytana uyduktan sonra(!)  aynaya hiç baktın mı?   Ufacık bir vicdan kırıntısı varsa içinde, baktığın o aynada suratına tükürdün mü? Yaşamı boyunca o insana verdiğin zararın telafisi var mı sence? ..
                İnsana saygı,  önce yaşadığı evde başlar. Evde, sevgi saygı varsa  ve hiçbir ayrım yapılmadan kadın ve erkek eşitse bu bakış açısını, yaşadığı her alanda korur ve yaşatır.
                Kadın saldırılan, dövülen, aşağılan,  evlere kapatılan değil;  kadın bireydir, kadın yaşamın vazgeçilemez bir parçasıdır, koruyup kollayandır. Kadın hayatın her aşamasında yan yana yürüyecek - yürünecek yoldaştır.” düşüncesinin oluştuğu toplumları hep beraber büyütmek, korumak ve yaşatmak dileği ile.
                                        Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

KADIN OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI
tarih Tarih: 01.02.2016, 02:42 okunma Okunma: 1122
Yorumlar
Bir kadın olarak değil bir insan olarak okudum bu satırları ağır geldi. Yüreklere dokundun yine Birsen Dinç,teşekkürler sana
Tarih: 02.02.2016 - 05:40 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Okurken yine tüylerim diken diken oldu. Çok güzel dile getirmişsin yaşananları.İnsanın insanlığından utandığı olaylardan sadece bazıları.
Tarih: 05.02.2016 - 12:25 | Gönderen: emine gürpınar
Türkiyede kadın olmak zor. Her gün bir yerlerde kadınlarımız malesef ya tecavüze uğruyor ya cinayete kurban gidiyor. Acı gerçeğimiz... Kız çocuğu olmak ise, çok daha zor. Çocuklar her şeyi ister. Okumayı da ister. Onlara her şeyi veremiyorsan, bari okuma hakkını ver. Hiç değilse büyüyünce birşeylere ulaşma şansı olsun.
Tarih: 07.02.2016 - 14:04 | Gönderen: Aysel Aykın
Sevgi ve saygı tek ihtiyacımız... Bu güzel yazı için çok teşekkürler.
Tarih: 07.02.2016 - 19:27 | Gönderen: Arzu erden
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales