Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KADIKÖY’DE KİTAPLAR ARASINDA KAYBOLMAK
KADIKÖY’DE KİTAPLAR ARASINDA KAYBOLMAK

                Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 8.Kadıköy Kitap Günleri’nde; bireysel yazar olarak, ben de  oradaydım.
                 1 - 5 Haziran tarihleri arasında, 5 gün boyunca bu atmosferi paylaşıp, oranın bir parçası olmak benim için büyük bir onur oldu. Mekan olarak tarihi Haydar Paşa Garı, kitaplar eşliğinde gelenleri sarıp sarmalayıp kitaplar dünyasında, sihirli bir yolculuğa çıkarıyordu. Bu yolculuk kitaplar arasında kaybolmaktı.
                 “Aman Allah’ım,bu ne güzel bir duygu!..” 29 harfin buluştuğu, dünyalara sığmayan büyük sihirli güç…  Harflerin, kelimelerin sihiri her yazarda ayrı hayat bulup, her yazarda farklı hislerle yazmanın gücünü sergilemektedir. Kelimeleri doğru sıralayıp anlamlı cümleler kurduğumuzda, duyguların eşliğinde ağıtlarla, gülüşlerle, düşüncelerle farklı pencereler açılıyordu insanlarda. Harflerin kelimelerin gizemi, her kitapta ayrı bir bütünlükte var olmanın gücünü sergiliyordu.
                Sağım solum, önüm arkam, uzun uzun masaların dizilip, masalar üzerinde sergilenen kitap bahçesi gibiydi tarihi Haydar Paşa Garı’nda. Hangi kitaba baksam, renkli kapaklar eşliğinde bana göz kırpıyorlar, kulaklarımda fısıldayan sesleri ile “Beni oku, beni oku!” haykırışları ile çınlatıyordu tarihi garı. Her yazar kendi kitabında kendi varoluşunu bir kez daha yansıtmıştı okurlarına.
                Her yaş grubundan kitapseverler, oradaydı. Hani derler ya “Yediden, yetmişe…”  sanki bitmeyen insan seli! Yazarlar, çizerler, okurlar bir araya gelince üçlüyü tamamlayıp, yazmanın ve okumanın gücü sergileniyordu. Her gelen kişinin ayrı bir rengi vardı. Benim için en renkli grup okulların getirdikleri öğrencilerdi.  Sıra sıra küçük ayak seslerin ritmiyle yarattıkları müzik eşliğinde, yüzlerinde ki gülüşleri de getirmişlerdi tarihi gara.  Gülüşleri eşliğinde küçücük tertemiz yüreklerindeki heyecanla, peronlar arasında  kitaplara  yolculuk yapıyorlardı. Peronun sonuna gelindiğinde, bir çocuk sesi çınlatıyordu kulaklarımızı, “Aaaaa, yolculuk bitti mi?”  sesleri eşliğinde geldikleri yöne geri dönerek, ellerindeki kitap paketleri ve gülen yüzleri ile kitaplar arasında gözden kayboluyorlardı.
                Haydar Paşa Garı’nın yaşanılmışlığına yolculuk yapmak için bir an gözlerimi kapatıyorum, her kitabı bir birey olarak düşünüyorum.  Çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı hepsi bir anada, orada yaşanılmışlığı anlatıyordu. İşte o an, peronlar arası koşturan yolcuların ayak sesleri eşliğinde, bağrı yanık bir ananın evladını yolcularken, “Güle güle kendini iyi bak!” seslenişleri inletiyordu tüm yürekleri. Başka bir perondan koşarak gelen, tren vagonlarında yavuklusunu arayan bir sevdalının utangaç gözlerine tanıklık yapıyordu asırlık gar. Bir asırdır nice insanları uğurlayıp, nice insanları kavuşturdu. Ayrılıklar, özlemler, sevdalar, kavuşmalar!.. Tarihi mekan, gururla dimdik ayakta ve bu sefer yolculuğu kitaplar eşliğinde sundu gelen yolcularına.
                Beş gün boyunca duyguların engin denizinde yol aldık düş bahçelerinde. Soner Yalçın’ın “Galat-ı Meşhur”u, Muzaffer İzgü’nün  “Donumdaki Para”, Nilgün Hansoy’un “ Hiç Ağlamadım”, Tamer Karahan’ın “Mavi”si ve benim “Serseri Gönlüm Döndün mü?” İle peronlarda yerlerini almıştı okunmaya aç olan kitaplarımız, ait olduğu kişileri bulmak için.
                Bizlere bu imkanı sağlayan Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Aykurt Nuhoğlu’na, ve bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
                                   Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

KADIKÖY’DE KİTAPLAR ARASINDA KAYBOLMAK
tarih Tarih: 07.06.2016, 02:11 okunma Okunma: 1514
Yorumlar
Hala kitapları koklayan,onlara dokunan,çocuklarına da bunu öğreten insanlarımız oldukça ülkem için umudum artıyor.Eli kalem tutup yüreğindekileri kitaba dökebilen ve bizimle paylaşan tüm yazarlarımıza selam olsun...iyi ki varsınız!
Tarih: 07.06.2016 - 07:30 | Gönderen: Müge Akın Öztuncer
"Kitaplardan daha iyi bir yol Arkadaşı bilmiyorum" Haydarpaşa Garı, Vagonlar, Kitaplar,Yazarlar ve tabii Sevgili Birsen Dinç ve "Serseri Gönlüm Döndün mü" ayrıca Kitapseverler! Yazarımızın anlatımı o kadar güçlü ki ve okuyucuları ile öylesine bir bağ kuruyor ki...! Benimde ziyaretçi olarak Bulunduğum ortamı öyle tasvirlemiş ki o ortamda bulunmamış olsam Yazarımızın anlatımında ki duygu ve heyecanı yaşardım diyorum ama şanslıyım ki yaşadım ve Yazarımızın anlatımı ile Yaşadığım duygular örtüşünce dedim ki eh kalemine sağlık Sevgili Birsen Dinç "Bana seni gerek seni" Teşekkürler yüreğimize dokunan kelimelerin ruhumuzu aydınlatan cümlelerin beynimizi uyaran konuların için teşekkürler! Tüm kitap dostlarına teşekkürler ve tabiki bizi buluşturan emeği geçen herkese teşekkürler!
Tarih: 07.06.2016 - 11:02 | Gönderen: Nevcihan dinç
Yaşam destek ünitelerimizden kitaplarla buluştum yeniden . Adeta bini bir yerde kitapların şöleni gibi.
Çok iyi ifade etmişsin o güçlü kaleminle. Öncelikle seni kutluyor yolun açık okuyanın bol olsun diyor, emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.
İyi ki varsınız ve bizleri besliyorsunuz , tüm yazarlara , şairlere ve çizerlere selam olsun ... Minnetle ...
Tarih: 07.06.2016 - 13:24 | Gönderen: Güler Özcan
Şimdi bizleri ömürleri yarım asrı geçti. Dönüp baktığında maziye hayaline serilir koskoca yılar. Yalnıca bir saniye koskoca yıllar.
Tarih: 15.06.2016 - 14:06 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales