Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
İki Kıtaya Nazım
İki Kıtaya Nazım

                    Kültür Merkezinin ismi: Mustafa Kemal
          Sahnenin ismi:  Attila İlhan
          Anılan: Nazım Hikmet Ran…
          Konuklar: Nazım Hikmet Vakfı - Vakıf Başkanı Rutkay Aziz, Sinema SanatçısıTarık Akan, Heykeltıraş Mehmet Aksoy,  Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve yürekli Nazım dostları İstanbul halkı…
           ...............
                15 Ocak 2014 tarihinde; köprü vazifesi yaparak
iki kıtayı kocaman sevgisi ile birleştiren Nazım için, gereği düşünüldü.
                112 yaşında, hala bir yerlere sığdırılamayan en sonunda SANATÇILAR PARKI’nda yerini buldu. Değerli heykeltıraşımız ile sohbetimiz sırasında, “Nazım’ın Üsküdar semtinde bulunan evinden dolayı öncesinde burayı düşündüğünü, sonra Ortaköy ve en sonunda, çok da güzel bir yerde yerine ulaştığını düşünüyorum” dedi.
                Gündüz  SANATÇILAR PARKINDAyapılan açılışı; değerli sanatçımız Yaşar Kemal tarafından gerçekleştirilen ve sonrasında, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen kokteyl ve Kıbrıslı sanatçımız Aysun Kahraman hanımefendinin, heykeltıraşımız Mehmet Aksoy’un çalışmaları sırasında sadece gözlemlerinden ve onda hayret uyandıran çekiç sesleri ile oluşturduğu ve adını “Nazım ile Mehmet’i birleştirdim” diyerek ifade ettiği film müziği ki, “Naz – ı – Mem” adını vermiş, gösterimi ile başladı. İnsan da derinlik ve yaratılmış olmanın perde arkasında yaratmanın en güzel anlatım ifadesi bulunmakta.
                Nazım Hikmet Vakfı Başkanı, değerli sanatçımız Rutkay Aziz’in derin konuşmaları ve tiyatro sanatçımız Altan Erkekli’nin, Nazım’ın “ Vatan Haini” adlı şiiri yorumlandığı anda, salonu ayakta izleyen Nazım dostları ve izleyiciler, ıslıklar ve alkışlarla esere dahil oldular. Ve bir diğer güzide sanatçımız Tilbe Saran’ın “ Güneşli Günler Göreceğiz Çocuklar” şiiri ile seyirci doruğa ulaşmıştı.
                Şiir dinletisi ve Çellistanbul ile oldukça hüzünlü dakikalar yaşandı. Dilek Türkan, “provalar sırasında dahi gözyaşlarını tutamadığını” ifade ederken finale doğru gelirken, “Artık biraz tebessüm ile ayrılalım.” diyerek, Kaptan – ı zade Ali Rıza Bey’in “ Cici Beyim Gel” eseri ile noktaladı. Dilek Türkan, Güvenç Dağüstün ve Derya Türkan performanslarıyla, bu unutulmayacak geceye başka bir anlam kattılar.
                Ve sahnede kurulu olan 112 adet mum, gösteriyordu ki; iki kıtayı birleştirecek olan ve her zaman ki gibi sonsuz barış ve sevgi felsefesi ile üstadın dediği gibi olacaktı…
“ Güzel günler göreceğiz çocuklar./ Motorları maviliklere süreceğiz./ Çocuklar inanın, inanın çocuklar./ Güzel günler göreceğiz, güneşli günler…”
                                                    Yazar Emel Seçen

Marmaris ve Tüm Ege'de Her gün bir Yenigün! 
Gazete bayinizden istemeyi unutmayınız!...

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE
ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

İki Kıtaya Nazım
tarih Tarih: 19.01.2014, 19:33 okunma Okunma: 1301
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales