Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
İÇMEK SİZİN BIRAKTIRMAK BİZİM SORUNUMUZ
İÇMEK SİZİN BIRAKTIRMAK BİZİM SORUNUMUZ

              ADSIZ ALKOLİKLER (AA): Alkolün hayatımızı renklendirdiğini, bizi tatlı bir aleme sürüklediğini sanırdık. Aslında bir tuzağa düşmüş olduğumuzu, şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Meğer bizler yaşamak için içiyor, içmek için yaşıyormuşuz… Sonuçta; “Bıktım usandım!” demekten, bıkıp usanacak hale geldik.
             Yıllar önce İzmir Amerikan Hastanesi’nde tanıştığım, daha sonra
Türkler’e açılım ve gelişmesine şahit olduğum, bugün yüzlerce alkoliğin ayıklığına katkısı olan olan Adsız Alkolikler’i (AA) anlatıyorum sizlere...
              1935 yılında  ayık yaşama geçmiş Newyork’lu alkolik bir iş adamının,  Akron 'da bir diğer alkol sorunu olan doktor la bir araya gelerek bir alkoliğe ancak bir alkoliğin yardım edebileceğine inanıp, güç ve deneyimlerini paylaşarak , halen acı çekmekte olan diğer alkoliklere ulaşmak için kurdukları bir gruptur bu. Günümüzde;  178 ülkede, 100.000’in üzerinde grubu ve 3.000.000’ un üzerinde üyesi olduğu tahmin edilmektedir.
          Yıl 1988, EÜ  Psikiyatri Servisi’ndeki ilk AA tanıtım toplantılarıyla İzmir’de Türkler’e ilk açılımın basamağı olan toplantılar ve aynı zamanlarda Ankara ve de İstanbul’da ki girişimlerle
Adsız Alkolikler Gurubu Türkiye’de doğdu.
          
Bugün Türkiye geneline yayılmış olan guruplarla yüzlerce kişi ayık yaşama geçmiş ve halen yardıma ihtiyacı olanlara ulaşılmaktadır. Eğer alkollizmin bir hastalık olduğunu kabulleniyor ve alkolle sorununuz olduğunu düşünüyor bırakma isteği duyuyorsanız,  ve yardıma ihtiyacınız varsa Adsız Alkolikler Gurubu’na başvurmaktan çekinmeyiniz. Bu gurup üyeleri dünyada milyonlarca alkoliğin ayık yaşama geçmelerinde ışık olmuşlardır.
             Üyelik için sadece ve sadece alkolik olduğunu kabul edip ayık kalma isteği yeterlidir. Hiç bir belge, aidat, ücrete tabi değildir. Bu gurup
hiçbir tarikat, siyasi kuruluş veya organizasyona bağlı değildir. Ayık yaşama geçmiş alkoliklerin kendi güç ve deneyimlerini paylaşarak bırakmak arzusunda olanlara, gönüllü olarak sundukları destekle kendilerinin de  ayıklıklarını devam ettirdikleri bir kardeşlik gurubudur.
              Eğer aralarına katılmak isterseniz gurup üyeleri alkolden uzak kalabilmenin yollarını sizlere anlatmaktan mutluluk duyacaklarını belirmektedirler. Adsız Alkolikler, alkolle sorunu olanlara şöyle seslenmekteler; İçmek istiyorsanız sizin sorununuz, bırakmak istiyorsanız bizim sorunumuz.”
                                                  Nur Niemela - USA

 Daha detaylı bilgi için İletişim:
Web Sitesi:
http://adsizalkolikler.com/ 
Tel: (0312) 230 o3 40  (15.00 -19.30 Saatleri arasında)
İlkiz Sokak No. 19/6 Sıhhiye, ANKARA
_________
İNANILMAZ AMA GERÇEK!
5 YILDIZLI 
İÇMELER
AQUA HOTEL 
HALKA AÇILDI!..
Ayrıntılar için lütfen linke tıklayın:
http://www.marmarisbulten.com/Haber/icMELER_AQUA_HOTEL_HALKA_AciLDi/

İÇMEK SİZİN BIRAKTIRMAK BİZİM SORUNUMUZ
tarih Tarih: 03.09.2011, 17:59 okunma Okunma: 3888
Yorumlar
saol kardeşim böyle önemli bir konuyu bizlere sunduğun için.. bizler deneyimlerimizi nekadar paylaşırsak alkolizimin bir hastalık olduğunu arkadaşlara anlata biliriz.. bilmeyen acı ceken arkadaşlara faydalı olabiliriz...ben 6 yıldır AAdayım 7 aydır ayığım AA yı tanıdığımda son aşamadaydım deliryuma girmiştim defalarca intahar denemem olmuştu ..hayata küsmüştüm bir an önce ölmek istiyordum cektiyim acıların tarifi yoktu.doktorlar elektirik şok bile yaptılar.. ama bana faydası yoktu defalarca tekrar içtim.. tekrar hastaneye yattım .birtürlü kurtulamıyordum .bu hastalıktan. ama AAnın sayesinde bu hastalıktan kurtuldum. şu an cok iyiyim. deneyim kazandım. tercübe kazandım ama ben başardım demiyorum. cünkü alkol sinsi bir hastalık.ayığım ne yapmam gerek tiyini biliyorum tamamen aa ya 12 basamağı hayatıma uygulamaya başladım. aa sadece alkol deyil manevi olarak ne yapmamız gerektiyini reber olarak bize sunuyor..artık ne yapmam gerektiyini ve önümü göre biliyorum cünkü ayığım.tabi bu arada doktorlarıda tebrik etmek lazım cok mücadele veriyorlar bu konunun üstüne cok düşüyorlar onlarda cok cidi bir hastalık olduğunu kabuleniyorlar.doktorum sayın ilhan yargıc..a burdan teşekür ederim AA YA OLAN KATKILARINDAN DOLAYI ..SEVGİYLE KAL NUR..
Tarih: 04.09.2011 - 12:29 | Gönderen: serdar aydoğan
böylesine iyilik sever bir duyarlılığınız için emeğinize teşekkür ederim gururla paylaşıyorum ama çok şükürki benim alkol sorunum yok sevgiler nur hanım
Tarih: 03.09.2011 - 18:53 | Gönderen: hakan eraslan
Sıcacık hoşgeldiniz mesajınız ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Şimdiye kadar hiç bir yazım da yorum bölümüne cevap yazmadığım için, ne yazık ki size de cevap vermek için bu günü beklemek zorunda kaldım. Toplumsal sorunlara ışık tutan yazınız için tebrik ederim. Sevgiyle ve yazıyla kalın :) Bige Aksoy
Tarih: 03.09.2011 - 17:30 | Gönderen: Bige Aksoy / Gökçeada
içki ile arasında problem olan insanlarla ilgilenmeniz çok güzel çoğu içki içen kişi yalnızlıktan veya dertlerini anlatacak arkadaşı olmadığı için içki içiyo ve siz ona arkadaş oluyorsunuz.iyi çalışmalar
Tarih: 03.09.2011 - 18:57 | Gönderen: emre
Çağın kanayan yarası alkol sorununu ve çözümünü anlattığınız yazınız için teşekkür ederim. Elinize sağlık...
Tarih: 03.09.2011 - 19:18 | Gönderen: Hülya Sezgin
Harika çok beğendim ve faydalı insanlar için teşekkürler.
Tarih: 03.09.2011 - 19:20 | Gönderen: lara jackson
Sevgili Nur.o güzel makalende Alkol konusunu ele almanı tebrik ederim.Evet AA nın yolunu bilen bir şekilde bundan faydalanıyor tıp bın bile aciz kaldığı bu rahatsızlıktan iyileşme yok ancak durdurmak var biliyorsun buda AA nın guruplarıyla başarılabiliniyor ancak..Ama farkında olmayan o kadar çok alkolik var ki etrafımızda kabullenmeyene yardım edilemiyor..Onun için bende alkolikmiyim testini yorumuna katmak istedim..
ALKOLİK MİSİNİZ? Test:
Erkeğiyle kadınıyla birer AA olan bizler, içki içerken kendimizi frenlemeyi defalarca denediğimiz halde, bunu başaramadık! Giderek hayatımızı kendi irademizle yönlendiremeyecek duruma düştüğümüzü anladık ve bir araya gelip dertleştikçe neredeyse kendimizden nefret ederek şu kanıya vardık: "Bizler normal içki içemeyiz!"

Tanıştığımız AA üyeleri bize hasta olduğumuzu söylediler... Biz de zaten yıllardır aynı şeyi düşünüyorduk.
Burada pek çok insanla tanıştık. Onlar da bizim gibi yalnızlık, pişmanlık, kızgınlık, suçluluk duyguları ve nedeni bilinmez korkular içinde yaşıyorlardı. Meğer bütün bunlar "Alkolizm" denilen hastalıktan kaynaklanıyormuş! Sonuçta "alkol"ü tanımaya, üzerimizdeki etkilerini öğrenmeye karar verdik. Bu kararımızı gerçekleştirirken de aşağıdaki 12 soruyu dürüstlükle "Evet" ya da "hayır" diye yanıtladık. Bu sorulardan dördüne ya da daha fazlasına "Evet" yanıtını verenlerimizin, içkiden yana çok ciddi ve derin sorunları olduğunu anladık. Bunda utanacak ya da üzülecek bir yan göremedik. Gerçekle yüzleşecek ve üstesinden gelecek güçteydik...

Sorunumuzu çözmek için perhiz yapmamıza da gerek yoktu, yapmamız gereken tek şey;

"İlk kadehe dokunmamak..."tı!

1. Bir hafta boyunca içki içmemeye karar verdiğiniz halde, dayanamayıp birkaç gün sonra yeniden içmeye başladığınız oldu mu?

Bir AA olan bizlerin çoğu, bir daha içki içmemeye yemin ettiğimiz, ailelerimize ve yakınlarımıza söz verdiğimiz halde sözümüzü tutamadık. Sonunda AA üyeleri arasına katıldık. Buradaki dostlar bize "Hiç değilse bugün içmemeye çalış... Eğer bunu başarırsan bugün sarhoş olmazsın" dediler.

2. Çevrenizdeki insanlar içki içmenizle ilgilendiklerinde; "Bunlara da ne oluyor, içki içmemden onlara ne!" dediğiniz oluyor mu?

Biz, AA Üyeleri, kimsenin içtiği içki ile ilgilenmeyiz. Biz yalnız içkiye olan düşkünlüğümüz yüzünden başımıza gelen belaları ve bundan nasıl kurtulduğumuzu anlatırız. Eğer isterseniz, bu konuda sizle de seve seve konuşuruz.

3. Her zaman içtiğiniz içkiyi, baş ağrısı yapmaması, ağzınızın kokmaması ya da sarhoş etmemesi için değiştirdiğiniz oluyor mu?

Bizler her yolu denedik, suyla, buzla, sodayla, sütle, meyve suyuyla, domates suyuyla hafifleterek içtik. Hatta daha az etkiler diye birayı bile denedik. Fakat içinde alkol bulunan neyi içtiysek, sarhoş olmaktan kurtulamadık.

4. Son bir yıl içinde sabahları da içtiğiniz oldu mu?

Bir kadeh içmeden işe başlayamıyor ya da titremenizi engellemek için içmek gereğini duyuyorsanız size normal bir içici denemez.

5. İçki içtiği halde herhangi bir sorunu olmayan kimselere gıpta ediyor musunuz?

Çoğumuz hep şunu merak ederiz: "Biz neden herkes gibi değiliz? Bir kadeh içkiyle neden yetinmiyoruz? bazı insanlar istedikleri zaman içiyorlar, istemedikleri zaman içmiyorlar!"

6. Son bir yıldır, alkol, sağlığımız ile ilgili sorunlar yaratmaya başladı mı?

Gelin dürüst olalım! Doktorlar, sağlığımız için tehlikeli olduğunu bile bile içmeye devam etmemizin kötüye varacağını söylüyorlar. Bu gidişle ya ömrünüz hastanede geçecek, ya da ölüp gideceksiniz. Tek çıkar yolu var: "İçkiyi bırakmak"

7. Alkole olan düşkünlüğünüz evde sorun yaratıyor mu?

Biz AA üyeleri arasına katılmadan önce, içki içmemize aile sorunlarımızın ya da çevremizdeki insanların neden olduğunu savunurduk. Ne var ki alkol hiçbir sorunumuzu çözmediği gibi, bizi daha da kötü durumlara sürükledi.

8. Davetli olduğunuz bir toplantıda, sunulan içkiyi yeterli bulmayıp, daha fazlasını arar mısınız?

Çoğumuz genellikle, bu tip davetlere, önceden birkaç kadeh içer öyle gideriz. Çoğu zaman sunulanla yetinmez, oradan ayrıldıktan sonra da içecek yerler buluruz.

9. İstemediğiniz halde sarhoş olduğunuzu bildiğiniz halde "dilediğim an içkiyi bırakırım" dediğiniz oluyor mu?

Çoğumuz kendimizi "içmeyi sevdiğimiz için içiyoruz" diye kandırdık. fakat bugün şunu anladık ki, biz, içmeye başladıktan sonra durmasını bilmiyoruz.

10. Son yıllarda, gece çok alkol aldığımız için ertesi gün işe gidemediğiniz veya gitmediğiniz oldu mu?

Defalarca oldu... İçki yüzünden sabahları başımızı kaldıramadık. İş yerimize telefon ederek hasta olduğumuzu söylemek zorunda kaldık.

11. Ayıldığımız zaman, sarhoş geçirdiğimiz günlerin, gecelerin hatırlayamadığımız anları oluyor mu?

Oluyordu... AA üyeleri arasında kaldıktan sonra, bu unutkanlığımızın alkole bağımlı oluşumuzdan kaynaklandığını öğrendik.

12. "İçmeseydim hayatım çok daha iyi olurdu" diye düşündüğümüz anlar oluyor mu?

Başlangıçta böyleydi... Alkolün hayatımızı renklendirdiğini, bizi tatlı bir aleme sürüklediğini sanırdık. Aslında bir tuzağa düşmüş olduğumuzu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Meğer bizler, yaşamak için içiyor ve içmek için yaşıyormuşuz... Sonuçta bıktım usandım demekten, bıkıp usanacak hale geldik!
Tarih: 03.09.2011 - 19:55 | Gönderen: aydın Bostancı
Elinize, emeğinize sağlık, akol bağımlılarına faydalı olacağına inanıyorum, en modern semtlerde bile alkol yüzünden canavarlaşıp ailesini hırpalayan kişiler tanıyorum.....
Tarih: 03.09.2011 - 20:20 | Gönderen: belkıs hakan
Malesef tüm insanlığın gizli düşmanı alkol.Hele birde her şeyi onda bulmak gibi saçma bir sevdaya düşmüşse insan. İşte işin en zor tarafı. Aslında işin en zor tarafı o saplantıdan kopabilmek ve koparabilmek. Kopmaya ve koparmaya çalışmak için mücadele eden tüm savaşçıların başarılı olması temennisiyle. NUR kardeşim. Başarılarının ve çalışmalarının devamını diliyorum.
Tarih: 03.09.2011 - 20:41 | Gönderen: mustafa cımık
Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsin ...Arkadaşım...Senin yüreğin güzel kendin güzel ! Zaten belli . Böyle iylik sever bir insansın canım... Seni Kutluyorum...Eline, Emeğine. Yüreğine sağlık... Arkadaşım... çok çok öpüyorum seni... Allaha Emanet ol canım!!!
Tarih: 03.09.2011 - 21:02 | Gönderen: Sıdıka Selçukoğlu
Nur hanım kendi adıma bu tanıtımı yaptığınız,AA mesajını verdiğiniz için çok teşekkür ederim.AA sayesinde 13 yıl dır alkol içmeyi durduran bir alkolik olarak şu anda tıbben tedavisi olmayan bu hastalıktan AA sayesinde kurtulabildiğimi,yepyeni mutlu bir hayata yeniden dönebildiğimi çok büyük bir mutlulukla söylemek istiyorum.ALKOL SORUNSA ÇARE VAR..
Tarih: 03.09.2011 - 23:39 | Gönderen: ismail alp
Alkol sorunsa çare var.... Çare:Adsız Alkolikler
Tarih: 04.09.2011 - 00:23 | Gönderen: kamil çulha
Sevgili Nur arkadaşım öyle bir zaman da bu yazıyı yayınladınızki malesef insanlarımız bu alkolizmi ne olduğunu bimiyorlar ve ne olacaklarınıda anlayamayacaklardır.Bunun doktor tedavisi olmayan ve ilerledikce insanları her türlü batağa sürükleyen bir hastalık olduğunu bilmiyorlar malesef ben de bu bilmediğim hastalıktan çaresizlikler içindeyken 1993 yılında AA ile tanıştım ve bu bilinmez hastalığı tam manasıyla öğrendim ve o gün bu gün hayata yeniden başlamış oldum benim gibi bu batağa düşenlerin bence tek kurtuluş yeri AA'dır.Sizler böyle yayınları yaptıkça belki bu hastalıktan kurtulmak isteyipte çaresizlik içinde yaşan arkadaşlar bu yolu seçerler.Yazılarınızın devamı bekliyoruz.bir nebze de olsa yardım edebilirseniz bizlerde onlarda mutlu olacağız saygılar.Herkes cesaret edip içebilir ama kimse cesaret edip alkoliğim diyemez bizler gönül rahatlığı ile alkoliğim diyoruz.
''ARKADAŞLARIN DEDİĞİ GİBİ ALKOL SORUNSA ÇÖZÜM AA DIR ''

Tarih: 04.09.2011 - 02:03 | Gönderen: OSMAN ZAFER
canım arkadaşım bu davranışını çabanıyürekten kutluyorum senin senin gibi duyarlı insanlarında yazına önem vermesini diliyorum insanlar artık sigarasız alkolsuz bir hayatta yaşamalıtertemiz bir dünyada
Tarih: 04.09.2011 - 03:58 | Gönderen: özlem degirmenci
sevgili nur hanım, ellerinize sağlık çok güzel olmuş. her şeye kadir olan allah bu emeğinizi boşa çıkarmıycaktırş eminim. çünkü a.a.'nın işleyişi akıllara zarar, inanılmaz şaşırtıcı. ilahi bi güç olduğu kesin.
ben yaklaşık iki yıldır a.a nın sayesinde ayık kalabiliyorum. inanırsanız oluyo. önce gerçekten istemek lazım.
Tarih: 04.09.2011 - 23:15 | Gönderen: mehmet tan
CANIM ARKADAŞIM ÇOK GÜZEL BİR YAZI YAZMIŞSIN YÜREKTEN KUTLUYORUM SENİ..... ALKOLUN ZARARLARINI TABİKİ BİLİYORUZ BEN EŞİMDE BİREBİR YAŞAYAN BİRİ OLARAK TÜM ALKOL KULLANANLARIN BİRAN ÖNCE BU İLLETTEN KURTULMASINI DİLİYORUM.....
Tarih: 05.09.2011 - 00:06 | Gönderen: NİHAL BULADANLI
arkadaşlar alkol :Beyin ve sinir hücrelerinin zarlarını zehirler veya uyuşturarak kullanılmaz hale getirir.
Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur
Alkol göze giden görme sinirlerine de tesir eder. Sulanma ve görme bozukluklarına neden olur. Neticede ameliyat kaçınılmaz olur. Körlüğe neden olabilir.
Midenin iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş eder ve buna bağlı olarak gastrit’e yol açar. Mide zarında yırtıkları oluşur. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. Kusma gözlemlenir.
Kalp kasına zarar verir ve buna bağlı olarak kalp hastalıklarına yol açar. Kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Kalp yetmezliğine neden olabilir.
Erkeklerde sertleşme olmamasına neden olabilir. Kadınlarda ise adet bozukluğuna sebep olabilir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
Damar kireçlenmesine yol açar.
Terleme ve kanın akışını hızlandırır. Kanı sulandırır. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine neden olur.
Tepki refleksleri azalır, beynin düşünme ve karar verme düzeni zayıflar.
Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine neden olur. Kanser riskini büyük oranda artırır.
Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür.
Sonradan utanacağınız, pişman olacağınız yada pişman olmaya bile vakit bulamamanıza yol açabilecek davranışlarda bulunmanıza yol açabilir....!
Tarih: 05.09.2011 - 03:47 | Gönderen: serkan kocatürk
sevgili nur bu mesajınızın gerekli yerlere ve kişilere süratle ulaşarak alkoliklerin iyileşme oranı % 1-1.5 olan yüzdenin içine kendilerini atıp şanslı kişiler olabilmesi temennisiyle kucaklıyorum..iyiki varsınız..ben şanslıyım çünkü 200 milyonda bir olasılıktan üreyen embriyodan geldim,ben şanslıyım ki AA yı bulup 8 yıldır alkolü zorda olsa durdurabildim..))
Tarih: 05.09.2011 - 10:21 | Gönderen: ibrahim özhan
böyle önemli projeleri duyurup insanları bilgilendirme girişiminde olmanız gerçekten çok takdir bi durum.alkolü zevk için alanlardanım pasifim yani alkolik deilim.ama yinede bu konuda yardıma muhtaç biçok insan mutlaka vardır.ben aşkkolik im.)huysuz ve tatlı bi kadına ve onu hala çook seviyorum.)
Tarih: 05.09.2011 - 18:50 | Gönderen: güney ergu
nur hanım amerikadan bu desteği sağlıyorsa, bizim burda yapabilecek çok şeyimiz olmalı diye düşünüyorum... teşekkürler nur...
Tarih: 06.09.2011 - 01:14 | Gönderen: yılmaz karabugday
insanlık için böyle yararlı konulara değindiğin için senile gurur duyuyoruz sevgili kardeşim ,iyiki varsın ve iyiki içki sigara kullanmıyorum :)
Tarih: 06.09.2011 - 01:44 | Gönderen: sakiray
Güzel bir konuya değinmissiniz nur hanım. toplumun önemli sorununu dile getirmissin...tebrikler teşekkürler...
Tarih: 07.09.2011 - 22:37 | Gönderen: murat yiğitoğlu
yazım gelmedi..yorum yapamadım..alkol haklı bir çaba.düşüncelerinizi destekliyoruz..alışkanlık yapanlar tedavi olmalı..
Tarih: 11.09.2011 - 04:32 | Gönderen: nihat semercioğlu
SÜPERSİNİZ NUR HANIM, ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM, BU YAZINIZ BUGÜN ÇOK HORA GEÇTİ, BİR ARKADAŞIMIN TANIDIĞININ ÇOK ACİL ALKOL KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACI VAR, YAZINIZI HEMEN KENDİSİYLE PAYLAŞTIM, ONLAR DA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORLAR...HEMEN ADSIZ ALKOLİKLER DERNEĞİNE BAŞVURACAKLAR... TEŞEKKÜRLER
Tarih: 12.09.2011 - 21:33 | Gönderen: BELKIS HAKAN
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales